Škoda još jednom pokazuje spremnost da uđe u bitku gde god se pruži prilika. Sa modelom Karoq srešće se sa brojnom konkurencijom koja je već izgradila imidž i stekla reputaciju svojim kompaktnim SUV automobilima.
Početak i kraj godine Škoda je obeležila radno, pomalo i svečano. Samo što smo zakoračili u 2017, Česi su nam otpakovali kutiju na kojoj je pisalo Kodiaq.
Sada, na ispraćaju godine, otvaraju manji paket, iz kojeg će, a uoči nove Nove godine, širom sveta biti isporučen Karoq.
Dva se imena, međutim, neminovno pojavljuju čim se spomene Karoq - prvo je porodično ime Yeti, koji odlazi u penziju, a na neki način je loza čiji život nastavlja novi SUV.
Drugo ime je Kodiaq, koji je (uglavnom svojim izgledom) uzor manjem i mlađem bratu.
Da, spomenuli smo i Yeti kao utemeljivača SUV vozila češke marke. Godinama je gradio karijeru i sticao poverenje, pa se neki sa setom sada rastaju od tog lepog imena i dobrog automobila.
Istini za volju, trendovi su ga malo pretekli, i bilo je vreme za naredni izazov. Stigao je u obliku modela Karoq, sa svim „vrućim“ stvarima koje moderno vreme traži.
Dakle, Škoda Karoq samo kataloški menja Yeti, jer, po formaciji, novi model spada u bar pola klase viši segment, pre svega zahvaljujući karoseriji dužoj dvadesetak centimetara.
I još, Yeti je bio mešavina „ven“ i višenamenskog vozila, a novopridošli Karoq je klasični, kompaktni SUV (Sport Utility Vehicle).
Manji je u odnosu na Kodiaq, ali sa i dalje vrlo prostranom kabinom. Za to je zaslužno relativno dugo međuosovinsko rastojanje od 2.638 milimetara, koje je identično kao kod modela Seat Ateca.
U dva skoka, avionom od Beograda do Rima, odmah dalje do Palerma na Siciliji, stigli smo na prvo zvanično pojavljivanje Škode Karoq. Tačnije, na prve test vožnje na kojoj je Auto magazin bio jedini automobilski medij iz Srbije.
Na parkingu aerodroma, okupanom podnevnim suncem Mediterana, sijaju se limeni krojevi Škodinog novajlije.
Dizeli (kasnije o motorima) su nam dobro poznati, pa kaparišemo dva benzinca za probne vožnje tokom dva dana na putevima poznatog ostrva. Za početak, želimo da vidimo kako "ide" i "koliko može da razvije" verzija sa turbo motorom od 999 kubika, snage 115 "konja".
Za nastavak puta biće interesantno videti šta je i kako je sa novim motorom zapremine 1.498 kubika i 150 ks. Benzinci su sve popularniji i u Evropi, pa nije zgoreg proveriti kako trendovi utiču na kvalitet vožnje.
Ruta broj 1 vodi od Palerma, na jug ostrva, i duga je oko 150 kilometara. U našem Karoqu je, rekosmo, mašina oznake 1.0 TSI.
Naizgled, motor slabašnje građe, ali velikog potencijala. Uostalom, slične trocilindrične motore već neko vreme ima i konkurencija, a početne sumnje su se pokazale neopravdanim.
Tehnologija je savladala zadatak, ti mali motori su sazreli, daju dobre performanse, pa je takva situacija i u Škodinim automobilima. Tih start, pa nešto viši nivo buke do postizanja ujednačenog režima vožnje i, potom, ravnomeran rad bili su prve opaske koje smo zabeležili.
Prva deonica vodila nas je dobrim putevima, pa je Karoq radio bez štucanja, sa dovoljno rezerve da stigne i prestigne, bude brz, i brži ako treba.
Slična priča se ponovila i sa jačim motorom, oznake 1.5 TSI. To je novi motor, koji osim veće zapremine, ima i korisnu mogućnost isključivanja rada pojedinih cilindara kada sva raspoloživa snaga nije neophodna.
Škoda tu davno smišljenu funkciju (iako ne još uvek čestu u motorima male zapremine) naziva ACT (Active Cylinder Technology), i omogućava kratko isključivanje drugog ili trećeg cilindra kada puna snaga nije potrebna. Što se tiče ponašanja u vožnji, jači motor je nešto osetljiviji na "gasu", pokazuje više elana i tiši je u celom opsegu rada motora.
Biće zanimljivo videti kako će reagovati kupci, ali naš je savet da se ne libite slabije verzije, sve dok većinu kilometraže pravite po gradu. Ako ste više i često na otvorenom putu, savetujemo malo više potencijala.
Uz još dva dizel motora, Karoq će imati dovoljan broj agregata u ponudi, imajući u vidu da vozač može da bira između četiri moda vožnje: tri su već podešena u računaru automobila, i imaju oznake "eko", "sport" i "normal", dok četvrti ("individual") možete sami da podesite onako kako želite.
Dizelaše predstavljaju 1.6 i 2.0 TDI motori. Osim manuelnih šestostepenih menjača, kupcima su na raspolaganju i sedmostepeni DSG. Bazične verzije dolaze sa pogonom na prednje točkove, dok su skuplje dostupne sa 4×4 pogonom.
U kabini je lako prepoznatljiv stil češke marke. Čiste, jednostavne linije dugmića i komandi, postavljene su apotekarski precizno, a sliče onima sa komandne table Kodiaqa, čak i Oktavije.
Novost je digitalizovana instrument tabla, praktično još jedan panel (uz ekran multimedijalnog sistema na sredini), sa najvažnijim podacima o vožnji. Umesto klasičnih kazaljki, lampica i brojeva, sada je moguće dobiti verziju sa "digitalnim" prikazom. Karoq je prvi model u gami Škode koji će moći da se poruči sa potpuno digitalnim instrumentima, baš kao u Audijima i Volkswagenima.
Sva svetla su u punoj LED tehnologiji, prtljažnik ima električno otvaranje, a kabina je dobila ambijentalno osvetljenje u deset boja.
Novi multimedijalni sistem ima čak i 4G modul za direktan pristup brzom internetu, kao i Wi-Fi konekciju i bežično punjenje telefona. I sve to možete da gledate smešteni u udobna sedišta prozračne kabine.
Sa modelom Kodiaq, Škoda je pokazala da i dug auto (ne zaboravite, Kodiaq ima i verziju sa sedam sedišta) može da bude pregledan.
Karoq je takođe pregledan i lako upravljiv. Da li bi trebalo da kažemo nešto i o prostoru u kabini? Ili prtljažniku?
Nema pitanja koje bi Škodini pi-arovi više voleli, jer im je to najbolja prilika da iznova poentiraju i podsete kako su njihovi automobili primer velikog i upotrebljivog prostora za putnike i njihove stvari.
Dobro, da kažemo da gepek raspolaže zapreminom od 521 do preko 1.650 litara, sa oborenim sedištima.
Nismo detaljnije spomenuli multimedijalni sistem? Ni pogon 4x4, istina rezervisan samo za najjači motor? Nismo obratili pažnju ni na spisak dodatne opreme, izbor boja, veličinu i dizajn točkova, tehničkih i bezbednosnih sistema?
Nismo, zaista. Jer, Škoda Karoq ulazi u osinje gnezdo ljute bitke na području SUV vozila, gde se ne zna, uglavnom, ni ko pije ni ko plaća. Naime, toliko je tu isprepletanih kriterijuma, segmenata, benzina, nafte i struje, luckastih dizajnera i zbunjenih kupaca, pa se i ne zna na koga će Karoq udariti.
Od sličnih modela grupacije, Seatove Atece i VW Tiguana, preko Peugeota 3008, pa do modela Kia Sportage (ili dolazećeg Stonica?), ili neke Mazde… Da, baš neke, jer Škodina filozofija ponekad igra na kartu između – dimenzije su često između dve prihvaćene klase, kvalitet je nešto iznad direktne konkurencije, a ne ide u vrh klase.
Cena je uvek prilagođena kupcu, sa odličnim odnosom plaćenog i onoga šta kupac dobija zauzvrat.
Šta htedosmo reći? Jednostavno, htela, ne htela, Škoda je morala da u tešku bitku uđe sa teškim oružjem odnosno da u auto unese sva najsavremenija rešenja koja primenjuju drugi proizvođači.
Sve te prednosti će u Srbiji pokušati da iskoristi Autočačak, a cene su već poznate.
Jasno je da će i kod nas Karoq izazvati interesovanje, ne samo zato što se radi o zanimljivom i praktičnom automobilu, već i zato što naši vozači prate trendove u Evropi. Tamo, a i ovde, ovakvi višenamenski, praktični, udobni i cenovno relativno pristupačni modeli trenutno su hit.
Kumovi sa dalekog severa
Idejni tvorci ovog krosovera, inspiraciju za ime ponovo su našli na dalekim, hladnim podnebljima naše planete. U stvaranju imena korištene su reči autohtonog indijanskog plemena Arktika, naroda Alutiti.
Spoj reči auto „kaa’raq“ i reči strela „ruq“ dobijena je izvedenica „karoq“. Upravo je strela središnji simbol na znaku Škode, pa je izbor upravo ove reči time daleko jasniji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kazahstanski predsednik Kasim-Džomart Tokajev izdao naređenje da se izvrše mere za obezbeđivanje sigurnosti ključnih vojnih i civilnih objekata zbog pogoršanja situacije oko Ukrajine.
Rat u Ukrajini – 1.003. dan.Nakon što je Ukrajina gađala Rusiju ATACMS raketama, usledila je brza osveta, pa je Putin potvrdio da je izvršen napad raketom "orešnik".
Rat u Ukrajini – 1.004. dan. Ukrajinska komanda poslala je u Kursku oblast specijalnu jedinicu za napade dronovima s ciljem uništenja specijalne ruske jedinice "Ahmat".
Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić priznao je da lobira po međunarodnoj javnosti protiv kompanije Rio Tinto, ali nije očekivao da će mu odgovoriti upravo Aleksandar Jovanović Ćuta.
Miloš Jovanović saopštio je da je Srbija je pod okupacijom Srpske napredne stranke i da je Aleksandar Vučić je izvor nestabilnosti i podela u društva, piše Detektor laži.
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić priznao je da lobira po međunarodnoj javnosti protiv kompanije Rio Tinto, ali nije očekivao da će mu odgovoriti upravo Aleksandar Jovanović Ćuta.
Miloš Jovanović saopštio je da je Srbija je pod okupacijom Srpske napredne stranke i da je Aleksandar Vučić je izvor nestabilnosti i podela u društva, piše Detektor laži.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće gost BBC World, a u ponedeljak, 25. decembra, biće emitovana emisija BBC Hard Talk - Da li Srbija ide ka Zapadu, Rusiji ili Kini?.
Rusija neprestano mora da odgovara na eskalaciju sukoba bez presedana, koju izaziva odlazeća američka administracija, a ukaz ruskog predsednika Vladimira Putina o ažuriranju nuklearne doktrine može se smatrati "signalom Zapadu" izjavio je portparol Kremlja.
Majku Tajsonu savetuju da se priključi OnlyFans platformi za odrasle i na taj način zaradi novac, nakon što je njegova gola zadnjica bila otkrivena na Netfliksu.
Nikita Hend, žrtva seksualnog napada, izjavila je juče da je očekivala pobedu u svom građanskom procesu protiv MMA borca Konora Mekgregora jer je od početka govorila "istinu".
Dok se šargarepa decenijama smatra najboljim izborom hrane za održavanje zdravlja očiju, nova istraživanja pokazuju da pistaći mogu biti još efikasniji.
Zamislite da ste odlučili da odete u frizerski salon da biste dobili novu frizuru, uzbuđeni ste, seli ste da vam se opere kosa - pa ste završili u bolnici zbog moždanog udara.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, posted a video on Instagram from the terrace of the Presidency, from where he calls on citizens to fight, because life is a fight.
On the proposal of the Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad, Minister in resignation Goran Vesić was ordered to be detained for up to 30 days.
Newly elected US President Donald Trump is considering the possibility of appointing the former US envoy for the Western Balkans, Richard Grenell, as a special envoy for the Russian-Ukrainian conflict, according to Reuters citing four unnamed sources.
Eleven people were killed and 23 were injured in an attack by the Israeli army in central Beirut, Al-Manar TV announced today, citing the Lebanese health authorities.
On the occasion of the tragic event that took place on November 1, 2024, in Novi Sad, when the canopy of the Novi Sad Railway Station building collapsed, the Higher Public Prosecutor's Office in Novi Sad issued a statement.
JP "Putevi Srbije" apeluje na učesnike u saobraćaju da budu posebno oprezni prilikom vožnje, da prilagode brzinu kretanja uslovima na putu i drže bezedno odstojanje.
Na Bliskom istoku je Jordan je postao pionir usvajanjem zakona koji štiti žene od porodičnog nasilja, ali svaka četvrta smrt i dalje su muškarci koji ubijaju žene kod kuće.
Komentari 86
Pogledaj komentare