16.12.2024.
15:58
'Nisam nameravao da napustim Siriju', rekao je navodno Asad
Na Telegram kanalu sirijske vlade pojavila se navodna Asadova izjava, prva posle pada Damaska.
Bivši predsednik Sirije Bašar al-Asad nikada nije imao nameru da pobegne u Rusiju - tvrdi se u njegovoj navodnoj prvoj izjavi posle pada Damaska.
Asadova izjava objavljena je u ponedeljak na Telegram kanalu koji pripada sirijskom predsedništvu, iako nije jasno ko ga trenutno kontroliše - niti da li je poruku on lično napisao.
U njoj kaže da je, kada je sirijska prestonica pala u ruke pobunjenika, otišao u rusku vojnu bazu u provinciji Latakija kako bi nadgledao borbene operacije i video da li su sirijske trupe napustile položaje.
Baza Hmejmim je takođe bila pod "jakim napadima dronovima", pa su Rusi odlučili da ga evakuišu u Moskvu, navodi navodno on.
Dodaje da "ni u jednom trenutku nije razmišljao o povlačenju, traženju utočišta, niti je takav predlog dobio od neke osobe ili strane".
"Kada država padne u ruke terorista i izgubi se mogućnost da se pruži značajan doprinos, bilo koja pozicija ostaje bez svrhe", navodi se u izjavi.
- Pad režima Bašara al-Asada u Siriji posle skoro 25 godina, Rusija mu pruža utočište
- Bašar al-Asad: Od oftalmologa u Londonu do autoritarnog predsednika Sirije
- Ko je Asma al-Asad, supruga svrgnutog predsednika Sirije
Asad i njegova porodica pobegli su u Rusiju dok su gradovi padali u ruke pobunjenika predvođenih islamističkom militantnom grupom Hajat Tahrir al-Šam (HTS).
Pobunjeničke grupe nastavljaju da formiraju prelaznu vladu u Siriji.
HTS, najmoćnija pobunjenička grupa u Siriji, osnovana je pod drugačijim imenom, Džebhat al-Nusra, 2011. godine i zaklela se na vernost Al-Kaidi naredne godine.
Al-Nusra je prekinula veze s Al-Kaidom 2016. godine i kasnije su preuzeli ime HTS kada su se spojili sa drugim frakcijama.
Međutim, UN, SAD, Velika Britanija i brojne druge zemlje i dalje je označavaju kao terorističku grupu.
Njen vođa Ahmed el-Šara, koji je ranije koristio ratno ime Abu Mohamed al-Džolani, obećao je da će biti tolerantni prema različitim verskim grupama i zajednicama.
Međutim, džihadistička prošlost njegove grupe navela je neke da sumnjaju da će ispuniti takva obećanja.
- Zloglasni zatvor u Siriji: Mapiranje Asadove "ljudske klanice"
- Кakvi su odnosi Srbije i zemalja Bliskog istoka
- Kraj Asadovog režima - šta znači za Sirijce u Srbiji
- Šta pad sirijskog predsednika Asada znači za svet
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar