BBC 1

04.11.2024.

14:52

Majmuni nikada neće uspeti da otkucaju Šekspirova dela

Naučnici iz Australije su izračunali verovatnoću da se obistini stara "teorema beskonačnog majmuna".

Izvor: Hana Riči - BBC njuz, Sidnej

Majmuni nikada neće uspeti da otkucaju Šekspirova dela
Getty Images

Podeli:

Matematičari iz Australije su doveli u pitanje staro verovanje da bi majmun koji kuca na pisaćoj mašini beskonačno dugo na kraju uspeo da napiše sabrana dela Vilijeman Šekspira.

Poznatija pod nazivom "teorema beskonačnog majmuna“, ovaj misaoni eksperiment se dugo koristio kao objašnjenje principa verovatnoće i slučajnosti.

Međutim, nova recenzirana studija, koju su predvodili istraživači Stiven Vudkok i Džej Faleta iz Sidneja, pokazala je koliko je ta verovatnoća mala.

Tvrde da je vreme potrebno da majmun otkuca Šekspirove drame, sonate i pesme, duže nego očekivani životni vek univerzuma.

Iako je matematički tačna, teorema je "obmanjujuća", kažu oni.

Naučnici su posmatrali sposobnosti jednog majmuna, a takođe su uradili niz proračuna, zasnovan na globalnoj populaciji šimpanzi, kojih danas ima oko 200.000.

Rezultati su pokazali da čak i kada bi sve šimpanze na svetu po ceo život kucale brzinom od jedne tipke u sekundi, ne bi uspeli da otkucaju Šekspirova dela.

Postojala bi šansa od pet odsto da jedna od tih šimpanzi uspešno otkuca reč "banane“ tokom života.

Verovatnoća da šimpanza nasumično ispiše rečenicu - "ja sam šimpanza, dakle postojim" - iznosi jedan prema 10 miliona milijardi, pokazuje istraživanje.

"Nije verovatno da će, čak i uz veću brzinu kucanja ili rast broja šimpanzi, rad majmuna ikada moći da se koristi za pisanje radova“, navodi se.

Proračuni su zasnovani na najšire prihvaćenoj hipotezi o kraju univerzuma, a to je teorija toplotne smrti.

Uprkos nazivu, takozvana toplotna smrt bi zapravo bila spora i hladna.

Ukratko, to je scenario u kojem univerzum nastavlja da se širi i hladi, dok sve u njemu umire, propada i bledi.

"Ovo otkriće pokazuje da ideja o beskonačnosti resursa daje rezultate, koji se ne poklapaju sa ograničenjima našeg univerzuma“, kaže profeosr Vudkok.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: