Region 1

30.10.2024.

9:36

Bivši gigant odlazi u zaborav: Nakon skoro 100 godina rada pokrenut stečaj

Pokrenut je stečajni postupak nad Jadran fabrikom čarapa nakon što je na glavnoj skupštini odbijen predlog pokrića dela duga od 1,65 miliona evra.

Izvor: Tportal

Bivši gigant odlazi u zaborav: Nakon skoro 100 godina rada pokrenut stečaj
Shutterstock/Celia Ong

Podeli:

Ova napomena stoji u sudskom registru Privrednog suda u Zagrebu, piše hrvatski Tportal.

Još u martu ove godine pokrenut je predstečajni postupak kako bi se utvrdilo da li postoje osnove za stečaj, navodi se u tekstu. Nakon što je na glavnoj skupštini firme, održanoj 12. septembra, odbijen predlog da se dug pokrije tako što bi 328.300 evra bilo obezbeđeno ukidanjem revalorizacionih rezervi, a ostatak prenet u naredne finansijske periode, sud je na osnovu nalaza stečajne upravnice Davorke Huljev utvrdio da postoje osnove za pokretanje stečajnog postupka.

Tako je slučaj, koji traje od marta 2018, dobio svoj završni čin. Naime, tada je zagrebački Privredni sud potvrdio predstečajni sporazum između Jadran fabrike čarapa i poverilaca. Međutim, sporazum nije ispoštovan. Predstečajni postupak je pokrenut na osnovu potvrde FINA o neizvršenim osnovama za plaćanje, po kojima je do 28. februara ove godine 110 dana bio dužan ukupno 167.109,33 evra.

Uz predlog za predstečaj i potvrdu o dugovanju, firma je dostavila popis imovine, pokretnina, vozila i obaveza, izveštaje iz zemljišnih knjiga, izjavu o imovini namenjenoj prodaji i ulaganju, broj zaposlenih i izveštaj o sudskim predmetima.

Unutrašnji sukobi

Na internet stranici kompanije stoji da je osnovana 1930. godine pod imenom Silk fabrika čarapa. Krajem 1941. godine dobija sadašnje ime, a 1994. postaje akcionarsko društvo. Sebe nazivaju liderom u proizvodnji i prodaji ženskih, muških i dečijih čarapa u regionu, iako više od 70% preostale proizvodnje čine ženske čarape.

Na nedavnoj glavnoj skupštini, osim modela refinansiranja dela duga, odbijeni su i svi izveštaji direktora Vinka Barišića o finansijama, stanju kompanije, reviziji i primanjima uprave i nadzornog odbora. Inače, firma je prošle godine ostvarila prihod od 3,43 miliona evra, pola miliona evra manje nego 2022. Bruto gubitak iznosio je 1,9 miliona evra, dok su tekuće obaveze porasle na 3,66 miliona evra. Broj zaposlenih je od 2019. godine do prošle godine opao sa 134 na 44.

Odbijanje izveštaja o stanju firme nastavak je spora između direktora Barišića i nekolicine privatnih akcionara, koji mu zameraju prebacivanje proizvodnje na dve firme u vlasništvu člana njegove porodice. Lider piše da je Barišić u julu prošle godine, kroz prinudnu naplatu, ostao bez značajnog paketa akcija firme i danas poseduje samo 0,03% portfolija. Inače, najveći akcionar je Valamar, koji ima 24,87% udela u Jadran fabrici čarapa.

Jedina odluka doneta na septembarskoj glavnoj skupštini je izbor Pavla Stanišića za predsednika skupštine i Krešimira Mitrovića i Danijela Klaića za članove nadzornog odbora, sa četvorogodišnjim mandatom, piše portal.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Dolarizacija" je počela

Argentinske vlasti dozvolile su da cene robe i usluga budu navedene u dolarima, prema uredbi koju je objavilo Ministarstvo ekonomije.

9:18

20.1.2025.

1 d

Podeli: