BBC 0

10.07.2024.

23:06

Euro 2024: Engleska u 90. minutu do pobede nad Holandijom i finala

Holandija povela 1:0, Englezi preokrenuli iz penala i u 90. minutu. Finale Španija - Engleska.

Izvor: Predrag Vujić - BBC na srpskom

FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

'Fudbal se vraća kući', pevaju decenijama Englezi nadajući se da će konačno osvojiti neki veliki turnir posle trijumfa na Svetskom prvenstvu 1966. godine.

Koliko sreće imaju na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, možda im ovo bude baš ta godina.

Golom Olivera Votkinsa, fudbalera Aston Vile, u 90+1. minutu, Engleska je pobedila Holandiju 2:1 i plasirala se u finale u kojem će u nedelju, 14. jula igrati protiv Španije.

Engleska je bila na ivici provalije još u osmini finala protiv Slovačke, kada je dala izjednačujući gol u 90+6. minutu, potom je četvrtfinale dobila na penale, a evo je sada u drugom uzastopnom finalu EP.

Englezi su odigrali prvih 45 minuta najbolje od početka turnira, ali su u drugom poluvremenu opet prikazali slabu partiju.

Dali su gol iz prve akcije u drugom poluvremenu.

Na nesreću po Holanđane bilo je to u finišu meča.

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Engleska - Holandija 2:1 (1:1)

Početak iz snova za Holanđane.

Ćavi Simons je u 7. minutu oduzeo loptu Deklanu Rajsu na sredini terena, krenuo u punom trku ka kolu Engleza i sa 20 metara poslao raketu u mrežu.

CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA-EFE/REX/Shutterstock
REUTERS/Thilo Schmuelgen

Nije dugo trajala radost Holanđana.

Deset minuta kasnije, Denzel Dumfris je startovao otvorenom kopačkom na Harija Kejna, a posle konsultacija sa video tehnologijom sudija Feliks Cvajer je dosudio penal za Englesku.

Hm... Kejn je već uputio loptu ka golu Holandije pre starta Dumfrisa.

Kejn je bio hladnokrvan i vrlo precizan - 1:1.

Dumfris, Foden i 19-godišnji Kobi Mejno su bili igrači u centru pažnje u prvom poluvremenu.

Dumfris je najpre spasao Holandiju, zaustavivši loptu na gol-liniji, posle sjajnog prodora i udarca Fila Fodena.

REUTERS/Leon Kuegeler

A nekoliko minuta kasnije, Dumfris mogao da dovede Holandiju u vođstvo.

Posle kornera bio je najviši u skoku, ali je njegov udarac zaustavila prečka.

Na isteku 30. minuta, revanširao mu se Foden, koji je poslao bombu ka golu Holandije, ali se isprečila stativa.

Kobi Mejno je bio prevaga Engleza na sredini terena.

Tinejdžer je trčao, pokrivao sve, asistirao, šutirao. Bio je srce engleskog tima.

Najboljih 45 minuta Engleske na turniru u Nemačkoj.

U drugom delu fudbalska uspavanka sve do 65. minuta kada je Virdžil van Dajk posle prekida šutirao, a golman Engleske Džordan Pikford instinktivno odbranio.

Englezi su se brzo vratili na podešavanja tokom celog turnira - nemaštovito i neubedljivo, a Holanđani su pokušavali da centaršutevima na visokog Vuta Verghorsta i na individualni kvalitet Kodija Gapka i Ćavija Simonsa.

Englezi jesu dali gol u 80. minutu, ali je poništen zbog ofsajda.

I kada su svi očekivali produćetke, trenutak nepažnje holandske odbrane i akcija rezervista Kola Palmera i Olija Votkinsa.

Palmer je dodao do Votkinsa koji je šutirao iz okreta, lopta je prošla kroz noge Stefanu de Fraju i ušla u mrežu.

Bradley Collyer/PA Wire
ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Tuča pre utakmice

Na društvenim mrežama kruže snimci tuče holandskih i engleskih navijača pre utakmice u Dortmundu.

Obično mirovljubivi Holanđani, ovog puta su napali Engleze u jednom restoranu.

Bilo je i uhapšenih.

REUTERS/Fabian Bimmer

Opet kiša u Dortmundu

Za Riplija: pred početak utakmice, provala oblaka, i ponovo je prokišnjavao krov na stadionu u Dortmundu, kao u nekim ranijim utakmicama.