23.12.2024.
14:09
Serđo Leone: Zašto sam baš Klinta Istvuda izabrao 'Za šaku dolara'
Klint Istvud je katapultiran u red filmskih zvezda kad je odigrao ćutljivog revolveraša u Leoneovom prvom špageti vesternu Za šaku dolara. U intervjuu iz 1977. godine za BBC, italijanski režiser priznao je da je "zapravo želeo" drugog glumca za danas legendarnu rolu.
Glumci bi izgovarali replike na maternjem jeziku, koje bi potom bile sinhronizovane na italijanski i engleski za dve različite publike filma.
Scenario se sastojao od "italijanskog koncepta onoga kako bi zvučao sleng jednog vesterna", ispričao je Istvud.
Italijanski kritičari su sasekli film kad je premijerno prikazan u Italiji 12. septembra 1964. godine.
Dalje negativne kritike usledile su u drugim zemljama.
"Proračunati sadizam filma bio bi uvredljiv da nema neutrališućeg smeha koji izaziva apsurdnost čitavog poduhvata", napisao je britanski kritičar Filip Frenč u Obzerveru.
Kad je Za šaku dolara stigao na velika platna u SAD 1967. godine, prikazi su bili jednako nepovoljni.
"Imate maltene svaki vestern kliše u ovom nečuveno sintetičkom, ali fascinantno morbidnom, nasilnom filmu", napisao je Bozli Krauter u Njujork tajmsu.
Američka premijera bila je odložena zato što su se američki distributeri plašili da će ih tužiti Kurosava, koji je podneo tužbu protiv Leonea zbog kopiranja Jođimba.
Udahnut novi život u vestern
Premijera Leoneovog inauguralnog vesterna pokrenuo je Western all'Italiana, podžanr filmova snimljenih u Italiji, koji su kolokvijalno postali poznati kao "špageti vesterni".
Reč "špageti" odisala je prvobitnim nipodaštavajućeg stava kritičara prema ovoj međunarodnoj produkciji.
Slični vesterni dobijali su slične nadimke, kao što je "paelja vesterni" u Španiji i "rejmen vesterni" u Japanu.
"Potrajalo je pre nego što je Leone počeo da utiče na američku režiju zato što su makar ispočetka omalovažavali njegove i filmove njegovog kolege Serđa Korbučija", kaže doktorka Meri En Mekdonald Karolan, profesorka i direktorka Italijanskih studija na Univerzitetu Ferfild.
"Špageti vestern se smatrao niskobudžetnom, apsurdno preteranom verzijom 'pravog' vesterna."
Za razliku od njihovih tradicionalnih ekvivalenata, špageti vesterni su se usredsređivali na anti-heroje i izvlačili snagu iz moralne ambivalencije.
Istvudov Džo inicira sukob između dve rivalske bande krijumčara sa namerom da im ukrade zlato; tek kad nevini ljudi počnu da stradaju on se umeša da uništi bande.
Špageti vesterni su takođe donosili mnogo više eksplicitnog nasilja, ponekad nad ženama i decom.
Prema Karolan, tipični američki vestern je glorifikovao osvajanje zapada i idealizovao Divlji zapad, dok su špageti vesterni parodirali i okretali taj doživljaj naglavačke.
Ističući nasilje na kom je to širenje bilo zasnovano, ovi filmovi su takođe bili šira kritika burne decenije globalne politike, naročito usred kontroverznog Vijetnamskog rata.
- Elizabet Tejlor, jahte, avioni, glamur, piće i uloga Tita u Sutjesci: Pet detalja iz života Ričarda Bartona
- Bitka na Neretvi: Film koji je doveo Holivud u SFRJ
- Valter privatno i radno: Legat Velimira Bate Živojinovića otvoren u Beogradu
Zbog jezičkih barijera tokom snimanja, dijalog je postao uprošćeniji i ređi, što je dovelo do nastanka Leoneovog prepoznatljivog režiserskog stila.
Široki kadrovi za uspostavljanje prostora, nemi dramatični krupni planovi i upečatljiva filmska muzika kompozitora Enija Morikonea, sa sve legendarnim zvižducima i čegrtanjima, postali su obeležja Leoneovih špageti vesterna.
"Moji filmovi su praktično nemi filmovi", rekao je on za BBC.
"Dijalog im samo daje izvesnu težinu."
Ovaj stil očitava se i u radovima Kventina Tarantina i Roberta Rodrigeza, od kojih su obojica jedni od režisera i filmskih velikana koji su redovno navodili Leonea kao veliki uticaj na njih.
Za šaku dolara je pretvorio Istvuda iz televizijskog glumca u filmskog diva.
On je glumio u nastavcima Za šaku dolara - Za dolar više i Dobar, loš, zao, formirajući Dolarsku trilogiju, baš kao i u pregršt drugih vesterna.
"Baš kao što je Džimi Hendriks otišao u Englesku da bi postao slavan, tri vesterna koje je Istvud snimio za Leonea lansirali su njegovu bogatu karijeru", kaže Dejvid Irving, filmadžija i docent Tišove škole za umetnost na Njujorškom univerzitetu.
"Leone je uzeo izanđali žanr, vestern, i udahnuo mu novi život."
Uprkos prvobitno hladnoj reakciji kritike, Za šaku dolara je stekao pokloništvo među ljudima i postao hit i na evropskim i na američkim blagajnama, zaradivši 14,5 miliona dolara u svetu.
Njegova popularnost je samo nastavila da raste u decenijama posle premijere i stekao je odano sledbeništvo među ljubiteljima filma.
Film je inspirisao dela u raznim medijima, od crtanih filmova do video igara, kao i druge režisere, a Leoneu je odata posthumna počast na 67. Kanskom filmskom festivalu 2014. godine, na kojem je Za šaku dolara prikazan na završnoj večeri, osiguravši transformaciju od ismejanog "lažnog vesterna" u pravi pravcati klasik.
- Kako "praviti džumbus“ u Netfliksovom vesternu
- "Ubistva pod cvetnim mesecom": Zbog čega se Martin Skorseze plaši za budućnost filma
- Izgubljeni snimci holivudske legende Džona Vejna
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar