09.09.2024.
13:08
Paraolimpijske igre u Parizu 2024: Ko je sve doneo medalje na Balkan
Srbija je, kao i u Tokiju, bila najuspešnija među bivšim jugoslovenskim republikama, a Bosna i Hercegovina dobila je prvog osvajača medalje u individualnom sportu, koji ima samo 13 godina.
Sportisti iz bivših jugoslovenskih republika vratili su se sa Paraolimpijskih igara u Parizu sa ukupno 15 medalja, od kojih su tri bile zlatne.
Prednjačila je Srbija sa ukupno šest medalja (jednom zlatnom, tri srebrne i dve bronzane) i zauzela 55. mesto na listi najuspešnijih zemalja, a isti broj odličja osvojila je i u Tokiju 2021.
Srpski paraolimpijci su u Parizu osvojili jedno odličje više od njihovih kolega na Olimpijskim igrama.
Hrvatska je posle sedam medalja u Tokiju osvojila tri manje na Paraolimpijskim igrama u Parizu, ali je ovog puta pored srebra i dve bronze osvojila i zlato, pa se plasirala na 59. mesto u ukupnom poretku.
Slovenija je Igre završila dva mesta niže sa osvojenim zlatom i bronzom, Bosna i Hercegovina je sa dva srebra na 71. poziciji, a Crna Gora sa jednom bronzom na 79.
Kosovo je ove godine debitovalo na Paraolimpijskim igrama i nije stiglo do medalje, kao ni Severna Makedonija.
- Sve o Paraolimpijskim igrama i predstavnicima Balkana u Parizu
- Blistava ceremonija zatvaranja Paraolimpijskih igara u Parizu
- Paralizovana u porodičnom nasilju, Oto je zablistala kao paraolimpijka
Zemlje bivše Jugoslavije predstavljalo je ukupno 68 takmičara, a najbrojnije delegacije imale su Srbija i Hrvatska sa po 22 sportista.
Kineski paraolimpijski tim bio je najuspešniji u Parizu sa 94 zlatne, 76 srebrnih i 50 brozanih medalja, odnosno ukupno 220 odličja.
Na drugom mestu je Velika Britanija sa 124 medalje (49 zlatnih, 44 srebrne, 31 bronzana), a na trećem Sjedinjene Države sa 105 medalja (36 zlatnih, 42 srebrne i 27 bronzanih).
Srbija
Paraolimpijski tim Srbije zadržao je kontinuitet iz Tokija sa šest medalja u Parizu, iako je jedna manje bila zlatna.
Jedino zlato osvojio je strelac Dragan Ristić u pucanju iz vazdušne puške sa 50 metara u ležećem stavu, a bio je osvajač i oba zlata za Srbiju pre tri godine u Japanu.
Dve srebrne medalje osvojila je parastoniserka Borislava Perić-Ranković u individualnoj konkurenciji, kao i u dublu sa Nadom Matić.
Srebro je doneo i paratletičar Nebojša Đurić u bacanju kugle, iako je posle finala sudijska komisija objavila da će mu medalja biti oduzeta zbog navodne neregularnosti opreme.
Ubrzo su iz Paraolimpijskog komiteta Srbije uložili žalbu, koja je usvojena, pa je Đuriću odličje dodeljeno naknadno.
"Ova odluka nije samo pobeda za Nebojšu Đurića, već i za celokupnu paraolimpijsku zajednicu Srbije, potvrđujući našu posvećenost fer-pleju i integritetu sporta", saopštili su iz Paraolimpijskog komiteta.
Srbija je osvojila i dve bronzane medalje u Parizu zahvaljujući parastoniseru Mitru Palikući i bacaču čunja Željku Dimitrijeviću, koji je došao do četvrtog paraolimpijskog odličja posle dva zlata i srebra iz Londona, Rija i Tokija.
Hrvatska
Iako je osvojila gotovo dvostruko manje medalja nego pre tri godine, Hrvatska se iz Pariza vratila sa zlatom, koje nije osvojila u Tokiju.
Donela ga je parastonoteniserka Anđela Mužinić Vincetić u kategoriji igračica u kolicima, a to je njena treća medalja posle srebra u Riju i bronze u Japanu.
"Plašila sam se da sanjam o zlatu, iako sam znala da imam kvalitet jer sam druga na listi.
"Sada, kada je sve gotovo, mirna sam i srećna, i pitam se da li uopšte shvatam šta sam osvojila", izjavila je hrvatska sportiskinja posle finala.
Srebrnu medalju za Hrvatsku je osvojio Deni Černi, bacač kugle, dok je njegov kolega Luka Baković u istoj disciplini doneo bronzu.
Dono Sinovčić, paraolimpijski plivač, osvojio je takođe bronzanu medalju u disciplini 100 metara leđnim stilom.
Slovenija
Slovenački paraolimpijac od koga se najviše očekivalo u Parizu bio je strelac Franček Gorazd Tiršek, koji je iz Tokija doneo srebro i bronzu, a nije razočarao ni u Parizu.
Iako je osvojio jednu medalju manje, ovoga puta došao je do zlata u pucanju sa 10 metara iz vazdušnog pištolja.
Slovenija je u Francuskoj osvojila još jednu medalju zahvaljujući streličarima Živi Lavrincu i Dejanu Fabčiču, koji su ovoj bivšoj jugoslovenskoj republici doneli bronzu.
Bosna i Hercegovina
Muška odbojkaška reprezentacija u sedećoj odbojci ponovo je bila glavna uzdanica Bosne i Hercegovine na Paraolimpijskim igrama i nije razočarala.
Sedmi put uzastopno vratili su se sa paraolimpijskom medaljom, jer im od Sidneja 2000. nije izmaklo odličje, a ovog puta je ono bilo srebrno.
U finalu su izgubili od tradicionalno najvećeg rivala Irana.
Odbojkaši su dosad i bili jedini osvajači paraolimpijskih medalja u istoriji Bosne i Hercegovine, ali se jedan 13-godišnjak pobrinuo da se ova tradicija prekine.
Plivač Ismail Barlov je u disciplini prsno na 50 metara osvojio srebrnu medalju, iako se takmičio protiv kolega koji su i više nego dvostruko stariji od njega.
Barlov je bio drugi najmlađi učesnik na Igrama i nosio je zastavu njegove države na ceremoniji zatvaranja u Parizu.
Crna Gora
Do medalje, druge u istoriji, došla je i Crna Gora, a osvojio ju je ponovo stonoteniser Filip Radović.
On se vratio sa bronzom, kao i pre tri godine iz Tokija.
Ovogodišnje Igre bile su "istorijske" za tu balkansku državu, rekao je Igor Tomić, predsednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.
"Gotovo stotoinu država je ostalo bez odličja. To je najbolji pokazatelj ovog rezultata", kazao je.
Kosovo i Severna Makedonija bez medalja
Paraatletičar Grevist Bitići sa Kosova ispisao je istoriju i pre svečanog otvaranja Igara u Parizu, jer je postao prvi i dosad jedini kosovski paraolimpijac.
Trčao je na 1.500 metara, ali bio je daleko od odličja, pošto je zauzeo ukupno 15. mesto u toj disciplini.
- "Ti si lud": Nezaboravna prosidba na Paraolimpijskim igrama
- Na koga obratiti pažnju na Paraolimpijskim igrama u Parizu
- "Zašto da ga skrnavimo?": Rasprava u Parizu oko olimpijskih krugova na Ajfelovoj kuli
Jednu predstavnicu u Parizu imala je i Severna Makedonija: streljašicu Oliveru Nakovsku-Bikovu.
Ona je osvojila jednu od dve medalje u istoriji te zemlje na Paraolimpijskim igrama i jedino zlato, što joj je pošlo za rukom u Londonu 2012.
U Parizu nije bila toliko uspešna, jer u tri discipline u pucanju iz pištolja nije mogla do medalje.
Pogledajte i ovu priču:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar