BBC 0

14.01.2025.

13:41

Tri stvari koje bi mogle da dovedu do sporazuma o taocima u Gazi

Probuđene su nove nade da bi pregovori, koji su više puta zapali u ćorsokak, mogli da dovedu do rešenja.

Izvor: Lusi Vilijamson - BBC, dopisnica za Bliski Istok

Tri stvari koje bi mogle da dovedu do sporazuma o taocima u Gazi
AFP

Podeli:

Sa druge strane, izraelski premijer Benjamin Netanjahu suočava se sa stalnim pritiskom njegove ultradesničarske koalicije da nastavi rat.

Ali Tramp bi takođe mogao da mu postane korisno sredstvo u ubeđivanju njegovih saveznika da progutaju ovaj sporazum i ostanu u vladi; novi američki predsednik i čovek kog je izabrao za izraelskog ambasadora doživljeni su kao pobornici izraelskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, za koju je izraelski ultradesničarski ministar finansija Bezalel Smotrič rekao da želi da je anektira.

Ali posle sastanka sa premijerom prošle noći, Smotrič je delovao neuvereno, pišući na društvenim mrežama da je aktuelni sporazum "katastrofa" za izraelsku nacionalnu bezbednost i da ga on neće podržati.

Neki u Izraelu, međutim, veruju da i Smotrič i njegov ultradesničarski saveznik, ministar za nacionalnu bezbednost Itamar Ben-Gvir, vide aktuelnu ulogu u izraelskoj vladi kao najbolju šansu da učvrste kontrolu nad Zapadnom obalom, naročito kad se Tramp vrati u Belu kuću, i da je malo verovatno da će ostvariti pretnje ostavkom.

Reuters

Iz svih ovih razloga, ovaj trenutak se doživljava kao najbolja prilika posle mnogo meseci da se premosti jaz između Izraela i Hamasa, i da se rat privede kraju.

Ono što se nije promenilo za osam meseci otkako su poslednji put pregovarali su jazovi između njih.

Ključan je direktan sukob između ključnih razloga za zabrinutost Hamasa, koji želi da okonča rat, i Izraela, koji želi da ostavi otvorena vrata za nastavak sukoba, bilo iz političkih ili vojnih razloga.

Sporazum, kao što ga je izložio predsednik Džozef Bajden u maju, podeljen je u tri faze, a stalno primirje stupa na snagu tek u drugoj fazi.

Uspeh će sada najverovatnije zavisiti od toga da li mogu da se pronađu garancije da se otklone strahovi Hamasa da će Izrael izaći iz sporazuma nakon prve faze puštanja talaca.

Pitanja kako upravljati teritorijom sa koje će se Izrael povući takođe su nejasna u ovom trenutku.

Ali diplomatska aktivnost koja je premrežila region protekle nedelje i činjenica da je Netanjahu poslao šefove izraelskih obaveštajnih službi na pregovore u Dohu, zajedno sa ključnim političkim savetnikom, ohrabrujući su znaci.

Isto tako i odlazak za Dohu koordinatora za palestinske pritvorenike Kvadure Faresa.

Sporazum još nije postignut, a pregovori su propadali i ranije.

Ovaj stari sporazum budi nove nade delimično zato što se pregovori odvijaju u novom regionalnom kontekstu, sa narastajućim pritiskom istovremeno sa domaćeg terena i od ključnih saveznika iz inostranstva.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Tražite još vesti BBC redakcije? Bilo da vas zanima politika, društvo, hronika, izbori, Kosovo, Rusija i Ukrajina... najnovije i najvažnije informacije BBC redakcije možete čitati i na stranicama B92.net.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Podeli: