BBC 0

25.11.2024.

10:58

Kako se Kastro naljutio na jugoslovenskog novinara i kako su se izmirili

Beogradski novinar Borislav Lalić lično je upoznao kubanskog lidera Fidela Kastra pre pola veka dok je radio kao dopisnik - njihov odnos je obeležio je i manji sukob, ali i srdačno pomirenje po kiši i uz cigare.

Izvor: Nataša Anđelković - BBC novinarka

Kako se Kastro naljutio na jugoslovenskog novinara i kako su se izmirili
BBC

Podeli:

Kako je prkosio SAD

Sve to se dešava na vrhuncu Hladnog rata, perioda krajnje zaoštrenih odnosa između velikih sila - prvenstveno Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Američkih Država, koji je trajao od 1946. do početka 1990-ih.

Kuba na čelu sa Kastrom važan je deo te svetske političke slagalice.

Kao vrhunski taktičar na bojnom polju, on i njegova mala vojska gerilaca zbacili su vojskovođu Fulhensija Batistu 1959. godine uz široku podršku naroda.

U roku od dve godine od preuzimanja vlasti, sproveo je revoluciju po marksističko-lenjinističkom metodu i čvrsto povezao naciju sa Sovjetskim Savezom.

Uprkos stalnoj pretnji invazije SAD, kao i sankcijama koje su trajale decenijama, Kastro je uspevao da na ostrvu održi komunističku revoluciju iako je doslovno pred vratima obale Floride.

Kastro se trudio da ne stvara kult ličnosti - na Kubi nije bilo njegovih spomenika, ulice i škole nisu nosile njegovo ime, ali je "Fidel”, kako su ga jednostavno zvali, postao simbol, o čemu je i sam govorio 1970-ih u intervjuu za Forin polisi.

Ovaj čovek "nezgrapne figure i prostosrdačna ponašanja”, kako ga Lalić opisuje u knjizi "Tragom moga pera”, uspeo je da vlada za vreme 10 američkih predsednika i preživi niz atentata američke Centralne obaveštajne agencije (CIA).

Ali koliko su ga poštovali sledbenici, toliko su ga kritičari prezirali.

Stvorio je jednopartijsku državu, obračunavajući se sa stotinama pristalica bivšeg režima Batiste.

Zatvarani su politički protivnici, a nezavisni mediji ugušeni.

Hiljade Kubanaca pobeglo je iz zemlje.

Pomirenje po tropskom pljusku i kohibe

BBC

Da bolje upozna Kastra, o kome je pisao i knjigu, Laliću je pomogao najstariji Fidelov brat Ramon.

Za razliku od srednjeg brata Raula, koji je 40 godina bio ministar odbrane i kontrolisao bezbednosni sektor na Kubi, uglavnom iz senke, Ramon je fizički i karakterno bio mnogo sličniji Fidelu.

Braća Kastro odrasla su u bogatoj porodici, na velikom imanju koje je posle revolucije pripalo državi.

Ramon nije učestvovao u revoluciji, ali je kasnije dobio da upravlja velikom oglednom državnom farmom gde su se i upoznali.

"Pričao mi je da je jedina osoba koje se Fidel plašio bila njegova majka Lina”, kaže Lalić.

Kastro je od od mladosti bio odlučan, dodaje.

"Za njega bi se teško moglo reći da je bio komunista, rođen je u buržoaskoj porodici, iako je to govorio za sebe, ali mislim samo deklarativno”.

Za razliku od mnogih prethodnih socijalističkih revolucija koje su vodili komunisti, na Kubi to nije bio slučaj.

Tek na kraju 1958. godine su Kastrovi revolucionari okupljeni u Pokret 26. jul odlučili da sarađuju sa komunistima koji će činiti vlast posle promene režima.

Ipak, kubanska revolucija dovela je do mnogih društvenih promena - opismenjavanja stanovništva, preraspodele zemlje, uvedena je značajna socijalna podrška države, besplatno školstvo i zdravstvo, a ulagalo se u nauku i medicinu.

Ipak, na Kubi je vladalo siromaštvo, ljudi su dobijali librete - knjižice, nalik na jugoslovenske tačkice, na kojima je tačno upisano koliko je država odredila da svaki pojedinac mesečno može da kupi piletine, ulja ili drugih namirnica.

"Pokazalo se da Marks i Lenjin nisu mogli da se snađu ispod palme, to je drugo podneblje, drugi uslovi, drugi ljudi”, opisuje Lalić, napominjući da je sledbenike Kastrove revolucije ispravnije zvati fidelisti.

Pogledajte video: Poslednji trenuci Če Gevare

Sahranjen u velikom kamenu

sa papom u vatikanuReuters
Kastro, koji se izjašnjavao kao ateista, sa papom Benediktom u Havani 2012.

Kada je u poznim godinama, 2006. konačno predao vlast bratu Raulu, Fidel se povukao iz političkog života i samo ponekad je pisao novinske kolumne.

U aprilu 2016. održao je redak govor poslednjeg dana kongresa Komunističke partije zemlje.

"Uskoro ću napuniti 90 godina“, rekao je bivši predsednik i dodao da je to "nešto što nikada nisam zamišljao“.

"Uskoro ću biti kao i svi drugi“, rekao je Fidel Kastro, nagoveštavajući da dolazi "red“ na njegovu smrt.

Posle smrti, 2016. Kubanska grupa u egzilu, Kubanska demokratska uprava, saopštila je da je Kastro ostavio "nasleđe netolerancije“ i da je uspostavio "opaki totalitarni režim“.

Među kritičarima iz Amerike je do kraja života bila i Kastrova mlađa sestra Huanita, koja je priznala da je špijunirala za CIA.

Fidel Kastro je sahranjen na civilnom groblju u Santijago de Kuba, na jugu ostrva gde se smatra da je počela Kubanska revolucija.

Urna s njegovim pepelom je ubačena u četvrtasti otvor u velikom kamenu, na kome piše samo FIDEL.

Sahrana je bila "vrlo neobična za velikog državnika, a po svoj prilici, on ju je osmislio“, kaže Lalić.

"Naložio je da se sa Sijera Maestre, planine na kojoj je počeo revoluciju, donese granitna gromada da bude njegova grobnica i da bude sahranjen bez velike pompe.

"Kubanci će ga pamtiti, bez obzira na to šta je ostalo od revolucije“, zaključuje Lalić.

Komunistička partija je i dalje na vlasti na Kubi, ali od 2018. prvi put posle 70 godina predsednik im se ne preziva Kastro.

Međutim, i dalje ih muče isti problemi.

Vladaju siromaštvo i nestašice, u više navrata poslednjih godina organizovane su antivladine demonstracije, zbog kojih je osuđeno skoro 400 ljudi.

Mnogi Kubanci su napustili zemlju, a neki su spas potražili i u Srbiji.

Pogledajte video: Kako je izgledao svet za vreme Kastra

Važne godine Kastrovog života

  • 1926: Rođen 13. avgusta u jugoistočnoj kubanskoj provinciji Orijente
  • 1953: Zatvoren pošto je predvodio ugušeni ustanak protiv Batistinog režima
  • 1955: Pušten iz zatvora po sporazumu o amnestiji
  • 1956: Sa Če Gevarom počinje gerilski rat protiv vlade
  • 1959: Pobedio Batistu, položio zakletvu kao premijer Kube
  • 1960: Održao govor pred Generalnom skupštinom UN koji je trajao četiri i po sata, po čemu je i danas rekorder
  • 1961: Amerika u potpunosti prekida diplomatske veze sa Havanom, a u aprilu iste godine, dešava se invazija na Zaliv svinja, neuspeli pokušaj kubanskih izgnanika, koje je regrutovala i obučila CIA, da svrgnu režim Fidela Kastra
  • 1962: Vašington uvodi potpuni trgovinski embargo ostrvu, a Kastro podstiče veliku kubansku raketnu krizu jer se saglasio da SSSR može da rasporedi nuklearne rakete na njihovoj teritoriji
  • 1976: Nacionalna skupština Kube izabrala ga za predsednika
  • 2006: Predaje uzde bratu Raulu zbog zdravstvenih problema, povlači se sa mesta predsednika dve godine kasnije
  • 2016: Preminuo u 90. godini

Povezano

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Oglasio se Fico: Slovačka ide na Ukrajinu

Slovačka će usvojiti oštre recipročne mere protiv Ukrajine ako se ne reše problemi koji su nastali nakon što Kijev nije produžio sporazum sa Moskvom o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu, izjavio je slovački premijer Robert Fico.

14:23

10.1.2025.

1 d

Svet

Kanada upozorila Trampa: "Izbiće rat"

Kanadski ministar energetike Džonatan Vilkinson danas je odbacio tvrdnje novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da Americi nije potrebno ništa iz Kanade i upozorio na potencijalne uzvratne trgovinske mere iz Otave, uključujući izvozne takse na naftu.

8:02

10.1.2025.

1 d

Svet

Banke priznale: "Ukidamo"

Globalne banke će ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina pošto će veštačka inteligencija (AI) preuzimati zadatke koje sada obavljaju ljudi.

9:19

10.1.2025.

1 d

Podeli: