17.01.2025.
15:29
Priča Dejvida Linča: Kako je neponovljivi režiser "Tvin Piksa" prigrlio uvrnuto
Verovanje vizionarskog reditelja da su američka lepota i horor dve strane istog novčića usavršeno je u kultnoj seriji iz 1990. godine.
Mladalačko nezadovoljstvo spokojem prigradskog života navelo ga je da najednom počne da žudi da se "desi nešto neobično", kako bi doveo u pitanje izveštačenost porodičnih ideala pedesetih - mračni san oživljen u njegovim filmovima i serijama.
Linčov crno-beli debitantski dugometražni igrani film Glava za brisanje postigao je tu viziju mnogo uspešnije nego čitave godine u umetničkoj školi.
Ključni lik filma tone u ludilo nakon što postane otac zastrašujuće bebe.
Na papiru, uznemirujuća drama je istraživala sumnjiva dešavanja u američkom drvoprerađivačkom gradu posle ubistva tinejdžerke Lore Palmer.
Ali gledaoci su bili istinski očarani onim što im je bilo ponuđeno na ekranu.
Snolikim košmarom likova poput FBI agenta Dejla Kupera, ponovo u tumačenju Kajla Meklahlina, u prividnom skladu pastoralne Amerike - sa sve pitama od višanja i kafom - pre nego što je zavirio u živote stanovnika i njihove kuće, gde su se ispod površine krili seksualno zlostavljanje i ubistva.
Nikad pre nije bilo emitovano ništa slično na američkoj televiziji.
Ova ABC-jeva serija osvojila je tri Zlatna globusa 1991. godine, među njima za najbolju televizijsku dramsku seriju i najbolju mušku televizijsku ulogu za Meklahlina.
"Bez Tvin Piksa, i njegovog širenja televizijskog potencijala koje je odjeknulo poput velikog praska, ne bi postojalo pola vaših omiljenih serija", napisao je Džejms Parker za Atlantik.
Serija je, dodao je on, "praktično redefinisala ugovor televizije sa publikom."
On će se na kraju vratiti velikom ekranu da bi napao holivudsku đavolsku rabotu slave, glamura, obmane i gubitka identiteta, u filmovima nezvanično poznatim kao Losanđeleska trilogija.
Sve je započelo filmom Hotel izgubljenih duša (Lost Highway) iz 1997, a nastavilo se Bulevarom zvezda iz 2001. godine, koji je po estetici bio možda najbliži Tvin Piksu.
Ova psihološka drama dobila je dobre kritike, donevši Linču njegovu treću nominaciju za Oskara za najbolju režiju i osvojivši nagradu za najbolju režiju u Kanu.
Poslednjih godina ovaj film je bio hvaljen i zbog kvir tematike, posebno između likova Naomi Vots i Lore Hering, koja je preispitivala tradicionalne holivudske pripovesti iz toga vremena.
Iako se Linč nikada nije vratio režiji igranih filmova, 2019. mu je dodeljen počasni Oskar za životno delo.
Imao je i epizodnu ulogu u poluautobiografskom filmu Stivena Spilberga iz 2022, Fejblmanovi, igrajući režisera Džona Forda.
Njegova umetnička interesovanja sve su se više granala u poznoj fazi života, od prvobitne strasti prema slikarstvu do muzike.
Samo prošle godine, objavio je Cellophane Memories, album sa Kristabel.
To se nadovezalo na njegovo ranije snimanje video spotova za muzičare kao što su Mobi i Nine Inch Nails.
Govoreći o dijagnozi emfizema, rekao da je u "izvrsnoj formi" i da se "nikad neće povući".
Dodao je da je dijagnoza "cena koju mora da plati" za pušačku naviku, iako nikad nije zažalio zbog uživanja koje mu je ona pružila.
Ali njegovo stanje se pogoršalo u roku od nekoliko meseci.
U novembarskom intervjuu za Pipl, rekao je da mu je potreban kiseonik da bi hodao.
Ipak, njegove ideje i dalje žive, podjednako jedinstvene kao i način na koji je opisao da je dolazio do njih.
U razgovoru sa muzičarkom Peti Smit za BBC iz 2014. godine, rekao je da mu se "ideje javljaju u fragmentima.
"Kao da je u slagalica u drugoj sobi - gde su svi delovi na okupu.
"Ali u mojoj sobi, gađaju me tim komadima jednim po jednim."
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Tražite još vesti BBC redakcije? Bilo da vas zanima politika, društvo, hronika, izbori, Kosovo, Rusija i Ukrajina... najnovije i najvažnije informacije BBC redakcije možete čitati i na stranicama B92.net.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar