Legalizacija objekata - sve što treba da znate o ovom postupku
Legalizacija objekata predstavlja cilj od javnog interesa za Republiku Srbiju, te je u skladu sa tim 2018. godine na snagu stupio Zakon o Ozakonjenju Objekata.
Ovim zakonom se propisuju pravila za kontrolu objekata koji su izgrađeni bez dozvole ili suprotno propisima.
Legalizacija objekata se odnosi na postupak kojim se naknadno izdaje građevinska i upotrebna dozvola za objekat ili deo objekta koji je izgrađen, rekonstruisan ili dograđen bez potrebnih dozvola. To znači da ako posedujete nekretninu ili planirate da je kupite, morate uzeti u obzir mogućnost da objekat nije legalno izgrađen.
Zakon se odnosi i na pomoćne objekte koji su povezani s glavnim objektom, poput garaža, ostava, septičkih jama, bunara, bazena, cisterni za vodu i drugih sličnih struktura koje su nelegalno izgrađene zajedno s glavnim objektom.
U Republici Srbiji, prema podacima RGZ-a dobijenih putem satelitskih snimaka, ima oko 1,5 milion nelegalnih objekata, a po nekim procenama i mnogo više.
Koji objekti podležu procesu legalizacije?
Kako je za B92.net rekla Nada Harš, dipl. pravnik Šef Odeljenja za urbanizam i građenje Opštine Ruma, objekat koji se može ozakoniti, mora biti vidljiv na satelistskom snimku teritorije Republike Srbije iz novembra 2015. godine a ukoliko je objekat sagrađen zaključno sa 27. novembrom 2015. godine, a nije vidljiv, vidljivost utvrđuje nadležna građevinska inspekcija izlaskom na teren.
Objekti izgrađeni posle 27. novembra 2015. godine ne mogu biti predmet ozakonjenja.
Objekti koji se po Zakonu mogu ozakoniti su:
– objekti izgrađeni bez građevinske dozvole kao i objekti izgrađeni na osnovu građevinske dozvole od koje je odstupljeno od projekta gradnje
– objekti koji se mogu uskladiti sa važećim planskim dokumentom u pogledu namene i spratnosti, objekti koji su u stepenu završenosti propisanom Zakonom na kojima su izvedeni grubi građevinski radovi sa formiranim konstruktivnim sklopom (objekat mora da poseduje noseće elemente: temelj, armirano-betonske ili čelične stubove sa gredama, armirano-betonske tavanice, krovnu konstrukciju), ali na kojima nije postavljena spoljna stolarija, nisu izvedeni radovi unutrašnjih instalacija, ni završni radovi (fasaderski, podopolagački, stolarski i sl.),
– podzemni i nadzemni vodovi, odnosno instalacije, ako po tehničkim karakteristikama i položaju predstavljaju samostalne objekte.
Kako izgleda proces legalizacije?
Ilustracija/Foto: PanuShot/ Shutterstock.com
Kako navodi naša sagovornica, proces legalizacije objekata se obavlja u par jednostavnih koraka.
1. Nadležni organ za ozakonjenje proverava ispunjenost prethodnih uslova
2. Dostavljanje dokaza o odgovarajućem pravu na zemljištu ili objektu
3. Dostavljanje izveštaja o zatečenom stanju sa elaboratom geodetskih radova
4. Plaćanje takse za ozakonjenje
5. Donošenje rešenja o ozakonjenju
6. Upis prava svojine na objektu
Za lica koja su ranije podnela zahtev za legalizaciju i koji imaju evidentiran predmet potrebno je da po pozivu organa ili sami pristupe radi dobijanja obaveštenja o nedostajućoj tehničkoj i drugoj dokumentaciji.
Lica koja podnose zahtev prvi put, podnose naldežnom organu zahtev za vidljivost objekta, koji stranke upućuje u katastar.
Nakon pribavljanja istog, potrebno je angažovati projektanta i geometra koji izrađuje elaborat geodetskih radova i izveštaj o zatečenom stanju, a naravno podnosilac zahteva mora da ima odogvarajuće pravo na zemljištu ili objektu (list nepokretnosti, kupopropodajni ugovor, pravnosnažna odluka suda, ostavinsko pravnosnažno rešenje, drugi ugovori iz pravnog prometa).
Za pomoćne objekte - garaže, ekonomske i druge slične objekte u finkciji glavnog objekta potreban je izveštaj o zatečenom stanju sa fotografijom objekta i izjavom odgovornog projektanta, koji se odnosi na stabilnost i nosivost objekata.
Kako se kreću cene legalizacije objekata?
Ilustracija/Foto: VladaKg03/Shutterstock
"Nakon što stranka preda potpunu dokumentaciju, nadležni ogran, ukoliko objekat nije ucrtan u katastru, što utvrđuje geometar, dostavlja elaborat geodetskih radova na proveru u katastar i nakon pozitivnog mišljenja, pribavljenog urbanističkog mišljenja da nema zakonskih smetnji za ozakonjenje i podnetoj poreskoj prijavi za prijavu poreza na imovinu (unazad pet godina sa mogućnošću da plati porez na rate), izrađuje se rešenje o ozakonjenju sa obavezom plaćanja", objašnjava Nada Harš.
Propisane takse iznose:
- za porodični objekat ili stan korisne površine do 100 kvadratnih metara, pomoćne i ekonomske objekte, proizvodne i skladišne objekte, kao i sve druge objekte i radove iz čl. 145 Zakona o planiranju i izgradnji, plaća se taksa u iznosu od 5.000,00 dinara (taksu ne plaća vlasnik nezakonito izgrađenog objekta koji je namenjen za stanovanje podnosioca zahteva i članova njegovog porodičnog domaćinstva, lice sa invaliditetom, samohrani roditelj ili korisnik socijalne pomoći);
– za porodične stambene objekte i stanove korisne površine od 100 do 200 kvadratnih metara, plaća se taksa u iznosu od 15.000,00 dinara,
– za porodične stambene objekte i stanove korisne površine od 200 do 300 kvadratnih metara, plaća se taksa u iznosu od 20.000,00 dinara;
– za porodične stambene objekte korisne površine preko 300 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 50.000,00 dinara;
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine do 500 kvadrata i komercijalne objekte do 500 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 250.000,00 dinara,
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine od 500 do 1000 kvadrata I komercijalne objekte od 500 do 1000 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 500.000,00 dinara;
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine od 1000 do 1500 kvadrata I komercijalne objekte od 1000 do 1500 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 1.000.000,00 dinara;
– za stambene i stambeno-poslovne objekte namenjene tržištu koji se sastoji od više stanova i drugih posebnih delova korisne površine preko 1500 kvadrata i komercijalne objekte preko 1500 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 3.000.000,00 dinara.
Građanin snosi troškove izrade elaborata geodetskih radova i izveštaja o zatečenom stanju koji se u praksi kreću od 2 do 5 evra zavisno od objekta, vrste, namene i sl.
Ukoliko građanin ne plati takse, nadležni organ odbija zahtev za izdavanje rešenja o ozakonjenju.
Ukoliko objekat ne bude ozakonjen, odnosno nadležni organ donese rešenje kojim odbija ozakonjenja zbog neispunjenosti propisanih zakonskih uslova, objekat će biti srušen u posebnom postupku.
Koji objekti ne podležu legalizaciji?
- za objekte koji su izgrađeni bez građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju u skladu sa propisima po kojima u vreme izgradnje nije bila propisana obaveza pribavljanja građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju;
- na objekte za koje je izdato rešenje o građevinskoj dozvoli, a koji se koriste bez izdatog rešenja o upotrebnoj dozvoli.
Ako je u postupku ozakonjenja izdato rešenje o građevinskoj dozvoli, ali ne i rešenje o upotrebnoj dozvoli, takav postupak se okončava u postupku ozakonjenja .
Zakon se ne primenjuje na objekte koji se u smislu zakona kojim se uređuje odbrana smatraju vojnim objektima, odnosno na objekte koji se u smislu zakona kojim se uređuje rudarstvo smatraju rudarskim objektima, postrojenjima i uređajima.
Predmet ozakonjenja ne može biti objekat izgrađen, odnosno rekonstruisan na zemljištu nepovoljnom za građenje (klizišta, močvarno tlo i sl.); izgrađen od materijala koji ne obezbeđuje trajnost i sigurnost objekta; izgrađen na površinama javne namene, izgrađen u prvom i drugom stepenu zaštite prirodnog dobra (osim vikendica i drugih porodičnih objekata za odmor u drugom stepenu zaštite prirodnog dobra), odnosno u zoni zaštite kulturnog dobra od izuzetnog značaja i zoni zaštite kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne baštine, izgrađen u zonama sanitarne zaštite izvorišta vodosnabdevanja, izgrađen u vojnom kompleksu i zaštitnim zonama oko vojnih kompleksa i objekata infrastrukture posebne namene (u zaštitnom pojasu: puta, železnice, dalekovoda, vodotoka, poletno-sletne staze, kao i druge zaštitne zone u skladu sa odredbama posebnih zakona).
Nadležni organ će izdati rešenje o ozakonjenju, ako u postupku bude pribavljen odgovarajući dokaz da je taj objekat stabilan, da ne ugrožava stabilnost terena i susedne objekte.
Takođe, nadležni organ će izdati rešenje o ozakonjenju, ako u postupku bude pribavljena saglasnost upravljača javnog dobra, odnosno saglasnost organizacije nadležne za zaštitu prirodnih, odnosno kulturnih dobara.
Kako nam je rekla sagovornica, iz svega navedenog proizilazi da bez obzira na ograničenja koje zakon predviđa postoje znatne zakonske mogućnosti da se najveći broj objekata ozakoni.
Kada se radi o legalizaciji objekata na selu, potrebno je uraditi geodetske radove i sakupiti svu potrebnu dokumentaciju kako bi objekat zvanično bio upisan u katastar, objasnila nam je Nada.
Legalizacija objekata izgrađenih do 1961. godine
Objekti izgrađene do 1961. godine, do kada građevinske dozvole nisu bile potrebne, neće morati da budu legalizovane.
Predmet ozakonjenja nisu ni pomoćni objekti izgrađeni na selu do 1973. godine, dok svi drugi izgrađeni posle tog roka moraju imati rešenje kojim se dozvoljava izgradnja.
Legalizacija stanova
Ilustracija/Foto: Ja Crispy/Shutterstock
Kako je kazala šefica odeljenja za urbanizam, vlasnici stanova imaju mogućnost da samostalno podnesu zahtev za legalizaciju, ako je zgrada izgrađena pre dve ili tri decenije, bez obzira da li je sama zgrada legalizovana.
Procedura za legalizaciju stana identična je kao i za druge objekte, kada se radi o dokumentaciji.
Da li moraju i garažni objekti da se legalizuju?
Sugrađani moraju da legalizuju i svoje garažne objekte, a za to će im biti potrebna snimak izvedenog projekta, zatim izjava odgovornog projektanta i vlasnika, a jedinice lokalne samouprave određuju cenu legalizacije garaža.
Kako proveriti da li je objekat u procesu legalizacije?
Nada Harš nam je objasnila da svaki građanin naše države, ali i strana lica mogu proveriti da li je objekat u procesu legalizacije u jedinici lokalne samouprave, u službi koja vodi postupke.
Proveri se može pristupiti bez obzira kada je zahtev podnet, prema imenu i prezimenu podnosioca, zatim uvidom u jedinstvenu bazu nepokretnosti katastra, koja je dostupna svakom i gde se može utvrditi da postoji zabeležba zabrane otuđenja i opterećenja zbog rešenja građevinske ispekcije o uklanjanju objekta i potvrde da su objekti izgrađeni nelegalno ili se može utvrditi da objekat nije upisan.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Svetske cene nafte su danas pale za više od četiri odsto pošto tržišta strahuju da će nove carine američkog predsednika Donalda Trampa rasplamsati globalni trgovinski rat koji će usporiti ekonomski rast i ograničiti potražnju za gorivom.
Američki predsednik Donald Tramp je potpisao naredbu o uvođenju carina od 25 odsto na uvezene automobile i delove počevši od 3. aprila. On je najavio uvođenje "minimalne osnovne carine" od 10 odsto na uvoz iz svih zemalja.
Donald Tramp je upravo najavio uvođenje "minimalne osnovne carine" od 10 odsto na uvoz iz svih zemalja, sa ciljem, kako je rekao, "obnove američke ekonomije".
Italijanska premijerka Đorđa Meloni danas je izjavila da će Evropska unija možda morati da na "odgovarajući način" uzvrati zbog carina koje nameće predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp, dodavši da treba učiniti sve da se spreči trgovinski rat.
Velika Britanija i italijanska odbrambena kompanija Leonardo produžile su ugovor za održavanje flote Kraljevske mornarice od 54 helikoptera "Merlin" u vrednosti od 165 miliona funti (oko 197 miliona evra).
Zabrinutost zbog moguće globalne recesije raste, a ekonomski stručnjaci upozoravaju da bi japanska ekonomija mogla biti među najteže pogođenima nakon turbulentne sedmice i oštrog pada Nikkeija.
Predsednik Medefa, vodeće francuske organizacije poslodavaca, Patrik Marten ocenio je da je "stotine hiljada radnih mesta" u Francuskoj potencijalno ugroženo carinskim merama koje je najavio Donald Tramp.
U svijetu u kojem su promjene jedina konstanta, nepredvidivi vizionar Dietmar Dahmen na Dane komunikacija donosi energične uvide, hrabre strategije i nekonvencionalne metode za uspjeh u budućnosti.
Donald Tramp ostaje posvećen NATO-u i učestvovaće na samitu Alijanse u Hagu u junu, izjavio je danas u Briselu poljski ministar inostranih poslova Radoslav Sikorski.
Ponovno naoružavanje Evrope, koje podrazumeva velike troškove, ne bi trebalo da se pretvori u tajnu podršku Ukrajini i njenoj vojsci, rekao je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.
Predsednik Jermenije Vahan Hačaturjan potpisao je danas zakon kojim se postavljaju pravni temelji za pridruživanje te zemlje Evropskoj uniji, čime je taj zakon stupio na snagu.
Protiv američkog repera i muzičkog producenta Šona Didija Kombsa danas je podignuta nova savezna optužnica kojom se on tereti za još pet krivičnih dela, uključujući reketiranje i trgovinu ljudima radi seksualne eksploatacije, pokazuju sudski zapisi.
Anketa, u kojoj je učestvovalo gotovo 9.000 radnika zaposlenih u javnom zdravstvu u Velikoj Britaniji (NHS), pokazuje da državne bolnice imaju problem da eliminišu bubašvabe i pacove, kao i da toaleti i osvetljenje često ne rade, dok se plafoni urušavaju.
Sledeći nastavak filmske franšize "Avatar" nosi nov izazov porodice Sali na mesecu Pandora, rekao je reditelj Džejms Kameron na predstavljanju prvih snimaka iz filma produkcije kompanije "Volt Dizni".
Na današnji dan, 4. aprila, 1979. godine, rođen je Hit Ledžer, australijski glumac koji je svojim talentom ostavio specifičan trag u filmskoj industriji.
Igrate MLBB i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
US President Donald Trump said that Russian President Vladimir Putin is ready to conclude an agreement to resolve the situation in Ukraine, and Volodymyr Zelensky is ready for some kind of agreement.
This morning, the State Hydrometeorological Institute of Serbia announced an urgent warning about a sudden change in the weather, which will start already on Saturday evening, and implies a cooling of up to 10 degrees.
Thanks to the Telekom Srbija company, all cable television users in our country, regardless of which operator they are with, have access to complete sports content in one place - on Arena sport channels.
Minister of Foreign Affairs of Hungary, Péter Szijjártó, said that Prime Minister of Slovakia, Robert Fico, President of Serbia, Aleksandar Vučić, and Prime Minister of Hungary, Viktor Orban, are the leaders and key figures of patriotic movements in Europe.
Nedavno su se pojavile informacije da Honor radi na novom telefonu sa baterijom od neverovatnih 8.000 mAh - sada znamo više detalja o čitavom poduhvatu.
Opera One je u poslednje vreme dobio mnogo pohvala za integraciju korisnih AI funkcija, čist dizajn i dobro osmišljene opcije za ćaskanje - sada idu korak dalje.
Vlasnici Tesla automobila u poslednje vreme moraju da budu ekstremno oprezni - u Kaliforniji je neko "napao" Cybertruck ne znajući da je vlasnik samo par metara dalje.
Lažni detektor brzine postavljen u glavnoj ulici jednog nemačkog sela, privukao je nacionalnu pažnju. Sada se policija umešala, na nezadovoljstvo stanovništva.
U automobilskoj industriji je nemoguće pobeći od carina koje je uveo američki predsednik Donald Tramp, rekao je danas bivši izvršni direktor Forda Mark Filds.
Promene na rešetki hladnjaka i farovima su očigledne na fotografijama, a Renault tvrdi da je smanjen nivo buke u kabini i poboljšana udobnosti u vožnji.
Kakvi su trgovinski odnosi između ovih udaljenih teritorija i Amerike teško je objasniti. Ljudi gotovo deceniju nisu posetili ova ostrva, mahom pusta i pretežno naseljena pingvinima i fokama.
Komentari 1
Pogledaj komentare