Nije iznenađujuće da je najviši u Njujorku, prenosi Blic.
U Velikoj jabuci, pojedinačni iznajmljivači nekretnina troše u proseku 40.200 dolara godišnje da žive sami u kući sa jednom spavaćom sobom. Međutim, parovi mogu podeliti taj trošak, tako da svaki plaća oko 20.100 dolara godišnje.
Dodatnih 20.100 dolara koje samostalni stanovnici Njujorka plaćaju kao „porez za samce” je više nego dvostruko veći od nacionalnog proseka od 7.110 dolara, prema podacima Ziloua.
Evo najskupljih gradova za sam život, na osnovu prosečnih dodatnih troškova za samce u 2023: Njujork: 20.100 dolara
San Francisko: 13.438 dolara
San Hoze, Kalifornija: 11.967 dolara
Vašington, DC: 11.452 dolara
Boston: 11.399 dolara
San Dijego: 10.849 dolara
Sijetl: 10.825 dolara
Atlanta: 9.000 dolara
Denver: 8.984 dolara
Los Anđeles: 8.857 dolara
Gradovi sa najvećim porezom za samce obično su mesta sa nekim od najvećih troškova stanovanja u SAD, piše CNBC. U Njujorku, prosečna kirija jednosobnog stana je 3.350 dolara, što je 2,8 puta više od prosečne kirije širom SAD, prema Zilovu.
"Njujork je istorijski bio jedno od najskupljih tržišta za iznajmljivanje u zemlji, ali u poslednjih nekoliko godina rente širom grada su naglo porasle na najviši nivo do sada“, Keni Li, ekonomista na tržištu nekretnina u vlasništvu Zilova StreetEasi, kaže za CNBC Make It.
"Grad se suočava sa problemom koji je decenijama stvarao rastuću potražnju iznajmljivača koja nadmašuje stvaranje novih stambenih jedinica“, dodaje Li.
Da bi izračunao prosečne cene zakupa stanova u 2023. godini, Zilov je koristio kombinaciju podataka popisa stanovništva u SAD i sopstvenih spiskova za iznajmljivanje. Cene u Njujorku su zasnovane na podacima iznajmljivanja kompanije StreetEasi.
Porez za samce nije ograničen na stanovanje Troškovi stanovanja mogu biti najočigledniji finansijski teret za samce koji žive sami. Međutim, postoje i drugi troškovi, uključujući hranu, stanovanje, medicinsku negu, prevoz i zabavu.
Ovo je trošak godišnjih troškova u Njujorku, bez poreza, prema procenama Masačusetskog tehnološkog instituta. Cifre se mere u dolarima prilagođenim inflaciji za 2022.
Domaćinstvo sa samcem: 39.130 dolara godišnje
Domaćinstvo od dve osobe, oboje rade: 56.033 dolara godišnje
Značajno je da tipični troškovi para nisu samo dvostruko veći od onoga što plaća sama osoba. To je zato što troškovi kao što su hrana, prevoz i zabava mogu ponuditi troškovnu efikasnost koja favorizuje parove koji dele svoje troškove.
Uzmimo hranu kao primer. Kao što svako ko je kupovao u nekim većim trgovinskim lancima zna, hrana koja se prodaje u većim količinama obično ima niže troškove po jedinici. Dok par ili porodica mogu iskoristiti tu uštedu, veće veličine porcija mogu biti nepraktične za jednu osobu, posebno za kvarljivu robu.
Međutim, troškovi stanovanja su daleko najveća prepreka za sam život. Čak i u državama u kojima je „porez na samca“ bliži 7.110 dolara godišnje, to je i dalje najveći trošak u budžetima većine ljudi.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare