BBC 0

22.06.2024.

17:01

Euro 2024: Gruzija promašila pobedu protiv Češke u poslednjoj sekundi

Gruzija i Češka odigrale 1:1 u 2. kolu Grupe F. Od 18 sati igra se derbi grupe: Turska - Portugal.

Izvor: Predrag Vujić - BBC na srpskom

ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Bukmejkeri su davali Gruziji manje od jedan odsto šanse da može da postane fudbalski prvak Evrope.

OK, teško da Gruzijci mogu da to da urade, i to na debiju na evropskim prvenstvima, ali da su osvojili simpatije velikog dela fudbalske Evrope - to svakako.

Gruzija i Češka 1:1 u 2. kolu Grupe F, što je prvi bod u istoriji gruzijskog fudbala na evropskim prvenstvima.

Gruzija je povela golom iz penala u 45+2 minutu, a Česi su izjednačili u 59. minutu.

Gruzija je mogla do sva tri boda, do senzacije u 90+6 minutu, jer je Lobdžanize izašao jedan na jedan sa golmanom Češke, ali je šutirao preko gola.

Od 18 sati igraju Turska i Portugal, i pobeda vodi jednu od ekipa u narednu fazu takmičenja, gde su već Nemačka i Španija.

U poslednjem kolu igraju: Gruzija - Portugal i Češka - Turska.

Gruzija - Češka 1:1 (1:0)

Gruzija je bila blizu boda protiv Turske, iako konačan rezultat to ne govori, a u meču protiv Češke je vodila.

Doduše, ne dugo, ali su odigrali još jednu srčanu utakmicu i njihovi navijači mogu da budu ponosni.

Česi su imali inicijativu tokom prvog poluvremena, ali je Gruzija došla u vođstvo u poslednjim trenucima tog dela igre.

Na centaršut sa desne strane, lopte se u srcu šesnaesterca nekako dokopao kapiten Guram Kašija, izbio je sam pred Jindriha Staneka, ali je golman Češke izvanredno intervenisao.

Ali, ipak je iz te akcije Gruzija postigla gol. Kako?

Dok se Kašija držao u glavi u neverici šta je promašio, sudija je dobio obaveštenje da video tehnologija proverava da li je bio penal.

I bio je.

Ponovo je tragičar Češke bio štoper Robin Hranač.

Čovek je zavio u crno Češku na ovom prvenstvu.

Postigao je autogol protiv Portugala, a kod drugog gola je loše intervenisao, dozvolio je da mu lopta prođe kroz noge, što su Portugalci pretvorili u gol i preokret.

A u meču protiv Gruzije, Hranač je skrivio penal - kod tog centaršuta lopta ga je pogodila u ruku, a bila mu je dalko od tela.

Penal je izvanredno izveo Žorž Mikuatadze za neopisivo slavlje hiljada Gruzijaca na tribinama stadiona u Hamburgu.

REUTERS/Lisi Niesner
FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Tek što se krenulo sa centra, ogromna prilika za Češku.

Patrik Šik je stvorio sebi prostor, dobro tukao ka golu, ali je golman Gruzije Giorgi Mamardašvili spektakularno intervenisao.

Česima nije bioi potreban odmor.

Čim su izašli na teren u drugom poluvremenu, videlo se da će da grizu da stignu do povoljnog rezultata.

Ono što nije uradio u 45+5. minutu, jeste u 59.

Patrik Šik je odlično reagovao na ubačenu loptu i doneo Česima izjednačenje.

Šik je ukupno dao šest golova na evropskim prvenstvimau, čime je svrgao Milana Baroša (5) sa vrha liste.

ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Od izjednačujućeg gola, Česi su praktično igrali 'viktorije' pred golom Gruzije, ali je Mamardašvili zaustavljao sve - u Gruziji će dobiti status junaka, nema dileme.