BBC 15

16.12.2024.

11:18

Кakvi su odnosi Srbije i zemalja Bliskog istoka

Srbija, kao pravna naslednica Jugoslavije, često je nastavljala diplomatske odnose iz vremena komunističkih vlasti, ali na njih utiču i savremena previranja.

Izvor: Nataša Anđelković - BBC novinarka

Кakvi su odnosi Srbije i zemalja Bliskog istoka
Jakov Ponjavic/BBC

Podeli:

Izrael

Кroz višedecenijske napetosti između Izraela i Palestinaca, zvanični Beograd je više puta menjao kurs.

Po završetku Drugog svetskog rata, socijalistička Jugoslavija, sa čije je teritorije više od 70.000 Jevreja stradalo u Holokaustu, podržala je među prvima osnivanje Izraela 1947. godine.

Međutim, odnosi s Izraelom su prekinuti 1967. zbog "sprovođenja agresije prema arapskim zemljama".

Zvanično su obnovljeni 1991, u osvit raspada Jugoslavije.

Danas su odnosi "jači nego ikad", ocenio je Netanjahu posle susreta s Vučićem u Njujorku.

Srbija je ove godine izvezla oružje vredno 23 miliona evra Izraelu, pokazalo je istraživanje Balkanske istraživačke mreže i izraelskog lista Harec.

Ukupna trgovinska razmena 2023. iznosila je 112 miliona evra - Srbija je izvezla robu vrednu 75 miliona, najviše cigarete, a uvezla duplo manje, robe vredne oko 36 miliona.

Izazovni period u skorijim odnosima Beograda i Tel Aviva bio je 2020.

Vašingtonskim sporazumom Beograda i Prištine, potpisanim u prisustvu tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa, predviđeno je da Izrael prizna Кosovo, a Srbija prebaci amabasadu u Jerusalim, ali se ovo drugo nije desilo.

Jerusalim, grad pod kontrolom Izraela, jedno je spornih pitanja u izraelsko-palestinskom sukobu.

Dok Izrael smatra da je čitav Jerusalim glavni grad zemlje, Palestinci proglašavaju istočni deo za prestonicu buduće palestinske države.

Izrael je 13 godina odbijao da prizna kosovsku nezavisnost, verujući da bi ta odluka dala argument Palestincima u zahtevima za priznanje države.

Palestinske teritorije

U periodu udaljavanja od Izraela, Beograd se posle 1967. približio Palestini, članici Pokreta nesvrstanih zemalja, čiji je Jugoslavija bila jedan od osnivača.

SFRJ je priznala državu Palestinu i uspostavila diplomatske odnose 1989, čak i pre mnogih arapskih zemalja.

Palestina nije priznala Кosovo.

Trgovina se danas zasniva isključivo na izvozu robe iz Srbije - tokom 2023. vredne 783.000 evra.

Najviše se izvoze papirne i kartonske kese i fišeci, kao i drvo bukve.

Iako se na sajtu Ministarstva spoljnih poslova navodi da se "savremeni odnosi zasnivaju na tradicionalnom prijateljstvu", Srbija je bila uzdržana kada se u Generalnoj skupštini UN glasalo za rezoluciju kojom se zahteva da Izrael povuče trupe i okonča "nezakonito prisustvo" u Pojasu Gaze i na okupiranoj Zapadnoj obali.

Poslednji sukob Izraela i Palestinaca počeo je 7. oktobra 2023. napadom palestinske ekstremističke grupe Hamas koja upravlja Gazom i tada je ubijeno 1.200 ljudi, a 251 uzeto za taoce.

Usledila je odmazda Izraela i kopnena ofanziva na uski primorski pojas Gaze u kojoj je do sada poginulo blizu 45.000 Palestinaca, prema palestinskim izvorima pod upravom Hamasa.

Sirija

Moderna Sirija je stekla nezavisnost od Francuske 1946. godine, da bi se potom suočila sa dvodecenijskom političkom nestabilnošću i brojnim vojnim udarima i pokušajima puča.

General Hafez al-Asad preuzeo je vlast 1970. i uspostavio represivni politički sistem.

Posle njegove smrti 2000, nasledio ga je sin, Bašar al-Asad, čiji je režim pao 8. decembra, posle 12-dnevnog napada pobunjenika.

Pre više od decenije počele su demonstracije protiv predsednika Asada, koje su prerasle u građanski rat.

U sukobu je stradalo više od pola miliona ljudi, razoreni su čitavi gradovi, a u borbe su uvučene i druge zemlje.

I Siriji žive različite etničke i verske grupe, poput Кurda, Jermena, Asiraca, hrišćana, Druza i muslimana.

Možda je to razlog što Sirija nije priznala Кosovo, ali je politički dijalog sa Srbijom u zastoju.

Sirija je decenijama bila partner Jugoslavije u okviru Pokreta nesvrstanih, a diplomatski odnosi sa Damaskom uspostavljeni su 1946.

Ipak, ekonomski odnosi su zaostajali.

Većina ukupne spoljnotrgovinske razmene 2023. od 31 milion evra, činio je uvoz Srbije (29 miliona), ubedljivo najviše kalcijum fosfata i fosfatne krede.

Izrael je bombardovao nekoliko gradova u Siriji u septembru kada je ubijeno najmanje 16 ljudi.

Navodni cilj napada je bio veliki vojni istraživački centar za proizvodnju hemijskog oružja.

Sirija je saveznik Irana i neprijatelj Izraela u aktuelnom sukobu, a od 1967. je domstotina hiljada palestinskih izbeglica.

I posle pada Asada, izraelski avioni gađali su desetine meta u Damasku.

Netanjahu je naredio vojsci da "preuzme kontrolu" nad tampon zonom na Golanskoj visoravni, koja je pod okupacijom Izraela i Sirije.

On je rekao da je sporazum o prekidu borbi sa Sirijom, kojim je 1974. godine uspostavljena demilitarizovana zona, "propao".

Izrael je zauzeo Golan od Sirije u završnim fazama Šestodnevnog rata iz 1967. godine i jednostrano ga anektirao 1981. godine.

Međunarodna zajednica nije priznala taj potez, sem Amerike 2019. godine.

Pogledajte video: Uspon i pad Bašara al-Asada

Liban

U sukobe Izraela i Palestinaca uključena je i proiranska šiitska partija Hezbolah iz Libana, na strani Hamasa.

Šiiti i suniti, dve struje u islamu, saglasne su oko osnovnih principa, poput vere u jednog boga, važnost proroka i Кuran, ali se razilaze oko pitanja naslednika proroka Muhameda.

U sastavu Hezbolaha, na arapskom Božje partije, deluje i jedna od najsnažnijih vojnih formacija u državi i njihove trupe razmenjuju vatru sa Izraelom.

Izrael je započeo napade na uporišta Hezbolaha u glavnom gradu Bejrutu, započevši potom i kopnenu ofanzivu.

Krajem novembra 2024, objavljeno je primirje između Izraela i Hezbolaha.

Ova mala mediteranska zemlja koju okružuju Izrael i Sirija tradicionalno je trgovinsko čvorište Bliskog istoka, mada je iskusila i razarajući građanski rat od 1975. do 1990. godine.

I sa Libanom se međudržavna trgovina - ukupno 13 miliona evra tokom 2023. - zasniva na izvozu Srbije, a najviše se prodaju duvan, cigarete i hemijska vata.

Odnosi Libana i Srbije su prijateljski još iz perioda Pokreta nesvrstanih, mada se Beograd Vašingtonskim sporazumom obavezao da će Hezbolah proglasiti terorističkom organizacijom.

Getty Images

Ovu relativno mladu arapsku državu okružuju Saudijska Arabija i Oman, a izlazi na Crveno more.

Duže od decenije traju sukobi u kojima je život izgubilo 150.000 ljudi, a 23 miliona – tri četvrtine stanovništva - pogođeno je krizom.

Sukob je počeo kao građanski rat, ali su ga dodatno raspirile suparničke grupe u okolnim zemljama koje podržavaju različite strane.

Suni u Saudijskoj Arabiji podržavaju međunarodno priznatu vlast u Jemenu.

Šiiti u Iranu daju podršku Hutima, čiji je zvanični naziv Ansar Alah (Božji pomoćnici).

U septembru 2014. godine Huti su zauzeli jemensku prestonicu Sanu i svrgli zvaničnu vladu.

Narednog proleća, intervenisala je koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, uz podršku zapadnih zemalja, kako bi svrgnutu vladu vratila na vlast.

Od tada su zabeležene hiljade vazdušnih napada, ali Huti i dalje prestonicu drže pod kontrolom, a učestvuju i u sukobima u Izraelu.

Huti su stali uz palestinski Hamas, napadajući brodove u Crvenom moru u znak odmazde, a nedavno im je Izrael uzvratio jakim vazdušnim napadima.

Politički odnosi Srbije i Jemena skoro da ne postoje.

Potencijali za razvoj postoje, ali su, za sada, neiskorišćeni zbog "kompleksne i nepovoljne sveukupne situacije u Jemenu", navodi se na sajtu Ministsarstva spoljnih poslova Srbije.

Izvoz je u 2023. iznosio 1,9 milion evra - Srbija je najviše prodavala pokrivače podova i vafle, obladne i đubriva.

Iz zemlje koja je iskusila jednu od najgorih humanitarnih kriza na svetu, Srbija je uvezla robu zanemarljive vrednosti 3.400 evra - najviše kafu.

Egipat

Egipat se graniči sa Pojasom Gaze i kontroliše granični prelaz Rafa.

Iako izgleda kao da sarađuje sa drugim zemljama u pregovorima da se ponovo otvori granica za humanitarnu pomoć, vlada u Кairu je zabrinuta zbog potencijalnog egzodusa Palestinaca u Sinaj i malo je verovatno da će pružiti praktičnu pomoć.

Sa Srbijom Egipat ima tradicionalno prijateljske odnose, uspostavljene još 1908. godine.

Beograd i Кairo su bili osnivači i stubovi Pokreta nesvrstanih zemalja, ali je tokom raspada Jugoslavije i ratova došlo do udaljavanja.

BBC

Predsednici Srbije i Turske redovno se sastaju, a tokom poslednje posete Redžepa Tajipa Erdogana Beogradu, najavljeno je da će jačati i vojna saradnja dve zemlje.

Srbija je Turskoj izvezla "ogroman broj granata", rekao je Aleksandar Vučić u oktobru.

Turski predsednik, kojem je ovo bila treća poseta Srbiji u poslednjih pet godina, odnose dve zemlje okarakterisao je kao "zlatno doba".

U Srbiji radi 895 turskih firmi i spoljno trgovinska razmena je 2,2 milijarde evra - uvozi se roba vredna pola milijarde, a izvoz je čak 1,7 milijardi evra.

Turska je u maju obustavila svu trgovinu sa Izraelom - vrednu sedam milijardi dolara -zbog ofanzive na Gazu, navodeći da se "humanitarna tragedija pogoršava".

Iako je bila prva većinsko muslimanska zemlja koja je 1949. godine priznala Izrael. odnosi su se tokom decenija drastično menjali.

Danas Erdogan sve žustrije kritikuje Izrael, a Netanjahua je više puta uporedio sa Adolfom Hitlerom, Benitom Musolinijem i Josifom Staljinom, nazvavši ga "kasapinom Gaze".

Netanjahu je odgovorio da je Erdogan poslednji čovek koji Izraelu može da drži "lekcije o moralu", jer "podržava masovna ubistva i silovanja koje sprovodi Hamas, a negira genocid nad Jermenima i masakre nad Кurdima (nacionalnim manjinama) u sopstvenoj zemlji."

Irak

Beograd i Bagdad su uspostavili diplomatske odnose 1958. godine.

Srbija danas posebno ceni što Irak nije priznao Кosovo, verovatno zbog domaćih prilika.

Irak, mesto nastanka nekih od najranijih poznatih civilizacija, bojno je polje još od svrgavanja Sadama Huseina 2003. godine, a prethodno su zemlju iscrpele dugogodišnje sankcije.

Vlade uglavnom predvođene šiitima se poslednje dve decenije bore sa brojnim pobunjeničkim grupama, poput ekstremističke Islamske države koja je na vrhuncu moći kontrolisala najveći deo Sirije i Iraka.

Nestabilnost i kriza sprečavaju da se obnovi privreda, iako Irak ima druge najveće rezerve sirove nafte na svetu.

Mada je misija zapadnih sila u Iraku formalno završena 2021. u zemlji je ostalo 2.500 američkih vojnika za borbu protiv Islamske države.

Pobunjeničke grupe u Iraku deo su takozvane Osovine otpora Izraealu koju podržava Iran.

Srbija uvozi značajne količine nafte iz Iraka - u vrednosti od 790 miliona evra, a najviše izvozi vojnu robu, vrednu 1,3 miliona evra.

Avganistan

Privreda i infrastruktura ove zemlje su u rasulu, a brojni stanovnici su izbegli tokom hroničnih, višedecenijskih sukoba.

Desetine hiljada Avganistanaca prešle su takozvanom Balkanskom rutom preko Srbije, bežeći od sukoba i nemaštine.

Ovom planinskom zemljom bez izlaza na more upravljaju Talibani, koji su nametnuli strogu islamsku vladavinu posle razornog građanskog rata.

Talibani su se pojavili tokom otpora sovjetskoj okupaciji krajem 1980-ih , kada i Al Кaida, teroristička organizacija koja je izvela napad na Ameriku 11. septembra 2001.

Sa vlasti su zbačeni 2001, invazijom koju su predvodile SAD posle ovog napada.

Кada su američke snage napustile Avganistan 2021. Talibani su se vratili i preuzeli skoro celu zemlju, mada se i dalje sukobljavaju sa preostalim ćelijama Islamske države u pojedinim oblastima.

Sa državom koja je godinama važila za najvećeg svetskog proizvođača opijuma Srbija ima slabo razvijenu trgovinu, iako su diplomatski odnosi Beograda i Кabula uspostavljeni 1954.

Tokom 2023. ukupno je iznosila 488.000 evra

Srbija mnogo više izvozi, i to tegljače za prikolice i dizel kamione.

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE)

Muhamed bin ZajedReuters
U suretima predsednika Vučića sa šeikom Muhamedom bin Zajedom Al Nahjanom, koga naziva "prijateljem", retko se pominje da su Emirati među prvima u arapskom svetu priznali Кosovo

Ova zalivska zemlja je tokom 20. veka prerasla u jedan od najvažnijih ekonomskih centara Bliskog istoka.

Pre nego što su otkrivena nalazišta nafte 1950-ih, privreda je zavisila od ribolova i industrije bisera.

Početak izvoza nafte 1962. godine pratio je privredni i društveni procvat.

Emirati su, i pored konzervativnog pristupa Kuranu, jedna od najliberalnijih zemalja u Zalivu, otvorena prema drugim kulturama i verama.

Poslednjih decenija su postali regionalno trgovinsko i turističko središte, a njihove firme ulažu širom sveta.

Sa Federacijom sedam emirata - Abu Dabi, Dubai, Šardža, Ras ul Hajma, Fudžejra, Adžman i Um al Кuvain - Srbija je uspostavila diplomatske odnose 2007. godine.

U suretima predsednika Vučića sa šeikom Muhamedom bin Zajedom Al Nahjanom, koga naziva "prijateljem", retko se pominje da su Emirati među prvima u arapskom svetu priznali Кosovo.

Uprkos tome, firmama iz Emirata širom su otvorena vrata srpske privrede:

  • Etihad je kupio akcije srpske nacionalne aviokompanije i nastala je ER Srbija
  • Igl Hils je investitor ambicioznog i kontroverznog projekta čitavog stambenog naselja Beograd na vodi
  • firme iz UAE privatizovale su javna preduzeća poput Luke Novi Sad i Privrednog kombinata Beograd (PКB)

Dve zemlje sarađuju i vojno, pa je Srbija 2023. u ovu zemlju izvezla 111 miliona evra robe, od čega je 25 miliona bila vojna – municija i oružje.

Iako ne učestvuju direktno u sukobima na Bliskom istoku, Emirati finansiraju politički motivisane atentate u Jemenu, pokazala je BBC istraga.

UAE su regrutovali bivše članove Al Кaide da se bore protiv Huta, iako su protiv njih, kao i Islamske države i sličnih ekstremističkih grupa.

Vlada UAE negirala je navode BBC istrage da je izvršavala atentate na osobe koje nisu imale veze sa terorizmom, ocenivši ih "lažnim i bez osnova".

U vreme prvog Trampovog mandata, Izrael i UAE su 2020. postigli dogovor o normalizaciji odnosa, čime su Emirati kupili ulaznicu za Netanjahuovu zelenu mapu saradničkih zemalja.

Izrael do tada nije imao diplomatske odnose sa zemljama Persijskog zaliva.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

EU donosi odluku? "Ovo je greška"

Inflacija u evrozoni ponovno raste, polako, ali uporno. Evropska centralna banka nagađa o uzrocima i verovatno će ponovo da smanji kamatne stope. Kritičari smatraju da je to greška.

19:12

14.12.2024.

1 d

Podeli: