BBC 0

30.01.2025.

21:37

DeepSeek: Ko je Liang Venfeng, mozak iza aplikacije koja je prodrmala svet

Enigmatični kineski milijarder hvaljen je na društvenim mrežama kao "AI heroj" otkako je njegov jeftini četbot naprečac osvojio svet veštačke inteligencije.

DeepSeek: Ko je Liang Venfeng, mozak iza aplikacije koja je prodrmala svet
Getty Images

Podeli:

"Više kao štreber nego kao gazda"

Liang Venfeng je osnovao DipSik u decembru 2023. godine i objavio prvi AI veliki jezički model naredne godine.

Ne zna se mnogo o ovom 40-godišnjaku, rođenom u južnoj kineskoj pokrajini Guangdung, a diplomirao je na Univerzitetu Džeđang iz elektronskih informacija i kompjuterske nauke.

U članku u tehnološkom glasilu 36Kr, ljudi koji ga poznaju kažu da je "više nalik štreberu nego gazdi".

Ali Liang, koji se retko pojavljuje u javnosti ili daje intervjue, sada se našao u žiži međunarodne javnosti.

On je bio jedini AI lider izabran da prisustvuje sastanku preduzetnika sa drugim najmoćnijim liderom u zemlji Lijem Điangom.

Biznismenima je poručeno da "skoncentrišu napore na proboj ključnih osnovnih tehnologija."

Za razliku od mnogih američkih AI preduzetnika koji su iz Silicijumske doline, Liang takođe ima pozadinu u finansijama.

On je izvršni direktor hedž-fonda po imenu Haj-Flajer (High-Flyer), koji koristi AI za analizu finansijskih podataka kako bi donosio investicione odluke – što se naziva kvantitativnim trejdingom.

Godine 2019, Haj-Flajer je postao prvi kvant hedž-fond u Kini koji je zaradio više od 100 milijardi juana (13 miliona dolara).

U Haj-Flajeru, Liang je stekao bogatstvo koristeći AI i algoritme za identifikovanje obrazaca koji mogu da utiču na cene akcija na berzi.

Njegov tim je postao vešt u korišćenju čipova H800 koje pravi dizajner AI čipova i doskorašnji favorit Vol Strita Nvidia da bi zarađivao novac trgujući akcijama.

On je 2023. godine lansirao DipSik, najavivši nameru da razvije AI na nivou čoveka.

Za Lianga, koji lično učestvuje u istraživanjima DipSika, kaže se da koristi zaradu od njegove trgovine hedž-fondom kako bi davao vrhunske plate njegovim najboljim AI talentima.

Kompanija upošljava doktore iz najvećih kineskih škola – sa univerziteta Peking, Đinghu i Beihang – umesto eksperte iz američkih institucija.

Zajedno sa vlasnikom TikToka BajtDensom, DipSik je poznat po tome da nudi najveću moguću naknadu AI inženjerima u Kini, sa osobljem koje radi u kancelarijama u Hengdžou i Pekingu.

U intervjuu za domaću štampu prošle godine, on je rekao da glavno jezgro njegovog tima "ne čine ljude koji su se vratili iz inostranstva. Svi su lokalni... Moramo da razvijamo vrhunske talente sami."

Liang je takođe rekao da kineski AI sektor "ne može da ostane pratilac zauvek".

On je dodao: "Često govorimo kako postoji jednogodišnji ili dvogodišnji jaz između kineske i američke veštačke inteligencije, ali pravi jaz se krije između originalnosti i imitacije. Ako se to ne promeni, Kina će zauvek biti pratilac."

Upitan zašto je DipSikov model iznenadio tolike u Silicijumskoj dolini, on je rekao: "Njihovo iznenađenje potiče od toga što su videli da se kineska kompanija pridružila njihovoj igri kao inovator, a ne samo kao pratilac – na šta je većina kineskih firmi navikla."

Kompetitivna oštrica DipSika

CCTV

Posle njegovog lansiranja, DipSik je izazvao masivnu prodaju krupnih tehnoloških akcija.

Deonice Nvidije, na primer, pale su za 17 odsto do kraja radnog dana američke berze u ponedeljak — gubitak od 600 milijardi dolara tržišne vrednosti, prema Blumbergu, bio je najveći pad u istoriji američke berze.

Venčer kapitalista Mark Andrisen opisao je "DipSikiv R1 kao momenat Sputnjika u svetu AI-ja" na Iksu u nedelju, misleći na satelit koji je svojevremeno pokrenuo svemirsku trku.

Ali kineska aplikacija je kod mnogih takođe izazvala zabrinutost.

"I dalje mislim da se istina o onome šta se stvarno dešava nalazi ispod površine", rekao je za BBC veteran analitičar Džin Manster aludirajući na finansijske troškove koje zvanično navodi DipSik.

On je takođe doveo u pitanje da li je ovaj start-ap subvencionisan ili da li su brojke koje je prijavio tačne.

"Četbot je iznenađujuće dobar, zbog čega je teško poverovati u sve to", dodao je on.

Australijski ministar za nauku Ed Hasik istakao je razloge za zabrinutost u vezi sa bezbednošću.

"Postoji mnogo pitanja na koja će vremenom morati da se daju odgovori što se tiče kvaliteta, preferencija potrošača, podataka i upravljanja privatnošću", rekao je on za ABC.

"Bio bih oprezan što se toga tiče. Ovaj tip pitanja mora pažljivo da se odvaže."

Prošle nedelje su se Sem Altman iz OpenAI-ja i Lari Elison iz Orakla pridružili predsedniku Donald Trampu kako bi najavili osnivanje Stargejta, zajedničkog poduhvata koji obećava privatno ulaganje od 500 milijardi dolara u AI infrastrukturu: data centre u Teksasu i izvan njega, zajedno sa obećanih 100.000 novih radnih mesta.

Ali sa još jednim jakim igračem u AI igri, neki eksperti veruju da bi iznenadni dolazak na scenu DipSika mogao da postavi pitanja o budućnosti američke dominacije veštačkom inteligencijom i razmerama investicija koje američke firme planiraju.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: