11.01.2025.
8:24
Ko je evropske lidere kritikuje Mask i šta mu odgovaraju
Iako su neki od evropskih lidera našli naklonost milijardera, drugi su zabrinuti zbog njegovih razgovora.
Norveški premijer Jonas Gar Stjore je takođe izneo vlastito mišljenje, rekavši da je za njega "zabrinjavajuće da je čovek sa popriličnim pristupom društvenim mrežama i značajnim ekonomskim resursima toliko direktno upleten u međunarodne poslove drugih zemalja".
Portparolka španske vlade Pilar Alegrija rekla je da digitalne platforme kao što je Iks treba da nastupaju sa "apsolutnom neutralnošću i iznad svega bez bilo kakvog uplitanja".
Mask je istakao statistiku kriminala u Norveškoj i Španiji, a za smrtonosan napad na božićni vašar u Nemačkoj optužio "masovnu nekontrolisanu imigraciju".
Poslednjih nekoliko dana, Mask je pisao brojne objave napavši britanskog premijera Keira Starmera i njegovu administraciju zbog bandi za "grumovanje" i seksualno iskorišćavanje dece.
"One koji šire laži i dezinformacije koliko god mogu ne zanimaju žrtve, njih zanimaju samo oni sami", izjavio je britanski premijer, ne pomenuvši poimence Maska.
Dve istaknuta izuzetka u Evropi su Italija i Mađarska.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni neguje bliske odnose sa Ilonom Maskom i naziva ga "genijem" i "izuzetnim inovatorom".
A mađarski premijer Viktor Orban, koji se prošlog meseca susreo sa Maskom dok je bio u poseti Trampu u Mar-a-Lagu, deli Maskovu netrpeljivost prema liberalnom filantropu Džordžu Sorosu koji je rođen u Mađarskoj.
Ali Maskovo uplitanje u nemačku politiku najspornije je zbog predstojećih izbora.
On se poslednjih nedelja nekoliko puta oglašavao u korist AfD-a i napisao je krajnje kontroverzan članak za Velt am Sontag u kom je nazvao AfD "poslednjim tračkom nade" za Nemačku.
Mask je opravdao tu intervenciju u ono vreme finansijskim ulaganjem njegove kompanije Tesla u Nemačkoj.
On je rekao da je predstavljanje AfD-a kao desničarske i ekstremističke partije "očigledno pogrešno" zato što Alis Vajdel ima istopolnu partnerku sa Šri Lanke.
Nemačke bezbednosne službe označile su AfD ili kao desničarsku ekstremističku ili kao osumnjičenu ekstremističku organizaciju, a sudovi su presudili da ova partija stremi ciljevima koji su protivni demokratiji.
I dok se Olaf Šolc trudio da ostane smiren, kandidat Zelenih za kancelara Robert Habek je bio otvoreniji: "Ruke dalje od naše demokratije, gospodine Mask."
- O čemu je Mask razgovarao sa liderkom nemačke ekstremno desničarske stranke
- Zašto je Ilon Mask opsednut Britanijom
- Maskov "socijalni eksperiment na čovečanstvu": Iks u 2024. godini
Lider liberalnog FDP-a Kristijan Lindner sugerisao je da je Maskov cilj možda da oslabi Nemačku, što bi bilo u interesu SAD, "predlažući glasanje za partiju koja će nam i nauditi ekonomski i izolovati nas politički".
Bivši šef digitalne agende Evropske komisije Tjeri Breton došao je na Iks prošlog vikenda da upozori Alis Vajdel, kandidatkinju AfD-a za kancelarku, da će joj njen razgovor uživo sa Maskom u četvrtak pružiti "značajnu i vrednu prednost nad njenim konkurentima".
Evropska komisija je saopštila da ne postoji ništa u pravilniku Digitalnih usluga EU što zabranjuju striming uživo ili da bilo ko izražava lične stavove.
Međutim, portparol je upozorio da vlasnici platformi ne bi smeli da pružaju "preferencijalni tretman".
Maskov Iks se već nalazi pod istragom, a EU kaže da će se strim uživo biti obuhvaćen istom istragom.
I dok je Mask bio prilično glasan po pitanju nemačke politike, on takođe širi poslovne interese u Italiji.
Đorđa Meloni je bila na iznenadnom putu da bi večerala sa Donaldom Trampom u Mar-a-Lagu kad su se pojavili prvi izveštaji da je Italija u pregovorima sa Maskovim Spej Iksom za potpisivanja ugovora vrednog 1,6 milijarde dolara, prema kom će Starlinkovi sateliti pružiti enkriptovani internet i telekomunikacione usluge italijanskoj vladi.
Izgleda da taj sporazum još nije sklopljen, a Rim je brže-bolje negirao da je potpisan bilo kakav ugovor.
Mask je u ponedeljak rekao da je "spreman da pruži Italiji najbezbedniju i najsavremeniju konketivnost" - ne potvrdivši da je postignut sporazum.
Ali sugestija da bi Starlinku mogla biti poverena zaštita komunikacije italijanske vlade bila je dovoljna da izazove zabrinutost među nekim opozicionim političarima u Rimu.
"Prepuštanje jedne tako delikatne usluge Masku dok on sponzoriše evropsku krajnu desnicu, šireći lažne vesti i mešajući se u unutrašnju politiku evropskih zemalja, naprosto ne može biti opcija", rekao je centristički lider Karlo Kalenda
- Ko je Ilon Mask i koliko je blizak Trampu
- Kompanija Tesla hoće da nagradi Ilona Maska sa 56 milijardi dolara
- "Bolno je biti vlasnik Tvitera", kaže Ilon Mask za BBC
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Tražite još vesti BBC redakcije? Bilo da vas zanima politika, društvo, hronika, izbori, Kosovo, Rusija i Ukrajina... najnovije i najvažnije informacije BBC redakcije možete čitati i na stranicama B92.net.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar