20.11.2024.
20:20
Rusija napreduje na ratištu dok Bajden Ukrajini šalje novo oružje
Povratak Donalda Trampa u Belu kuću mogao bi da znači i manju pomoć Ukrajini, a ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski tvrdi da će ta zemlja izgubiti rat ukoliko pomoć bude uskraćena.
Upad u Kursk isprva je bio ogroman podsticaj za Ukrajinu što se tiče morala u vreme ozbiljnih neuspeha, a drskost operacije bila je podsetnik na njenu sposobnost da iznenadi i naudi neprijatelju.
Ali doktorka Miron je rekla da iako je upad u Kurs bio trenutak "taktičke genijalnosti“, on se doživljava i kao "strateška katastrofa“ za Ukrajinu.
"Čitava ideja je možda bila pokušaj sticanja političke prednosti u potencijalnim pregovorima, ali i da se vojno odvuku ruske snage od Donbasa kako bi se oslobodio Kursk. Međutim, ono što viđamo umesto toga je da su ukrajinske jedinice sada te koje su tamo zatočene.“
Zna se da se u Kursku bore neke od najiskusnijih i najefikasnijih jedinica Kijeva.
U ovoj ofanzivi takođe učestvuju mehanizovane jedinice opremljene najsavremenijim zapadnim oklopom.
Ukrajinske vođe su nagovestile da se nadaju da će ovaj upad naterati Moskvu da preusmeri neke svoje snage iz istočne Ukrajine, usporivši tamošnji ruski prodor.
Umesto toga, eksperti kažu da je većina pojačanja poslata u Kursk iz delova Ukrajine u kojima borbe nisu bile toliko žestoke.
"Prema ukrajinskim vojnicima sa različitih delova fronta, ruske trupe koje su poslate kao pojačanje u Kursk uglavnom su izvučene iz Hersona i Zaporožja“, kaže za BBC Jurij Klavilijer, analitičar zemljišta pri Međunarodnom institutu za strateške studije.
"Borbe tamo nisu toliko žestoke kao na istoku. Neke ruske jedinice koje napadaju Harkov su takođe preusmerene na Kursk jer je Ukrajina uspela da tamo zaustavi ruski prodor“, dodaje on.
Važnost teritorije za obe strane je snaga koju ona daje njihovom položaju u bilo kakvim potencijalnim pregovorima.
Iako se još nije konkretno govorilo o mirovnim pregovorima, izabrani američki predsednik Tramp tvrdio je da može da okonča rat u roku od 24 časa, ne objasnivši tačno kako.
U utorak je Ukrajina prvi put ispalila rakete dugog dometa koje je dobila od SAD u Rusiju – samo dan nakon što joj je Vašington dao dozvolu za to.
Veruje se da je ova odluka doneta delom da bi se pomoglo Ukrajini da zadrži deo Kurskog regiona, kako bi to iskoristila kao ulog u budućim pregovorima.
Ali doktorka Miron je rekla za BBC da su novi prodori pružili Rusiji jači položaj u pregovorima dok se Trampov novi tim za spoljnu politiku priprema da preuzme dužnost.
"Ono što kontrolišu u ovom trenutku im daje određenu prednost“, rekla je ona.
"Ako bi došlo do pregovora, sigurna sam da bi se, kako ruska strana ističe, ‘to uradilo na osnovu aktuelne konfiguracije na bojištu.’
"Iz ruske perspektive, ona ima mnogo bolje karte od Ukrajinaca.“
Dodatno izveštavanje: Olga Robinson
- Bitka za Kursk: Rusi nagomilali 50.000 vojnika, tvrdi Zelenski
- Prvi sukob Ukrajinaca sa severnokorejskim trupama, kaže Kijev
- "Plan pobede" Zelenskog: Prijem Ukrajine u NATO i odobrenje za napade duboko u Rusiju
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar