Euro 2024: Gruzija bila blizu iznenađenja, spektakularni golovi Turaka

Turska pobediladebitanta Gruziju 3:1. Gruzini bili blizu boda.

Izvor: Predrag Vujić - BBC na srpskom

CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Fudbaleri Gruzije ispisali su istoriju prvim učešćem na evropskim prvenstvima, a prečka, potom i stativa su ih sprečili da naprave podvig - da osvoje bod protiv Turske.

Turska je pobedila Gruziju 3:1 (1:1) u prvoj utakmici Grupe F u Dortmundu, uz dva spektakularna gola Turaka, koji su imali mnogo sreće u završnici da sačuvaju pobedu.

Ovo je prva pobeda Turske u prvim mečevima na evropskim prvenstvima, a ovo joj je peto učešće.

U drugoj utakmici Grupe F, od 21 sat igraju Portugal, sa 41-godišnjim Pepeom i 39-godišnjim Kristijanom Ronaldom, i Češka, koja ima najmlađu ekipu na turniru.

Turci, veliki favoriti u ovom meču, poveli su u 25. minutu posle voleja Merta Muldura, ali je Gruzija izjednačila samo sedam minuta kasnije - strelac je bio Žorž Mikautadze.

Na oko pola sata pre kraja utakmice, nova bomba igrača Turske za oduševljenje hiljada navijača.

Arda Guler, 19-godišnji vezni fudbaler Real Madrida, povukao je loptu na ivici šesnaesterca Gruzije, a onda odapeo i pogodio desni gornji ugao gola golmana Gruzije Mamardašvilija.

FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstoc

Ali Gruzini se nisu predavali.

Šest, sedam minuta kasnije, izvanredna akcija Gruzije, Giorgi Kočorašvili, fudbaler Levantea, savladao je celu odbranu, lobovao golmana Gunoka, ali je prečka bila saveznik Turske.

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Drama u završnici, po jakoj kiši.

Gruzija je bacila sve karte u napad, strepeli su Turci, Gruzini promašivali, pogodili stativu, a onda je, posle kornera za Gruziju u poslednjim sekundama, Kerem Akturtoglu istrčao kontru i pogodio praznu mrežu protivnika, jer je i golman Gruzije krenuo u napad.

Meč je obeležila i tuča navijača dva tima na tribinama.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Zanimljivosti:

Turska u proseku ima drugu najmlađu reprezentaciju na ovom evropskom prvenstvu, samo Česi su mlađi od njih.

Obe reprezentacije imaju selektore strance - Italijan Vinćenco Montela vodi Turke, aFrancuz Vili Sanjol Gruziju.

Montela je od početka dao priliku dvojici tinejdžera - obojica imaju po 19 godina Ardi Guleru i napadaču Juventusa Kenanu Jildizu.

Arda Guler je postao prvi turski igrač koji je osvojio Ligu šampiona - bio je na klupi za rezerve Real Madrida u junu tokom finala protiv Borusije iz Dortmunda.

Turska je pobedila Gruziju u tri od pet prijateljskih susreta, jedan meč je završen nerešeno, a jedan je dobila Gruzija.

Gruzija i Turska se nisu sastajale još od 2012. godine, kada je Turska pobedila 3:1.

Najbolji rezultat na evropskim prvenstvima Turska je zabeležila 2008. kada je poražena u polufinalu od Nemačke 2:3.

Turska je 2000. stigla do četvrtfinala, ali na prethodnom EP 2021. godine nije uspela da proše grupu.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom