03.08.2024.
8:10
"Sijarto, izmišljaš"
Jadranski naftovod (Janaf) odbacio je tvrdnje mađarskog ministra spoljnih poslova i trgovine Petera Sijarta.
Jadranski naftovod (Janaf) odbacio je danas tvrdnje mađarskog ministra spoljnih poslova i trgovine Petera Sijarta da su mađardkoj naftnoj kompaniji MOL u poslednje tri godine naknade za transport nafte kroz Hrvatsku proizvoljnim odlukama hrvatske strane podignute pet puta u odnosu na razdoblje pre rata u Ukrajini.
"Potpuna je neistina da je Janaf podigao naknade u protekle tri godine. Metodologija kojom se izračunavaju naknade uzima u obzir daljinu i nivo iskorišćenosti kapaciteta pojedine deonice naftovoda, kao i pregovarački proces i nije vezana za pravno lice. Janafova metodologija računa poznata je predstavnicima mađarske strane i ni u kom slučaju nije proizvoljna", poručili su iz Janafa.
U saopštenju se podseća da Janaf ima dugogodišnju poslovnu saradnju s MOL-om i važeći ugovor o transportu nafte, preneo je Jutarnji list.
Iz Janafa su ocenili neistinitim i Sijartov navod da je MOL onemogućen u sklapanju višegodišnjeg ugovora o transportu nafte.
"U februaru 2023. sa predstavnicima MOL Grupe testirali smo transportni kapacitet naftovoda na deonici prema mađarskoj granici i utvrdili da se njime mesečno može transportovati 1,2 miliona tona sirove nafte. Shodno tome, Janaf može u celosti da zadovolji potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Budimpešti za sirovom naftom", naveo je Janaf.
Iz te kompanije postavili su pitanje Sijartu zašto mađarska strana izbegava transport sirove nafte kroz sistem Janafa.
"Uvereni smo da cena transporta tu nije faktor", dodao je Janaf.
Sijarto je ranije danas kritikovao Hrvatsku, navodeći da ona nije pouzdana zemlja za tranzit nafte, nakon što je dobio pismo potpredsednika Evropske komisije (EK) Valdisa Dombrovskisa u kojem je istakao da Mađarska i Slovačka nisu ugrožene u snabdevanju nakon što je Ukrajina uvela sankcije ruskom "Lukoilu" i da postoji još jedan naftovod koji ide kroz Hrvatsku preko kojeg mogu da se snabdevaju.
Sijarto je podsetio u objavi na Fejsbuku da su se Mađarska i Slovačka obratile Evropskoj komisiji pre nedelju i po dana zbog odluke Ukrajine da obustavi tranzit ruske sirove nafte preko "Lukoila", čime je ugroženo sigurno snabdevanje za te dve zemlje.
Šef mađarske diplomatije je rekao da pismo Dombrovskisa, koje je dobio u čevrtak, "još jednom dokazuje da Ukrajinci mogu da rade šta god žele sa zemljama članicama EU, posebno ako su one za mir i ne isporučuju oružje".
"Očigledno je koincidencija da je hrvatski premijer prekjuče napisao pismo predsedniku EK u kojem reklamira naftovod koji prolazi kroz Hrvatsku", naveo je Sijarto.
Prema njegovim rečima, postoji problem jer Hrvatska "jednostavno nije pouzdana tranzitna zemlja" zbog toga što je podigla takse za tranzit nafte pet puta više od koliko su iznosile prosečne tržišne naknade na početku rata u Ukrajini u februaru 2022. godine.
"Nije pouzdano jer je onemogućeno mađarskoj naftnoj i gasnoj kompaniji MOL da ugovara dugoročne kapacitete za isporuku. Nije pouzdano jer nisu izvršili investicije potrebne za povećanje kapaciteta naftovoda, a podatke koje daju o maksimalnom kapacitetu niko nikada nije dokazao", naveo je Sijarto.
On je zaključio da to znači da će obustavljanje isporuke ruske sirove nafte preko Ukrajine ostaviti Mađarsku i Slovačku na, kako je naveo, "milost i nemilost nepouzdanoj tranzitnoj zemlji".
Slovačka i Mađarska su saopštile da su prestale da dobijaju naftu od svog ključnog snabdevača "Lukoila" nakon što je Ukrajina prošlog meseca zabranila tranzit nafte te komapnije naftovodom Družba.
Te dve zemlje su se nakon toga obratile EU sa zahtevom da posreduje u rešenju toga problema i da utiče na Ukrajinu da dozvoli tranzit nafte.
Komentari 6
Pogledaj komentare Pošalji komentar