BBC 3

29.10.2024.

13:28

Zašto su Gruzijci glasali za prorusku stranku uprkos snovima o EU

Kako je zemlja koja je proteklih 20 godina sprovodila demokratske reforme završila u ovakvom političkom ćorsokaku?

Izvor: Olga Ivšina i Nina Akmeteli - BBC svetski servis

Zašto su Gruzijci glasali za prorusku stranku uprkos snovima o EU
Getty Images

Podeli:

Ubedljiva pobeda ili pametna manipulacija izbora

Prema preliminarnim podacima Centralne izborne komisije, Gruzijski san je dobio oko 54 odsto glasova (na 99,3 odsto obrađenih glasačkih listića u trenutku objavljivanja ovog teksta).

Opozicija tvrdi da su ovi brojevi rezultat manipulacije, a nezavisni posmatrači izbora izrazili su zabrinutost zbog načina na koji su izbori održani.

Posmatračka misija Moj glas, koja se sastoji od 30 nevladinih organizacija, zabeležila je više od 200 izbornih nepravilnosti, kao što su ubacivanje glasačkih listića, napadi na posmatrače i proterivanje novinara akreditovanih za praćenje izbora.

Međunarodna posmatračka misija koju vodi Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) saopštila je da su izbore narušili "nejednaki uslovi za sve učesnike, pritisak i napetost”.

Irakli Kobahidze, predsednik gruzijske vlade i nekadašnji poslanik stranke Gruzijskog sna, odbacio je optužbe o izbornoj krađi.

"Nepravilnosti se dešavaju svuda, u svakoj zemlji”, rekao je on za BBC.

DAVID MDZINARISHVILI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Zašto je stranka Gruzijski san toliko popularna

Po završetku glasanja u subotu uveče 26. oktobra, glavni gruzijski TV kanali su odmah objavili njihove izlazne ankete čiji su se rezultati značajno razlikovali.

Prema anketi provladinog TV kanala Imedije, vladajuća stranka Gruzijski san dobila je 56,1 odsto glasova, što je blizu brojke koje je kasnije objavila Centralna izborna komisija.

Ali, prema anketama dve opozicione TV stanice, Mtavari i Formula, Gruzijski san je imao između 40 i 42 odsto glasova, zbog čega opozicione stranke tvrde da su zajedno pobedile na izborima.

Ipak, i 40 odsto je značajan broj glasova za Gruzijski san, jer kako stranka koja se često optužuje da služi ruskim interesima može da uživa toliku podršku u zemlji u kojoj skoro 80 odsto stanovništva podržava članstvo u Evropskoj uniji (EU)?

Gruzijski san se predstavio kao stranka koja brani konzervativne vrednosti što je imalo dobrog odjeka među biračima.

Prema Svetskoj anketi vrednosti (World Values Survey), koja istražuje vrednosti i uverenja ljudi, sprovedenoj između 2017. i 2022. godine, Gruzija je u pogledu tolerancije na 82. mestu od 88 zemalja obuhvaćenih istraživanjem.

Više od 90 odsto ispitanika izjavilo je da ne prihvata homoseksualnost.

To je iskoristila stanka Gruzijski san obećavajući tokom kampanje da će "zaštititi” Gruzijce od "LBGT propagande i promocije”.

Druga poruka koja je opredelila glasače je da se na ovim izborima bira između mira i rata.

REUTERS/Irakli Gedenidze

Koji je sledeći korak

"Mislim da je opozicija bila euforična posle izlaznih anketa, ali je posle objavljivanja zvaničnih rezultata pala u depresiju i sada je neodlučna”, kaže politikolog Gija Nodija.

Nakon objave prvih zvaničnih rezultata nisu delovali, već su počeli razgovore o strategiji za pokretanje protesta.

Ovo odlaganje može da ide u korist vladajućoj stranci.

Istog mišljenja je Giorgi Badridze.

"Kad je 2003. godine, tadašnja vlast pokušala da pokrade izbore, proteste su vodile veoma uvažene i energične ličnosti.

"Ovoga puta opozicija nema nijednog istaknutog vođu.

"Nisam siguran koliko dobro naše društvo može da se samoorganizuje niti koliko je sadašnja opozicija sposobna da vodi proteste na delotvoran način”, kaže on.

Postoje i nedoumice oko toga šta može da se postigne protestima.

"Biće protesta”, kaže Nodija.

"Ali ne očekujem da će biti dovoljno veliki da dovedu do bilo kakvih značajnih političkih promena”.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: