Intervju 3

17.12.2024.

20:00

Bruner za B92.net: "Političari ušli u igru – ova zemlja ima najvažniju rezervnu valutu na svetu"

Aleksandar Bruner, ekspert za digitalne tehnologije i regulative i autor knjige Crypto Nation Switzerland, predstavio je najnoviji izveštaj koji analizira razvoj tržišta čuvanja digitalnih sredstava u Švajcarskoj – jednoj od globalnih lidera u ovoj oblasti.

Izvor: B92.net

Bruner za B92.net: "Političari ušli u igru – ova zemlja ima najvažniju rezervnu valutu na svetu"
Shutterstock/Luis.photoM95

Podeli:

Ovaj izveštaj pokazao je kako se švajcarske privatne i državne banke sve više integrišu u svet digitalne imovine i kriptovaluta.

U razgovoru za B92.net otkriva sve o tržištu kriptovaluta.

Drugi izveštaja o čuvanju digitalne imovine u Švajcarskoj za 2024. godinu, koji je povod intervjua predstavljen je u okviru događaja koji su organizovali organizacija Swisspartneri i Superklaster Odličan3, osnovan u okviru projekta Srbija Inovira koji uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) sprovodi ICT Hub.

Kako se privatne i državne banke u Švajcarskoj sve više integrišu u svet digitalnih vrednosti i kriptovaluta?

"U Švajcarskoj možemo da prepoznamo dva snažna trenda. Prvi je da sve više banaka nudi usluge čuvanja, trgovine pa čak i staking-a kriptovaluta.

"To je značajan korak ka digitalizaciji finansijskog sektora, jer omogućava i privatnim i institucionalnim investitorima da pristupe tržištu kriptovaluta na siguran i regulisan način.

"Kroz ovaj proces, švajcarske banke ne samo da diversifikuju svoje usluge, već se i prilagođavaju novim tehnologijama koje postavljaju temelje za budućnost finansijskog sektora.

"Drugi trend su pilot programi finansijskih instrumenata zasnovanih na blokčejnu, koji su u fazi testiranja i istraživanja.

"Ovi projekti nisu samo eksperimenti, već ozbiljan korak ka usvajanju novih tehnologija koje mogu transformisati finansijsko tržište", kaže Aleksandar Bruner za B92.net.

Bruner za B92.net: Političari ušli u igru – ova zemlja ima najvažniju rezervnu valutu na svetu
Bits And Splits / Shutterstock.com

Donald Trump je najavio skok vrednosti Bitcoina. Kakvo je vaše mišljenje o tome?

"Regulatorno telo SAD-a, SEC, bilo je otvoreno neprijateljski nastrojeno prema industriji kriptovaluta tokom nekoliko godina. Sprovodili su operaciju "chokepoint", koja je ciljala velike igrače u industriji, i pokretali tužbe.

"Tokom tog perioda, jasno definisani regulatorni okviri nisu postojali, što je stvorilo dodatnu nesigurnost za investitore i preduzetnike. Sa druge strane, Donald Trump je davao pozitivne izjave o kriptovalutama, što je stvorilo povoljan okvir za rast interesa za digitalna ulaganja.

"Pored toga, mnogi političari koji su novopostavljeni na vlasti izražavaju prijateljski stav prema kriptovalutama, što je pomoglo da industrija dobije značajan podsticaj.

"Tada su mnogi počeli da gledaju kriptovalute kao legitimnu opciju za buduće finansijske sisteme, i to je stvorilo ozbiljan momentum", ističe naš sagovornik.

Bruner za B92.net: Političari ušli u igru – ova zemlja ima najvažniju rezervnu valutu na svetu
Shutterstock/R.Danyliuk

Kako će to uticati na digitalnu imovinu i ekonomiju uopšte?

"Sjedinjene Američke Države imaju vodeću ulogu u globalnoj finansijskoj industriji, kao i najvažniju rezervnu valutu na svetu.

"Kako tradicionalna finansijska industrija ulazi u svet kriptovaluta, povećanje prihvatanja i uvođenja novih finansijskih instrumenata zasnovanih na digitalnoj imovini je gotovo neizbežno.

"Kada velike finansijske institucije prepoznaju potencijal kriptovaluta, kao što su bitcoin i ether, i počnu da ih uključuju u svoje portfolije, ovo će dramatično ubrzati globalnu adaptaciju.

"Digitalna imovina više neće biti samo za rizične investitore; ona će postati deo širokog spektra finansijskih usluga", rekao je Bruner.

Kako Švajcarska razvija sistem digitalnih valuta?

"Trenutno, ne postoji zvanični švajcarski stabilcoin. Takođe, Švajcarska nacionalna banka je jasno izjavila da neće izdavati  digitalnu valutu centralnih banaka (CBDC) za maloprodaju.

"Ovaj stav omogućava drugim igračima na tržištu, poput Tether-a i Circle-a, da razvijaju i implementiraju sisteme digitalnih valuta.

"Ovo je važno jer omogućava tehnološke inovacije, konkurenciju i prilagodljivost u dinamičnom digitalnom tržištu", odgovara naš sagovornik.

Bruner za B92.net: Političari ušli u igru – ova zemlja ima najvažniju rezervnu valutu na svetu
Shutterstock/DUSAN ZIDAR

Kako Švajcarska može uticati na Srbiju kada je reč o kriptovalutama?

"Već danas postoji nekoliko uspešnih srpsko-švajcarskih startapa u oblasti kriptovaluta i blockchain tehnologija.

"Ove kompanije često imaju osnivače iz Srbije koji su preselili svoje poslovanje u Švajcarsku, ali i koriste srpski tehnološki potencijal, posebno u oblasti programiranja. Ova saradnja pomaže da se povežu stručnjaci, investitori i regulatorni okviri, što stvara uzajamne prednosti.

"Program preduzetništva u Švajcarskoj, čiji sam savetnik, planira da ojača veze sa Web3 ekosistemom i stvori mogućnosti za srpske kompanije i startape da dođu do finansiranja i tržišta u Švajcarskoj.

"Ovaj proces može stvoriti i potencijalne prilike za širenje srpskih startapa u druge zemlje, zahvaljujući snažnoj švajcarskoj infrastrukturi i međunarodnoj povezanosti", zaključuje Bruner.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uzbuna: Povećan nivo zaštite; Bugari na nogama

Nakon ukrajinskog napada na stanicu gasovoda Turski tok, Bugarska je preduzela mere da osigura zaštitu gasovoda Balkanski tok i drugih objekata energetske infrastrukture, saopštila je bugarska Agencija za nacionalnu bezbednost.

8:44

17.1.2025.

22 h

Podeli: