Bez obzira na to da li je reč o punoj starosnoj penziji ili prevremenoj, poslodavac ima obavezu da zaposlenima pri odlasku u penziju isplati otpremninu.
Ukoliko ugovorom o radu ili aktom poslodavca nije određena visina otpremnine, primeniće se pravilo propisano zakonom, što znači da otpremnina treba da bude u visini najmanje dve prosečne zarade.
Ali to takođe nije jedini slučaj u kojem je poslodavac dužan da isplati otpremninu...
Ko ima pravo na otpremninu u Srbiji?
Poslodavac je dužan da isplati otpremninu u dva slučaja.
Kako je za B92.net kazao pravnik Infostuda Milan Predojević, Zakon o radu ustanovio je dužnost poslodavca da isplati zaposlenom otpremninu kod dva razloga prestanka radnog odnosa:
- pri odlasku zaposlenog u penziju
- kod prestanka radnog odnosa zaposlenog ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla, to jest u slučaju proglašenja zaposlenog tehnološkim, ekonomskim ili organizacionim viškom.
A kada zaposleni nema pravo na otpremninu?
Niti u jednom drugom slučaju prestanka radnog odnosa Zakon o radu nije ustanovio dužnost poslodavca da isplati otpremninu. Prema tome, kod svih ostalih slučajeva prestanka radnog odnosa, ne postoji obaveza poslodavca da isplati otpremninu, pa samim tim zaposleni nema pravo da zahteva njenu isplatu.
Treba ipak skrenuti pažnju da je moguća (ne i obavezna) isplata otpremnine i kod nekih drugih osnova za prestanak radnog odnosa.
Naime, kako se opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu mogu utvrditi veća prava i povoljniji uslovi rada od prava i uslova utvrđenih zakonom, kao i druga prava koja nisu utvrđena zakonom, poslodavac opštim aktom može da utvrdi da će zaposlenima i u drugim slučajevima prestanka radnog odnosa (osim gore navedena dva slučaja) isplatiti otpremninu. Primera radi, prilikom potpisivanja sporazuma o prestanku radnog odnosa, u nekim slučajevima ugovara se i isplata otpremnine zaposlenom, pojasnio je Predojević.
Dakle, na osnovu čega se stiče pravo na otpremninu?
Da sumiramo: pravo na isplatu otpremnine stiče se na osnovu Zakona o radu pri odlasku zaposlenog u penziju i u slučaju proglašenja zaposlenog tehnološkim, ekonomskim ili organizacionim viškom.
Pravo na otpremninu stiče se i u drugim slučajevima, ali samo ako je to predviđeno opštim aktom poslodavca, ugovorom o radu ili sporazumom između zaposlenog i poslodavca.
Kako se obračunava otpremnina?
Zakon o radu propisao je minimalne iznose otpremnine.
Pri odlasku u penziju otpremnina treba da je najmanje u visini dve prosečne zarade u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za statistiku.
Kada je razlog za otkaz ugovora o radu od strane poslodavca takozvani "tehnološki višak" poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu zaposlenom isplati otpremninu koja ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca kod koga ostvaruje pravo na otpremninu.
Tu se računa samo cela godina po osnovu ugovora o radu (na određeno, neodređeno vreme, puno ili nepuno radno vreme) kod poslodavca koji plaća otpremninu. Nije relevantan rad po ugovoru o delu, niti rad po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ostvaren kod istog poslodavca. Pod zaradom zaposlenog u navedenom smislu podrazumeva se prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina, objasnio nam je pravnik.
Što se tiče maksimalnog iznosa otpremnine, on nije propisan zakonom.
"Zanimljiva je ipak odredba Zakona o radu po kojoj opštim aktom ili ugovorom o radu ne može da se utvrdi duži period za isplatu otpremnine od perioda utvrđenog zakonom, a to je, kao što smo videli - za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca kod koga ostvaruje pravo na otpremninu", naveo je Predojević.
Visina otpremnine za odlazak u penziju 2023. godine
Poslednji objavljen podatak Republičkog zavoda za statistiku o prosečnim primanjima odnosi se na januar 2023. godine. Tada je prosečna neto zarada iznosila 82.769 dinara, odnosno 114.228 dinara bruto.
Pomenuli smo da pri odlasku u penziju otpremnina treba da je najmanje u visini dve prosečne zarade.
Dakle, minimalna visina otpremnine u 2023. godini trebalo bi da iznosi 228.456 dinara bruto.
Rok za isplatu otpremnine za odlazak u penziju
Kod isplate otpremnine za slučaj odlaska u penziju zakon koristi sintagmu da je poslodavac dužan da je plati "pri odlasku u penziju" zaposlenog. Može se zaključiti da je obaveza isplatiti otpremninu najkasnije na dan prestanka radnog odnosa, pojasnio nam je Predojević.
Što se tiče otpremnine zaposlenom koji je tehnološki višak, zakon je precizniji jer navodi da je poslodavac dužan da "pre otkaza ugovora o radu" zaposlenom isplati otpremninu.
U svakom slučaju, poslodavac je dužan da zaposlenom, u slučaju prestanka radnog odnosa, isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa. Isplatu ovih primanja poslodavac je dužan da izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Nema odricanja
Niko ne može da se odrekne prava na otpremninu.
Kako nam je naglasio pravnik Infostuda, Ustavni sud je doneo niz odluka kojima je utvrdio da se niko ne može odreći prava na otpremninu, niti njenog zakonom određenog minimalnog iznosa.
Prema tome, sporazumi poslodavca i zaposlenog kojim se zaposleni odriče ovog prava ili se odriče zakonski određenog minimalnog iznosa otpremnine ne proizvode pravno dejstvo. Dakle, poslodavac je dužan da isplati otpremninu i pored takve izjave ili ugovora o odricanju.
Ako poslodavac ne isplati otpremninu, slede velike kazne
Neisplaćivanje otpremnine u skladu sa zakonskim pravilima je prekršaj poslodavca za koji je propisana novčana kazna. Ukoliko se podnese prijava Inspekciji rada, ona bi nakon kontrole kojom bi utvrdila izbegavanje obaveze plaćanja otpremnine trebalo da podnese prekršajnu prijavu protiv poslodavca.
Prema Zakonu o radu, novčanom kaznom od 400.000 do čak 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica ako zaposlenom uskrati pravo na otpremninu u skladu sa odredbama ovog zakona.
Jasno je da se poslodavcima ne isplati da radnicima uskraćuju otpremnine, budući da je trošak u tom slučaju mnogo manji od potencijalne kazne.
Radi same isplate otpremnine, zaposleni bi morao da pokrene sudski spor. Sudska je praksa, takođe, da je nezakonit otkaz u slučaju kada poslodavac nije isplatio otpremninu koju je bio obavezan da plati.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Prodavnice u Rusiji moraju zaključavati neke police s proizvodima zbog povećanog straha od krađe, što je rezultat ogromne inflacije koja pogađa ekonomiju te zemlje, piše CNN.
Hrvatski predsednik Zoran Milanović, koji je najavio kandidaturu za još jedan mandat na Pantovčaku, objavio je slogan za predsedničke izbore koji glasi: "Predsednika za predsednika", u kombinaciji crvene i plave boje.
Na društvenim mrežama pojavio se neobičan snimak portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove na kom se može videti kako jedan telefonski poziv prekida njenu konferenciju za štampu.
Čovek koji je prijavio policiji Aliju Balijagića nakon čega je opasni begunac uhapšen nakon skoro mesec dana bekstva je meštanin i lovac Dragan Bojović, koji zaista postupio herojski u jako opasnom trenutku.
Kompanija milijardera Ilona Maska, Neuralink, saopštila je danas da je u Kanadi dobila dozvolu da otpočne klinička testiranja čipa koji daje paralizovanim osobama mogućnost da koriste digitalne uređaje pomoću misli.
Novak Đoković dobio je još jedno priznanje za svoje sportske uspehe. Poznati brend "Hublot" izradio je sat koji nosi ime po njemui koji će sadržati "deo" najboljeg tenisera na svetu.
Mnogi koji uspešno smršaju suoče se s tzv. jo-jo efektom se ponovo ugoje. Razlog nije nedostatak discipline. Novo istraživanje pokazuje da se ćelije masnog tkiva "sećaju" gojaznosti.
Kardiolog i lekar opšte prakse Aleksandar Mjasnikov upozorava da svaka isporučena hrana ili ona koju kupite pripremljenu u marketu predstavlja pretnju od trovanja hranom.
Nacionalno udruženje pacijenata "Alergija i ja" saopštilo je da će povodom Svetskog dana hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), organizovati besplatne preglede pluća spirometrijom u više gradova širom Srbije.
Glumca Denzela Vošingtona trenutno gledamo u filmu Ridlija Skota, Gladijator 2. Ipak imaćemo prilike i da ga vidimo u novim nastavcima akcione franšize Pravednik.
Studio A24 zvanično je objavio drugi zvanični trejler za erotski film "Babygirl" u režiji Haline Rejn, sa Nikol Kidman i Harisom Dikinsonom u glavnim ulogama.
Ove godine navršava se 70 godina od kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila odluku da se 20. novembar obeležava kao Svetski dan deteta, sa ciljem da se u svim državama promoviše interakcija i razumevanje među decom.
The Prime Minister of the Slovak Republic, Robert Fico, and the President of Serbia, Aleksandar Vučić, addressed the media in Serbia. On that occasion, Vučić pointed out that Serbia was shocked by the assassination attempt, while Fico greeted Vučić in Serbian.
Today, 11 people were arrested due to the fall of the canopy in Novi Sad, when 15 people died. Apart from Minister Goran Vesić, the list includes several other high-ranking officials.
The Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad announced that a total of 11 people were arrested and detained in connection with the tragedy in Novi Sad when the canopy at the Novi Sad Railway Station fell. Among them is Goran Vesić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovalo je danas na vozače da budu pažljiviji prema biciklistima i poštuju propise, ali i na bicikliste da budu pažljivi i koriste propisana svetla.
Sudije su pronašle "razumne razloge" po kojima ova trojica muškaraca snose "krivičnu odgovornost" za navodne ratne i zločine protiv čovečnosti tokom rata između Izraela i Hamasa.
Na festivalu u Poljskoj održana je premijera filma Rust tri godine od ubistva Galine Hačins na snimanju. Alek Boldvin, glavna zvezda filma, nije pozvan na premijeru.
U jednom od najvećih skandala u zdravstvenom sistemu u Turskoj, lekari, medicinske sestre i vozači hitne pomoći optuženi su da su postavljali lažne dijagnoze kako bi novorođenčad prebacivali na odeljenja intenzivne nege u 19 privatnih bolnica, gde su bebe bile podvrgnute produženim i ponekad nepotrebnim tretmanima.
Aukcijska kuća kaže da je kineski vlasnik firme za kriptovalute Džastin Sun ponudio najviše novca. Suna je američka Komisija za hartije od vrednosti ranije optužila za malverzacije, ali on je odbacio optužbe.
Komentari 8
Pogledaj komentare