BBC 0

14.11.2024.

13:05

Kako se zaštititi od uticaja smoga

Ljudi u Srbiji i na Balkanu često osećaju posledice zagađenog vazduha, a u Indiji i Pakistanu se beleže rekordne količine smoga.

Izvor: Viktorija Lindrea - BBC

Kako se zaštititi od uticaja smoga
EPA/HARISH TYAGI

Podeli:

Informišite se, ne izlazite napolje

Dakle, šta možete da učinite da sebi pomognete?

Pratite kvalitet vazduha na lokalnih vestima i proverom indeksa kvaliteta vazduha na IQAir.

Kada se pojavi smog, zvanična smernica je da se ostane u zatvorenom prostoru ako je moguće, posebno mladi, stari i ranjivi.

Lokalni lekari kažu da je svaki indeks veći od 100 nezdrav za osetljive grupe, i posebno upozoravaju da se izbegava izlazak napolje u vreme najgušćeg saobraćaja.

BBC

Studija iz 2020. godine zaključila je da su tekstilne maske minimalna zaštita od mikrozagađivača, dok N95 (ili FFP2) maske za lice, koje imaju višestruke slojeve i filter za zadržavanje čestica, pružaju značajniju, ako ne i potpunu zaštitu.

SZO navodi da FFP2 maska (evropski standard) mora da filtrira najmanje 94 odsto čestica, a N95 maska (američki standard) najmanje 95 odsto.

No, bolje je staviti bilo kakvu masku za lice, nego je ne nositi.

Hirurške maske, koje su skoro svuda dostupne, pružaju veću zaštita od zagađenja vazduha nego maske od tkanine, ali samo od većih čestica, i namenjene su isključivo za jednokratnu upotrebu.

Maska za lice pruža određenu zaštitu samo ako se pravilno nosi, i ako se menja, ili redovno pere.

Kada se maska stavlja, treba obratiti pažnju na oblik lica i dlake na licu, i uvek mora da prekriva i nos i usta.

Getty Images

Jačajte imunitet

Ljudima koji žive u mestima gde se često pojavljuje smog lekari savetuju da jačaju imuni sistem i održavaju kondiciju.

Zbog trenutnih saveta da se što manje vremena provodi na otvorenom u Pakistanu i Indiji, vežbanje je za sada otežano, ali stručnjaci preporučuju kretanje, zdravu ishranu i unos mnogo vode.

Kada se ne osećate dobro i imate simptome koje obično izazivaju zagađivači, kao što su kašalj, bolovi u grlu ili glavobolja, najbolji lek su inhalacija i biljni čajevi.

Pogledajte video: Kako napraviti kućni aparat za merenje kvaliteta vazduha

Uticaj zagađenja

U ljudskom telu su pronađene otrovne čestice različitih veličina, tako da je suštinski važno da se što više zaštitite od zagađenja, kažu stručnjaci.

Ako se ne primeni nijedna mera zaštite, zagađenje ne utiče samo na bolešljive, već na sve starosne grupe.

Najveće čestice zagađenja zadržavaju se u nosu.

Ali manje čestice, kao što je PM2,5, mogu da pronađu put do pluća i krvotoka, što stvara veći rizik od astme i srčanog i moždanog udara.

smog, zagađenje vazduhaBBC

Naučnici takođe istražuju moguću vezu zagađenja i demencije.

Velika kineska studija iz 2018. godine otkrila je vezu visokog nivoa zagađenja i smanjenog nivoa kognitivnih sposobnosti.

A nanočestice, iako još nisu dovoljno istražene, su označene kao mogući "najveći ubica”, kako piše Tim Smedli u knjizi Clearing The Air.

Nanočestice mogu da uđu u pluća i u krvotok na način na koji veće PM2,5 čestice ne mogu, a naučnici pretpostavljaju da te male otrovne supstance mogu da budu glavni uzrok bolesti i smrti.

Kako nauka nastavlja da se razvija, treba da obraćamo pažnju na ukupan broj čestica koje udišemo, i da, u odsustvu odgovarajućih zvaničnih mera, činimo sve što možemo da se zaštitimo.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: