18.01.2025.
15:18
Pojas Gaze u mapama: Kako je 15 meseci rata drastično promenilo život na ovoj teritoriji
Sporazum o primirju u Gazi je postignut, ali je 15 meseci borbi imalo razarajući uticaj na obalskoj palestinskoj teritoriji.
UN procenjuju da u oštećene zgrade spada više od 90 odsto stambenih jedinica u Gazi, sa 160.000 njih potpuno uništenih i još 276.000 teško ili delimično oštećenih.
Tokom čitavog rata, Hamas – kog Izrael, Velika Britanija i mnoge druge zemlje smatraju terorističkom organizacijom – i njegovi saveznici učestvovali su u žestokim borbama protiv izraelskih snaga na terenu.
Takođe su ispaljivali hiljade raketa na Izrael.
Nastanak ogromnog grada-šatora
Život pre rata bio je težak u Gazi – godinama je bio predmet izraelsko-egipatske blokade koja je strogo ograničavala ko i šta može da uđe i izađe, a obe zemlje su tvrdile da je to neophodno zbog bezbednosti.
Iako je, prema Svetskoj banci, skoro dve trećine stanovništva živelo u siromaštvu, a hiljade njih su živele u izbegličkim kampovima koje vodi UN, imala je i bolnice, škole i prodavnice.
Ali Gaza – svega 41 kilometar duga i 10 kilometara široka i okružena Mediteranskim morem i zatvorenim granicama sa Izraelom i Egiptom – sada je u ogromnim delovima nenastanjiva.
Porodice su bile raseljavane više puta dok je Izrael menjao žarište operacija, isprva govoreći ljudima na severu da se sele južno od reke Vadi Gaza, koja preseca Pojas otprilike na pola, a kasnije proglasivši niz zona za evakuaciju na jugu.
Zvaničnici UN su za situaciju okrivili izraelska vojna ograničenja za isporuke humanitarne pomoći, neprijateljstva koja su bila u toku, i krah reda i zakona.
Izrael insistira da ne postoje ograničenja na količinu pomoći koja sme da bude isporučena u Gazu i širom nje, i okrivljuje agencije UN-a za neuspeh u deljenju pošiljki.
On takođe optužuje Hamas za krađu pomoći, što ova grupa negira.
Porast siromaštva
Sukob je takođe imao katastrofalan uticaj na privredu Gaze, za koju Svetska banka kaže da se smanjila za 86 odsto u prvom kvartalu 2024. godine, što je "najveće zabeleženo ekonomsko smanjenje".
Ona takođe ističe da skoro 100 odsto stanovništva sada živi u siromaštvu u poređenju sa 64 odsto pre rata, a cena osnovnih potrepština skočila je za skoro 250 odsto.
Konferencija Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju UNCTAD kaže da su troškovi razaranja izazvanog ratom procenjeni na 18,5 milijardi dolara – oko sedam puta više od čitavog bruto domaćeg proizvoda (BDP) Gaze za 2022. godinu.
Upozorili su u oktobru da će, čak i jednom kad bude postignuto primirje, biti potrebno 350 godina da se ponovo dostigne privredni nivo Gaze iz 2022. godine – ukoliko ne uspe da raste brže nego što je mogla pod ekonomskim i ograničenjima kretanja koja su bila na snazi od 2007. godine.
Mnogim zdravstvenim ustanovama onemogućeno je da funkcionišu usled posledica oštećenja ili nestašice zaliha i goriva.
U mnoge bolnice su takođe upadale izraelske snage, jer je vojska tvrdila da ih Hamas koristi u vojne svrhe.
Hamas i zvaničnici bolnica su negirali tu tvrdnju.
Bolnica Al-Šifa u gradu Gazi – nekada najveća medicinska ustanova u Gazi – ostala je u ruševinama, iako je sad uspela da otvori odeljenje za hitne slučajeve.
Izraelske odbrambene snage (IDF) kažu da su ubile ili zarobile stotine "terorista" i pronašle oružje i obaveštajne podatke "u čitavoj bolnici" u njihove dve velike tamošnje operacije.
Iz UNEP-a navode da bi moglo da potraje 21 godinu da se očisti sav krš i eksplozivni zaostaci rata.
"Značajna i sve veća šteta po životnu sredinu u Gazi preti da osudi ljude na bolan i dug oporavak", kaže izvršni direktor Inger Andersen.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- "Gaza su samo groblja raspršena svuda“
- "Neverovatan osećaj”: Kako ljudi u Gazi i Izraelu reaguju na vest o primirju
- Primirje u Gazi: Otvorena pitanja o sporazumu
Izvor: BBC News na srpskom
Tražite još vesti BBC redakcije? Bilo da vas zanima politika, društvo, hronika, izbori, Kosovo, Rusija i Ukrajina... najnovije i najvažnije informacije BBC redakcije možete čitati i na stranicama B92.net.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar