BBC 0

21.06.2024.

20:19

Euro 2024: Odlična Austrija gurnula Poljsku u ambis, preokret Ukrajine protiv Slovačke

Austrija savladala Poljsku 3:1, Ukrajina preokrenula protiv Slovačke za prvu pobedu na EP od 2012.

ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Selektor fudbalske reprezentacije Austrije Ralf Ragnik je 'skockao' ekipu za velika dela.

Austrija je odigrala odličan meč i pobedila Poljsku 3:1 u 2. kolu Grupe D, stvorivši poziciju da nastavi takmičenje na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Poljska, sa Robertom Levandovskim i drugim zvezdama, sada je pred eliminacijom i zavisi od večerašnjeg meča Francuska - Holandija.

Ako Francuska pobedi, za Poljake, koji su u dva meča pretpreli dva poraza, prvenstvo će biti završeno.

Poljska će ispasti i ako Francuska i Holandija odigraju nerešeno.

Ako Holandija pobedi, Poljska bi mogla da prođe ako pobedi Francusku u poslednjem kolu.

Zvuči kao nemoguća misija.

Poljaci nisu odigrali lošu utakmicu, ali su naleteli na Austriju koju je Nemac, 65-godišnji Ragnik, nekadašnji trener Mančester junajteda, izvanredno pripremio u svakom smislu.

Velike greške u odbrani, koštale su Poljake boljeg rezultata.

Posle ranog vođstva Austrije, golom Traunera u 9. minutu, Poljska je preuzela inicijativu i stigla je do izjednačenja u 30. minutu, zahvaljujući snalažljivom Pjateku.

Psihološka prednost bila je na strani Poljaka, ali je Austrija u drugom delu krenula na sve ili ništa.

I isplatilo se.

Golovima dvojice napadača, Kristofa Baumgartera u 66. i Marka Arnautovića iz penala u 78. minutu, Austrija je završila posao.

Bar u ovom meču.

Predstoji joj lavovska bitka protiv Holandije u poslednjem kolu.

Rezultati Grupe D:

• Poljska - Holandija 1:2
  • Francuska - Austrija 1:0
  • Austrija - Poljska 3:1
  • Holandija - Francuska (od 21 sat)

Tabela: Austrija, Francuska i Holandija po tri boda (i meč manje), Poljska 0.

U poslednjem kolu igraju: Austrija - Holandija i Poljska - Francuka.

GRUPA E: Preokret Ukrajine za prvu pobedu na EP od 2102.

EPA

Ukrajina je ostvarila prvu pobedu na evropskim prvenstvima od 2012. godine.

U meču 2. kola Grupe E, Ukrajine je pobedila Slovačku 2:1, posle preokreta.

Pred poslednje kolo u sredu, 26. jun, Rumunija, Slovačka i Ukrajina imaju po tri boda, s tim što Rumunija i Belgija igraju meč 2. kola u subotu.

Ivan Šranc, strelac pobedonosnog gola protiv Belgije, doveo je Slovačku u vođstvo u posle 17 minuta.

Ali je Ukrajina u drugom poluvremenu napravila preokret.

Mikole Šaparenko je izjednačio u 54. minutu, pogodivši iz neposredne blizine nakon centaršuta Aleksandra Zinčenka, a Roman Jaremčuk postigao je pobedonosni gol deset minuta pre kraja meča.

Napadač Valensije je bio je na terenu tek 13 minuta, kada je dobio loptu od Šaparenka i gurnuo je pored golmana Slovačke Martina Dubravke u donji levi ugao.