BBC 0

02.12.2024.

12:46

Sirijska pobunjenička ofanziva je "zaprepašćujuća", ali ne otpisujte Asada, analiza BBC urednika

Predsednik države Asad već je pokazao da ne preza od brutalnosti da bi zadržao vlast.

Izvor: Džeremi Bouen - Međunarodni urednik

Sirijska pobunjenička ofanziva je "zaprepašćujuća", ali ne otpisujte Asada, analiza BBC urednika
Getty Images

Podeli:

Asadov režim nikad nije povratio moć koju je imao nad Sirijom pre 2011. godine, godine arapskih ustanaka, mada je i dalje držao gulag sirijskih zatvorenika u svojim zatvorima.

Uprkos tome, sve do pre nekoliko poslednjih dana, režim predsednika Bašara al Asada kontrolisao je veće gradove, okolne seoske predele i glavne auto-puteve koji ih povezuju.

Sada je koalicija pobunjeničkih grupa, koju predvodi Hajat Tarir al-Šam (HTS), uspela da se probije iz Idliba, pokrajine duž granice sa Turskom koju kontroliše, i za svega nekoliko dana od 27. novembra pregazila sirijske trupe u nizu "fascinantnih“ događaja, kako mi je rekao jedan viši međunarodni diplomata.

Dva dana od početka ofanzive, objavljivane su fotografije boraca koji su zauzeli drevnu citadelu u Alepu, neprobojnu bazu vladinih trupa između 2012. i 2015. godine, kad je grad bio podeljen između pobunjenika i režimskih snaga.

BBC

Neutralni jezik, prema Mini al Lami, medijskoj specijalistkinji za džihadiste u BBC Monitoringu, osmišljen je da distancira ono što se trenutno dešava od džihadističke prošlosti HTS-a i predstavi ofanzivu kao zajednički poduhvat svih pobunjenika protiv režima.

Sirijce generalno odbija ekstremistička verska retorika.

Kako su džihadističke grupe počele da dominiraju pobunom nakon što su pro-demokratske demonstracije ugušene posle prve godine rata posle 2011, mnogi Sirijci su ili ostali neutralni ili su nerado stali na stranu režima zato što su se plašili ubilačke džihadističke ideologije Islamske države.

Ofanziva koju predvodi HTS proistekla je iz rascepkane političke scene u severnoj Siriji.

Većinu severoistoka kontrolišu Sirijske demokratske snage (SDF), grupa koju predvode Kurdi a podržavaju je Sjedinjene Američke Države, a koja ima oko 900 vojnika u ovoj oblasti.

Turska je veliki igrač, kontroliše pogranične oblasti u kojima je razmestila redovnu vojsku, kao i milicije koje finansira.

Spavačke ćelije izvučene iz ostataka Islamske države ponekad organizuju smrtonosne zasede na putevima kroz sirijsku pustinju.

Izveštaji iz Sirije kažu da su pobunjeničke snage zaplenile značajne pošiljke vojne opreme, u koje spadaju i helikopteri, i da napreduju dalje ka Hami, narednom velikom gradu na putu za Damask.

Pogledajte video: Sirija i sintetičke droge - BBC otkriva da je vojni vrh umešan u trgovinu drogom

Nesumnjivo će režim i njegovi saveznici raditi na tome da se konsoliduju i da uzvrate udarac, naročito uz pomoć vazduhoplovnih snaga.

Pobunjenici nemaju vazduhoplovne snage, mada kao još jedan pokazatelj na koji način bespilotne letelice uvode revoluciju u ratovanje, postoje izveštaji da su koristili dron da ubiju višeg režimskog zvaničnika obaveštajne službe.

Obnovljene borbe u Siriji su zabrinule međunarodnu zajednicu.

Izaslanik UN-a u Siriji Geir Pedersenu saopštenju je naveo da "najnoviji razvoj događaja predstavlja težak rizik po civile i ima ozbiljne implikacije po regionalnu i međunarodnu bezbednost…" .

"Nijedna sirijska strana ili postojeće grupa aktera ne može da reši sirijski sukob vojnim sredstvima.“

Pedersen je dodao da je došlo do "kolektivnog neuspeha da se uspostavi istinski politički proces“ radi primene Rezolucije Saveta bezbednosti 2254, koja je usvojena 2015. godine.

Ona je iscrtala mapu do mira, sa glavnim načelom u tekstu da će "sirijski narod odlučivati o budućnosti Sirije“.

Cilj je bio budućnost oblikovana slobodnim izborima i novim ustavom.

Ali to je značilo da Asad i njegova porodica odustanu od zemlje koju su godinama tretirali kao vlastiti lično feudalno dobro.

Više od pola miliona mrtvih svedoče o njihovoj odlučnosti da ne dozvole da se to dogodi.

Prerano je da se otpiše Asadov režim.

On ima jezgro istinske podrške.

Neki Sirijci to doživljavaju kao najmanje lošu opciju, svakako bolju od džihadista koji su počeli da dominiraju pobunom.

Ali ako se podignu druge antiasadovske grupe, a ima ih mnogo, njegov režim će se još jedom naći u smrtnoj opasnosti.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Oglasio se Fico: Slovačka ide na Ukrajinu

Slovačka će usvojiti oštre recipročne mere protiv Ukrajine ako se ne reše problemi koji su nastali nakon što Kijev nije produžio sporazum sa Moskvom o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu, izjavio je slovački premijer Robert Fico.

14:23

10.1.2025.

1 d

Svet

Kanada upozorila Trampa: "Izbiće rat"

Kanadski ministar energetike Džonatan Vilkinson danas je odbacio tvrdnje novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da Americi nije potrebno ništa iz Kanade i upozorio na potencijalne uzvratne trgovinske mere iz Otave, uključujući izvozne takse na naftu.

8:02

10.1.2025.

1 d

Svet

Banke priznale: "Ukidamo"

Globalne banke će ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina pošto će veštačka inteligencija (AI) preuzimati zadatke koje sada obavljaju ljudi.

9:19

10.1.2025.

1 d

Podeli: