15.01.2025.
13:48
Zašto se Srbija nije uskladila sa evropskim sankcijama Severnoj Koreji
Kina i Rusija, jedini spoljnopolitički partneri Severne Koreje, važni su saveznici Srbije - jedine zemlje kandidata za članstvo u EU koja se nije usaglasila sa evropskim sankcijama Pjongjangu.
Evropske sankcije Pjongjangu nisu novina.
Evropski savet (ES), koji okuplja ministre spoljnih poslova zemalja članica EU, postepeno uvodi sankcije Severnoj Koreji još od 2006. godine zbog razvoja nuklearnog oružja i balističkih projektila, koje smatraju "ozbiljnom pretnjom po međunarodni mir i bezbednost".
Cilj sankcija je da primoraju Pjongjang da odustane od razvoja oružja za masovno uništenje, navodi se u obrazloženju sankcija.
Evropski savet je sankcije revidirao 2016, a decembra 2024. ih je potvrdio, produživši njihovo važenje i ocenivši da Pjongjang nastavlja "flagrantno kršenje relevatnih rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN)".
"Srbija ni prethodno nije uvela sankcije Severnoj Koreji, tako da je ovo samo nastavak dosadašnje politike", kaže Dimitrov.
Beograd nema ekonomske veze sa Pjongjangom, koje bi neuvođenjem sankcijama eventualno štitila.
Između Srbije i Severne Koreje ne postoji robna razmena, kažu iz Privredene komore Srbije (PKS) u pisanom odgovoru za BBC na srpskom.
- Severna Koreja ispalila najmoćniju raketu dugog dometa
- Kakve rakete ima Severna Koreja
- Severnokorejski vođa Kim Džong Un predstavio "podmornicu za nuklearni napad"
Šta znamo o Severnoj Koreji i njenom nuklearnom programu?
Već decenijama, Severna Koreja važi za jednu od najtajnovitijih država na svetu, piše BBC monitoring.
Ova komunistička diktatura, u kojoj živi oko 25 miliona ljudi, izolovana je od ostatka sveta, a ima neslavnu reputaciju sistematskog kršenja ljudskih prava.
Nastala je otcepljenjem od Južne Koreje 1945. godine, pred kraj Drugog svetskog rata, zahvaljujući sporazumu Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Američkih Država.
Država je zvanično osnovana 1948. godine, a istorijski je podržava komunistička Kina.
Bliske odnose sa Moskvom Pjongjang je gajio i u doba Sovjetskog Saveza, tada najveće komunističke diktature na svetu, čija je teritorija obuhvatala šestinu zemaljske kugle.
- Severna Koreja lansirala raketu koja bi mogla da pogodi kopno SAD, kažu u Japanu
- Kim Džong Un kao holivudski junak - lansiranje rakete u Top Gan stilu
- Ko je ćerka severnokorejskog vođe Kima Džonga Una i hoće li ga zaista ona naslediti
Severnom Korejom vlada dinastija koju je osnovao Kim II-Sung, koji je vladao od zvaničnog osnivanja države 1948. do 1994.
Na čelu države trenutno je njegov unuk Kim Džong Un, koji je došao na vlast 2012. godine.
Od tada, Severna Koreja je intenzivirala razvoj nuklearnog programa, koji je pored sporadičnih testova i lansiranja raketa obavijen velom tajne.
Pjongjang tvrdi da im je nuklearno oružje neophodno da bi mogli da se suprotstave Južnoj Koreji, susedu od kojeg su se otcepili, a koji ima bliske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Tokom krize u odnosima Severne Koreje i Amerike 2017. i 2018. godine, Pjongjang je sproveo niz testiranja balističkih raketa koji su izazvali globalnu zabrinutost za bezbednost, naročito na Zapadu.
Nuklearni arsenal je vremenom postao neka vrsta nacionalnog simbola i dokaz moći u zemlji, čiji stanovnici gotovo da ne putuju van granica, živeći u nekoj vrsti kulturne i medijske izolacije.
- Neverovatan proces tajnog intervjuisanja ljudi u Severnoj Koreji
- Severna Koreja iznutra: "Zaglavljeni smo ovde, čekamo da umremo“
- Beg čamcem iz Severne Koreje pod stalnom pretnjom smrti
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Tražite još vesti BBC redakcije? Bilo da vas zanima politika, društvo, hronika, izbori, Kosovo, Rusija i Ukrajina... najnovije i najvažnije informacije BBC redakcije možete čitati i na stranicama B92.net.
Komentari 15
Pogledaj komentare Pošalji komentar