BBC 0

26.06.2024.

23:08

Euro 2024: Gruzijska bajka na EP, Česi nisu uspeli sa igračem manje

Debitant Gruzija pobedila Portugal 2:0 i igraće u osmini finala. Prošli i Turci koji su odigrali 1:1 sa Česima. Češka 70 minuta igrala sa igračem manje.

Izvor: Predrag Vujić - BBC na srpskom

FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Ono što su uradili fudbaleri Gruzije ostaće u analima evropskog fudbala.

Debitant na evropskim prvenstvima, kojeg su mnogi otpisali pre početka turnira u Nemačkoj, ne samo da je preživeo tešku grupu, nego ide dalje.

U poslednjem kolu Grupe F, Gruzija je pobedila Portugal 2:0, a Turska Češku 2:1.

Portugal, Turska i Gruzija idu u nokaut fazu.

Češka, koja je 70 minuta imala igrača manje, odigrala je hrabro, dali su sve od sebe, ali nisu uspeli da ostanu u Nemačkoj.

Portugal - Gruzija 0:2 (0:1)

REUTERS/Irakli Gedenidze

Fudbalska reprezentacija Gruzije bila je među pet kojima su davane najmanje šanse da mogu da osvoje Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.

U tih pet selekcija, prema poznatoj statističkoj firmi Opta, bile su i Rumunija, Slovačka, Slovenija i Albanija.

A sve pomenute reprezentacije, osim Albanije, igraće u osmini finala EP.

To naravno ne znači da će jedna od njih osvojiti titulu prvaka Evrope, ali pokazuje pomalo potcenjivački stav prema ovim timovima.

Gruzija, 74. na svetu, pobedila je Portugal, šestu ekipu na na rang-listi FIFA.

Selektor Portugala Roberto Martinez napravio je osam izmena za ovaj meč, budući da se njegov tim već plasirao za osminu finala.

Ali Kviča Kvaraskelija zaprepastio Portugalce golom već u 2. minutu, posle sjajne kontre Gruzije.

CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Od tog trenutka do kraja poluvremena, Portugalci su krenuli svim silama na gol Gruzije, a jedan od najagilnijih bio je i najstariji na terenu - Kristijano Ronaldo, kome je ovo šesto evropsko prvenstvo i koji je večeras igrao 50. meč na velikim turnirima za Portugal.

Portugalci su napadali u talasima, gruzijska odbrana se povijala pod uraganom, ali se nije slomila.

Probao je Ronaldo fenomenalnim slobodnim udarcem sa 27 metara, ali je Mamardašvili odbranio.

Getty Images

U još nekoliko navrata, Ronaldo je bio u centru pažnje, ali su gruzijski fudbaleri požrtvovanim bacanjima i uklizavanjima blokirali njegove udarce.

Nastavio je Portugal da napada u nastavku utakmice, ali je u 57. minutu usledio novi šok - Gruzija je povela 2:0.

Luka Lokošvili je pao u šesneastercu, sudija je dosudio najstrožu kaznu, a ponovo je sa bele tačke bio precizan Žorž Mikuatadze, kome je to bio treći gol na turniru (dva je dao sa penala), čime je izbio na vrh liste strelaca.

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Vili Sanjol je napravio čudesan posao sa Gruzijom.

Martin Rickett/PA Wire.

Verovali ili ne, ali ovo je jedan od tri najteža poraza Portugala na evropskim prvenstvima (od Nemačke 2:4 pre tri godine i 0:2 od Švajcarske na EP 2008).

Efekat Ronaldo

Nick Potts/PA Wire
MIGUEL A LOPES/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Češka - Turska 1:2 (0:0)

Česima je bila potrebna nad Turskom da ostanu u Nemačkoj, ali ionako težak zadatak bio im je otežan u 20. minutu.

Antonjin Barak je tada dobio drugi žuti kartin, odnosno crveni karton i morao je da napusti teren.

Drugi žuti karton bio je, opšta je ocena, prestrog.

Barak je bio zaprepašćen kada je video kako sudija vadi žuti karton iz džepa i pokazuje mu put ka svlačionici.

Vezista italijanske Fiorentine ušao je u istoriju kao fudbaler koji je dobio najbrži crveni karton na evropskim prvenstvima (misli se od početka meča).

Prethodni rekord držao je francuski fudbaler Erik Abidal koji je dobio direktan crveni karton u 24. minutu meča protiv Italije na EP 2008.

Turski fudbaleri su 'namirisali krv' i krenuli da lome Čehe i konačno su ih slomili u 51. minutu spektakularnim udarcem spoljnom kapitena Hakana Čalhanoglua.

Česi su izjednačili u 68. minutu.

Greška golmana Turske i cele odbrane, a Tomaš Souček je zakucao loptu u mrežu.

Češkoj je nedostajao još jedan gol da sebe ostave na turniru, a Turke izbace.

Česi su krenuli na sve ili ništa, Turci se panično branili u nekim situacijama, ali su u 90+4. minutu golom Česuna potvrdili plasman u osminu finala.