Zanimljivosti 10

12.02.2025.

10:50

Novost na putevima: Asfalt koji sam popravlja pukotine

Dajte ga ovamo...

Izvor: Revijahak, B92

Novost na putevima: Asfalt koji sam popravlja pukotine
Shutterstock/Ivan Smuk

Podeli:

Uskoro na putevima možemo očekivati asfalt koji će samostalno popravljati rupe – barem tako tvrde istraživači sa Univerziteta Svonsi i Kings koledža u Londonu. U saradnji sa naučnicima iz Čilea, razvili su inovativan materijal koji bi mogao rešiti problem pukotina i rupa na putevima.

Kako funkcioniše samopopravljajući asfalt?

Tokom istraživanja, naučnici su koristili veštačku inteligenciju kako bi analizirali organske molekule u složenim tečnostima, poput bitumena (osnovnog sastojka asfalta). Ključ ovog rešenja su sićušni porozni materijali, nazvani spore, koje su tanje od ljudske dlake i biljnog porekla.

Spore su ispunjene recikliranim uljima, koja se oslobađaju kada se asfalt počne raspadati. Ova ulja zatvaraju pukotine i sprečavaju dalje oštećenje asfalta.

Brže i održivije popravljanje puteva

Pukotine i rupe na putevima najčešće nastaju zbog prodora vode i njenog smrzavanja u asfaltu, što može dovesti do ozbiljnih oštećenja vozila i skupih popravki.

Laboratorijska ispitivanja pokazuju da novi asfalt može potpuno zatvoriti male pukotine u roku od jednog sata, čime se sprečava širenje i nastanak većih rupa.

Osim bržih popravki, ovaj materijal donosi i ekološke prednosti.

"Korišćenje održivih materijala, poput biomase iz otpada, smanjiće upotrebu nafte i njenih produkata", kaže dr Francisko Martin-Martinez sa Kings koledža u Londonu.

Kolika je trajnost takvog asfalta?

Iako su dalja istraživanja neophodna, naučnici veruju da novi materijali mogu produžiti vek trajanja puteva i do 30%.

U laboratorijskim eksperimentima, novi bitumen je pokazao potpunu regeneraciju mikropukotina u roku od sat vremena, što bi moglo značajno poboljšati kvalitet i dugovečnost putne infrastrukture u budućnosti.

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

23 h

Evropa na udaru

Temperatura ide i do -10 stepeni: Stiže sibirska hladnoća

Dok Nemačka i Austrija očekuju prvi sneg, u Srbiji će praznični dani proteći u znatno stabilnijem i toplijem vremenu. Meteorolozi najavljuju dolazak hladnog vazduha sa istoka u Evropu, dok će kod nas biti toplo vreme, uz jutarnji mraz i povremenu maglu.

18:00

17.12.2025.

1 d

Podeli: