BBC 6

03.12.2024.

13:30

Vreme istine za Gruziju: Demonstranti zahtevaju zapadni put, a ne rusku prošlost

Danima traju protesti u Gruziji. Demonstranti optužuju sve autoritarniju vladu da se odrekla njihove evropske budućnosti u korist sfere uticaja susedne Rusije.

Izvor: Pol Kirbi - Digitalni urednik za Evropu

Vreme istine za Gruziju: Demonstranti zahtevaju zapadni put, a ne rusku prošlost
EPA-EFE/REX/Shutterstock

Podeli:

Pogledajte video: Opozicija farbom na šefa izborne komisije u Gruziji

Demonstranti, koji uživaju podršku prozapadnjačke predsednice i četiri opozicione grupe, tvrde da je vlada nelegitimna.

Opozicija odbija da uđe u parlament zbog "falsifikovanih izbora“.

Vladajuća stranka Gruzijski san tvrdi da je pobedila na izborima pošteno i pravično i insistira da je uglavnom ceremonijalna predsednica Salome Zurabišvili ta koja nema legitimitet.

Njen mandat samo što nije istekao i zbog čega onda ona planira da ostane kako bi održala stabilnost, pita se partija.

Sve to vreme susedna Rusija pažljivo prati šta se dešava, uporedivši događaje sa ukrajinskim "Majdanom“, kad su nepopularnog predsednika svrgnuli proevropski demonstranti u februaru 2014. godine, a ruske trupe i njihovi posrednici ušli da zauzmu delove zemlje.

"Gubimo našu zemlju“, kaže Nika Gvaramija, lider opozicije iz saveza Koalicija za promenu, a Gruzijci se suočavaju sa surovim izborom između evropske Gruzije ili Rusije.

Getty Images

Prelomni trenutak za Gruziju i njen odnos sa Zapadom usledio je 28. novembra, kad je premijer objavio da je vlada odlučila da "ne stavi pitanje otvaranja pregovara sa Evropskom unijom" na dnevni red naredne četiri godine.

U roku od nekoliko sati, Vladimir Putin, ruski predsednik, osvrnuo se na njegove reči.

"Divim se njihovoj hrabrosti i karakteru, koji su iskazali kad su odbranili vlastito stanovište“, rekao je on, istakavši da Moskva nema direktne odnose sa Tbilisijem.

Kobakhidze je čak koristio istu vrstu rečnika kao Kremlj, optuživši opoziciju da planira revoluciju u stilu ukrajinskog "Majdana“.

Međutim, njegova poenta je bila da će se gruzijska policija postarati da do toga ne dođe.

Tomas de Val, specijalista za Kavkaz u Karnegiju za Evropu, veruje da je greška videti bilo kakvo blisko prijateljstvo sa Rusijom.

"To je poslovno partnerstvo, nema diplomatskog odnosa. Stvari se dešavaju iza kulisa, ali oni se više plaše Rusije nego što žele da joj se pridruže", kaže on.

Koliki god bio stepen kontakata, Moskva sigurno više preferira Gruzijski san, koji je u kratkom roku prekinuo sve gruzijske veze sa EU i SAD, u odnosu na strastveno pro-zapadnjačku opoziciju.

Salome Zurabišvili, predsednica GruzijeReuters
Iako je njena uloga uglavnom ceremonijalne prirode, pro-zapadnjačka predsednica Salome Zurabišvili je podstakla gruzijsku opoziciju na delovanje

Noćni protesti još ne pokazuju znake posustajanja, uprkos temperaturama koje su pale blizu nule, a nema ni nagoveštaja bilo kakvog razrešenja.

U Gruziji su i ranije održavani protesti, ali nikad ovakvi, kaže Laša Dzebisašvili.

Državni službenici iz svih sfera života potpisali su pisma i peticije, a nekoliko ambasadora je podnelo ostavku, među njima i gruzijski ambasador u SAD, što je bio očigledno težak udarac vladajućoj stranci.

Ova priča će se razrešiti na dugoj deonici avenije Rustaveli ispred parlamenta u Tbilisiju, ali protesti se osećaju i u drugim mestima i gradovima, među njima u Batumiju i Potiju na Crnom moru, u Zugdidiju na severozapadu i Kutaisiju.

U nedelju uveče, 1. decembra se velika masa demonstranata okupila ispred javnog servisa, zahtevajući da predsednici bude omogućeno da se pojavi u etru umesto uobičajene pro-vladine verzije.

Nije se desilo i demonstranti su se postepeno približili centru prestonice, zaustavivši saobraćaj i skandirajući: "Gruzija, Gruzija“.

Nika Gvaramija i njegove kolege opozicioni lideri veruju da su efikasan izlaz iz ovoga slobodni i fer izbori, ne pod postojećom izbornom komisijom već pod nadzorom EU i SAD.

"Ako je Gruzijski san toliko siguran da je dobio izbore, hajde da organizujemo nove", kaže on.

To deluje izuzetno malo verovatno, jer bi zahtevalo implicitno priznanje da su prvobitni izbori bili nefer.

Levan Gigineišvili, pristalica Gruzijskog sna i univerzitetski predavač, veruje da oni samo moraju da izdrže do dolaska novog predsednika u SAD.

"Mislim da će sjajan izlaz iz svega ovoga biti kad Donald Tramp dođe na vlast i sve se promeni", dodaje.

Ali 20. januar je daleko, a ova mala država na Kavkazu neće se naći na vrhu njegove liste prioriteta.

A gruzijski poslovni sektor prvi neće biti zadovoljan nastavkom pat-pozicije ili ako vlada načini trajnu štetu vezama sa Zapadom.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusi uzvratili Trampu

Portparol Kremlja Dimitrij Peskov izjavio je da američki dolar počinje da gubi na privlačnosti nakon što je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp upozorio da će uvesti carine od 100 odsto na svu robu iz zemalja BRIKS-a ako zamene američku valutu u trgovini.

13:50

2.12.2024.

1 d

Podeli: