BBC 0

01.08.2024.

16:43

Moskva oslobađa dvojicu Amerikanaca osuđenih za špijunažu, u Rusiju se vraćaju njeni zatvorenici

Prema sporazumu, na slobodi bi trebalo da se nađu novinar Evan Greškovič i bivši američki marinac Pol Velan, obojica osuđeni na dugogodišnje zatvorske kazne zbog špijunaže, kao i rusko-američka novinarka Alsa Kurmašova.

Moskva oslobađa dvojicu Amerikanaca osuđenih za špijunažu, u Rusiju se vraćaju njeni zatvorenici
Getty Images

Podeli:

Troje američkih državljana, osuđenih na zatvorske kazne u Rusiji, među kojima je i Evan Greškovič, reporter Volstrit džornala, trebalo bi da budu oslobođeni danas, u okviru sporazuma o razmeni zatvorenika, potvrdio je visoki američki zvaničnik.

Sporazum, po kome bi na slobodi pored Greškoviča trebalo da se nađu i američki veteran marinaca Pol Velan i rusko-američka radio novinarka Alsa Kurmašova, dogovorila je administracija aktuelnog američkog predsednika Džozefa Bajdena.

Ukupno 24 zatvorenika u Rusiji, Americi, Nemačkoj i u još tri zapadne zemlje biće uključeni u razmenu, čija se realizacija očekuje kasnije danas.

Biće to jedna od najvećih razmena zatvorenika Rusije i Zapada u istoriji.

Osam ruskih državljana bi trebalo da se vrati u Rusiju, među kojima su i oni za koje se sumnja da su povezani sa ruskom obaveštajnom službom.

Jedan od njih je i Vadim Krasikov, koga su nemački zvaničnici identifikovali kao pukovnika ruske obaveštajne službe FSB, a koji služi doživotnu kaznu zatvora zbog ubistva protivnika Kremlja 2019. godine u berlinskom parku.

Prema medijskim izveštajima, Krasikov je već u avionu za Tursku, a turska obaveštajna agencija kaže da je preuzela glavnu posredničku ulogu u razmeni.

Reuters

Spekulacije o velikoj razmeni među različitim državama znatno su se proširile kada je nekoliko disidenata i novinara zatvorenih u Rusiji premešteno iz zatvorskih ćelija na nepoznate lokacije.

Vladimir Kara-Murza, protivnik Kremlja sa rusko-britanskim državljanstvo, jedan je od onih za koje mnogi očekuju da bi mogao da se nađe na slobodi.

Drugo potencijalno ime je i ruski opozicioni političar Ilja Jašin, a na slobodi bi mogao da se nađe i Oleg Orlov, dugogodišnji aktivista za ljudska prava.

Za Rusiju nije neuobičajeno da tajno prebacuje zatvorenike iz jednu u drugu kaznenu koloniju, ali jeste neobično da odjednom više njih "nestane", odnosno da se ne zna gde su.

Aleksandar Lukašenko, beloruski predsednik, u sredu, 31. jula pomilovao je nemačkog državljanina Rika Krigera, osuđenog na smrt zbog terorizma.

Ukoliko do ove razmene dođe, biće to jedna od najvećih između Rusije i Zapada od Hladnog rata.

Reuters

Najčudnije je što je, ako se desi, takva razmena zatvorenika dogovorena u pozadini najgorih odnosa između Zapada i Rusije od kraja Hladnog rata 1991. godine.

Poslednja je bila u decembru 2022, kada je američka košarkaška zvezda Britni Grajner razmenjena na pisti aerodroma u Abu Dabiju za ozloglašenog ruskog trgovca oružjem Viktora Buta, koji je 12 godina bio u američkom zatvoru.

U Beču je 2010. godine deset ruskih špijuna zatvorenih u Americi zamenjeno za četiri navodna dvostruka agenta zatočena u Rusiji.

Među njima je bio Sergej Skripal, bivši vojni obaveštajac, koji je kasnije otrovan nervnim agensom novičok u Velikoj Britaniji.

Napetosti Moskve i Zapada znatno su pojačane od kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: