09.01.2025.
12:31
Da li bi ovako mogao da izgleda naš dom na Mesecu ili Marsu
Indija je testirala prvu analognu svemirsku misiju u Ladaku, među Himalajima.
Ova simulacija se obavlja u vreme kada se Indija sprema da pošalje svoje prve astronaute u svemir.
Indijska agencija za svemirska istraživanja planira da u misiju nazvanu Gaganjan pošalje tri astronauta na tri dana u nisku Zemljinu orbitu na 400 kilometara iznad površine Zemlje.
Ako sve bude išlo po planu, misija će biti pokrenuta tokom sledeće godine.
Indija takođe planira da postavi njenu prvu svemirsku stanicu do 2035. i pošalje čoveka na Mesec do 2040. godine.
Američka svemirska agencija NASA, Evropska svemirska agencija, Rusija, Kina, i druge zemlje, kao i privatne firme koje imaju svemirske programe obavljaju desetine simulacija, a dva od četiri indijska astronauta odabrana za misiju Gaganjan trenutno se obučavaju u NASI.
"Kada budemo pravili sopstvene simulacije, nećemo morati da zavisimo od stranih svemirskih agencija za obuku naših astronauta", kaže profesor Subrat Šarma, dekan za istraživačke studije na Univerzitetu u Ladaku, koji je sarađivao na projektu.
Oblast Ladak je izabrana za eksperiment jer "u geografskom pogledu, stenovit i neplodni teren i tlo imaju sličnosti sa materijalom i stenama pronađenim na Marsu i nekim delovima lunarnog terena, što je čini idealnim za istraživanje svemira", rekao je za BBC.
Univerzitet ispituje uzorke tla prikupljene tokom misije da utvrdi da li će astronauti moći da koriste lokalne materijale za izgradnju domova u svemiru.
Naučnici kažu da je jedan od najvažnijih delova misije simulacija psiholoških činilaca da bi se utvrdio njihov uticaj na ljude koji će ići u svemir.
S obzirom da je cilj svemirskih agencija iz celog sveta da u narednim godinama pošalju astronaute na Mesec i tamo postave stalne baze, očekuje se da će ovakve simulacije biti ključne za istraživanje i obuku.
U aprilu je u američkoj državi Oregonu tim naučnika i inženjera počeo ispitivanja za pripremu Lesi, psa robota NASA-e, za hodanje po površini Meseca.
U julu su se prijavila četiri dobrovoljca nakon što su godinu dana proveli u "analognom" objektu u američkoj državi Teksasu koji je napravljen za simulaciju života na Marsu.
Prema časopisu Ekonomist, NASA se nada da će uspeti da odštampa u 3D bazu koristeći samo materijale koji se nalaze na površini Meseca, dok Kina i Rusija sarađuju na ostvarenju njihovih planova.
Indija ne želi da zaostaje.
Profesor Šarma kaže da će analiza podataka prikupljenih u Ladaku, "pomoći Indiji da razvije medicinsku tehnologiju koja će zadovoljiti potrebe naših astronauta kada se budu suočili sa problemima u svemiru".
"Moramo da znamo kako će naša tela funkcionisati na Mesecu gde su dani i noći mnogo duži nego na Zemlji, ili u svemiru gde nema dovoljno kiseonika", zaključuje.
- Jugoslovenski kum asteroida: Zbog njega vasionom lete Srbija i Beograd
- Kad propadne plan: Umesto osam dana, američki astronauti će možda ostati u svemiru osam meseci
- Ko će sledeći hodati po Mesecu
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Tražite još vesti BBC redakcije? Bilo da vas zanima politika, društvo, hronika, izbori, Kosovo, Rusija i Ukrajina... najnovije i najvažnije informacije BBC redakcije možete čitati i na stranicama B92.net.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar