• Izvor - Auto Magazin; Foto - Auto Magazin Riselshajm, Nemačka Od specijalnog izveštača Aleksandra Bursaća
Prepoznatljiva estetika "Opel vizor" prednje maske primenjena je i na novoj Corsi.
To je ujedno i najupečatljiviji znak raspoznavanja u odnosu na dosadašnju seriju.
Nedavno je imala premijeru a sada smo dobili priliku da se i uživo upoznamo sa svim novinama.
Došli smo pravo u Riselshajm, centralu nemačkog brenda, gde su za evropske novinare organizovane test vožnje.
Na parkingu aerodroma čekale su nas isključivo električne Corse.
Ovakva odluka ne iznenađuje mnogo, s obzirom da gama SUS motora nije mnogo izmenjena.
Na žalost po flotne ali i mnoge privatne kupce, dizelaša više nema.
Tu su provereni 1.2 benzinci; atmosferac i dalje ima 75 "konja", dok turbo verzije raspolažu sa takođe nepromenjenih 100, odnosno 130 "konja".
Najsnažnija verzija se isporučuje isključivo sa osmostepenim automatskim menjačem, dok se motor od 100 KS standardno prodaje sa šestostepenim manuelcem a uz doplatu sa pomenutim automatikom.
Velika novina je uvođenje tehnologije lakog hibrida od 48 volti.
Corsa sa elektrifikovanim benzincima će se pojaviti sledeće godine i prodavaće se uporedo sa standardnim SUS motorima.
Razlika će biti u tome što će trošiti 15 procenata manje goriva i što će i do polovine ukupno provedenog vremena u vožnji biti sa isključenim benzincem, odnosno čim se pusti gas.
Za razliku od standardnih verzija, laki hibridi će imati automatizovani menjač sa dvostrukim kvačilom u koji će biti integrisan elektromotor.
Ovo je tehnologija koja se poslednjih meseci ubrzano implementira u najnaprednije luksuzne automobile, a evo sada stiže i u gradsku Corsu.
Osim niže potrošnje, trebalo bi da obezbedi više obrtnog momenta na niskim obrtajima, kao i nešto veću snagu jačeg motora koji će imati 136 umesto 130 "konja".
U ovom trenutku, najveća novina, bar što se tiče pogona, je kod potpuno električne verzije. Ona je do sada imala 136 "konja" i bateriju kapaciteta 50 kWh.
Ostaje u ponudi, ali joj se pridružuje snažniji elektromotor od 156 konjskih snaga sa baterijom od 51 kWh.
Dok prvi sa punom baterijom može da pređe do 357 kilometara, novi ima autonomiju do 405 kilometara.
S obzirom da je ovo najveća novina u Corsi i da je dostupna za poručivanje odmah, Opel je odlučio da nam za testiranje obezbedi upravo Corsu E sa 156 KS.
Domaćini nisu propustili da nam predstave novu Grafik Grey boju na test primercima. U dvobojnoj kombinaciji sa crnim krovom i crnom "Opel vizor" maskom auto izgleda vrlo atraktivno, pogotovo što je i Opel logo u crnoj boji.
Generalno, niklovani detalji su skoro potpuno izbačeni, osim u pojedinim paketima opreme. Razlog je, razume se, ekološke prirode, jer sam proces zagađuje životnu sredinu.
Unutrašnjost je minimalno izmenjena. Displeji su dominantniji nego ikad, pogotovo što je multimedijalni dostupan u još većoj dijagonali - od 10 inča.
Mapa navigacije može da bude prikazana i na displeju instrumenata, a kompletan sistem je dobio noviji procesor za još brži odziv. Sada ga pokreće Kvalkomov "snepdregon".
Za pohvalu je i uvođenje HD kamere za vožnju unazad, kao i bežičnog Apple Car Play i Android Auto povezivanja.
U skladu sa promenama na ostalim vozilima PSA grupacije, nova je i smanjena ručica menjača.
Kao i do sada, Corsa ima bežični punjač telefona, grejače sedišta i volana i masažu za vozača. Nije baš kao u Astri koja ima jedan od najboljih masažnih sistema u auto-industriji, ali svakako prija tokom dužeg sedenja za volanom.
Mnogima će se dopasti alkantara, kojom su presvučeni tapacirunzi vrata i središnji delovi sedišta.
U Corsi se sedi relativno nisko. Napred je vrlo komforno, dok pozadi ne treba očekivati čuda, ali vas neće ni razočarati.
Prostor za glavu je kao u hečbek modelima klase iznad, što znači da smo do "neba" imali još oko tri prsta.
Nasloni imaju udubljenje, pa nam se nije desilo da kolenima dodirujemo prednja sedišta.
Gepek je, očekivano, nešto manji u električnoj u odnosu na verzije sa SUS motorima, i to za oko 42 litra.
Bez obzira na to, više je nego dovoljan za svakodnevne potrebe.
Vreme je da isprobamo Corsu u vožnji. Pod haubom je jači elektromotor sa 156 "konja".
Fabrički podaci kažu da je autonomija do 405 kilometara, pa nas je iznenadilo što nam je na instrumentima prikazan vrlo približan domet od okruglo 400 kilometara. Istina, i temperatura je povoljna, od oko 15 stepeni.
U odnosu na verzije sa SUS motorima, Corsa E ima oko 400 kilograma više. Bez obzira na to, sa tri odrasle osobe u kabini, auto nije pokazivao znake tromosti. Štaviše, već na prvom kružnom toku Corsa nas je iznenadila upravljivošću.
Granica proklizavanja je vrlo visoko postavljena, a njeno dostizanje ionako ne bi bilo prijatno za putnike zbog velike G sile. Nisko postavljene baterije su omogućile niže težište, a povećana masa se nije osetila ni prilikom naglih kočenja.
Verzija sa 156 "konja" nudi više snage za međuubrzanja pri većim brzinama, što se itekako oseti u vožnji "autobanom".
Na primer, auto je dosta živahniji između 100 i 130 km/h. Maksimum je ograničen na 150 km/h, ali svakako ne bismo preporučili brzine veće od 130 km/h zbog povećanje potrošnje struje.
Tokom testa auto uopšte nismo štedeli sa ubrzanjima. Kad god bi se ukazala prilika, uživali smo u punom gasu.
Kod ovako malog i relativno laganog električnog automobila, itekako ume da zabavan, pogotovo u sport režimu kada se oslobađa maksimalan obrtni moment. U svim ostalim je donekle ograničen kako bi se štedelo na energiji.
Bez obzira na sve, test smo završili sa prosekom nižim od 15 kWh/100 km, što je veoma dobar rezultat.
Lepa vest je da se uz svaku Corsu E bez doplate isporučuje toplotna pumpa, što će u velikoj meri uštedeti energiju za održavanje prijatne klime u kabini. Standard je integrisani punjač od 7,4 kW, dok se punjač od 11 kW doplaćuje.
Maksimalna snaga DC punjenja je 100 kilovata, što obezbeđuje punjenje od desetak do 80 posto za manje od pola sata.
Prodaja redizajnirane Oopel Corse u našoj zemlji je već počela. Prvi demo primerci su stigli u salone širom Srbije i dostupni su za testiranje.
Unapređeni farovi
Osim naprednih bezbednosnih sistema, među kojima su radarski tempomat sa kontrolom održavanja u traci, kontrola mrtvog ugla i automatsko kočenje sa prepoznavanjem pešaka, redizajnirana Oel Corsa može da se pohvali i novim farovima.
LED farovi sa reflektorskom tehnologijom su standard, dok se uz doplatu dobijaju novi "matriks" farovi koji sada imaju po sedam LED elemenata u svakom faru. Time je omogućeno da "preskakanje snopa" bude još efikasnije, kako se ne bi zaslepeli vozači u vozilu ispred.
Reli iskustvo
Koliko je potpuna elektrifikacija važna za Opel, govori i podatak da je Corsa Electric glavna zvezda ADAC Opel Electric reli kupa. Domaćini su nam organizovali vožnju upravo u reli automobilima.
Na improvizovanoj stazi na fabričkom parkingu, uživali smo u škripi guma i G sili koju proizvodi, verovali ili ne, slabija verzija električne Corse!
Reč je o gotovo fabričkoj verziji pogona, sa 136 KS i 260 Nm dostupnih već iz stanja mirovanja.
Dok su elektromotor, inverter i baterija iz serijskih automobila, samo je bezbednosna oprema po reli standardima.
Eksperimentom u budućnost
Opel je iskoristio priliku da nam prikaže i koncept vozilo pod nazivom Opel Experimental.
Sa već 15 elektrifikovanih modela u portfoliju, cilj je da 2024. godine svaki Opel ima svoju potpuno električnu verziju, a da od 2025. to bude jedina vrsta pogona na novopredstavljenim automobilima.
U tom kontekstu, Opel Experimental pokazuje u kom dizajnerskom pravcu će se kretati izgled budućih modela.
Zanimljivo je i to da da je naziv dobio kao omaž vozilu Opel Experimental GT.
Bio je to prvi koncept automobil koji je neki evropski proizvođač predstavio javnosti, s obzirom da su pre toga prikazivane isključivo serijske verzije novih modela.
Imali smo privilegiju da vidimo ovaj automobil uživo i osetimo duh starih dobrih vremena sa mirisom benzina…
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Petarde, vatrometi i baklje nezaobilazni su deo proslava na našim prostorima, posebno u toku novogodišnjih i božićnih praznika. Iako se koriste za zabavu, pirotehnička sredstva su jako opasna u rukama dece, što su i dokazali nesrećni slučajevi proteklih dana.
Naši građani bi tokom ove godine, najverovatnije na proleće, mogli da se suoče sa novinama koje se tiču ulaska u EU, a njih donosi elektronski sistem ETIAS za prijavljivanje za ulazak u EU.
Rat u Ukrajini – 1.046. dan. Sjedinjene Države očekuju da će narednih dana objaviti novu bezbednosnu pomoć Ukrajini, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi.
1066 - Krunisan je Harold II, poslednji engleski anglo-saksonski kralj. Poginuo je iste godine kod Hestingsa u bici protiv pretendenta na engleski presto normanskog vojvode Vilijama Osvajača (William).
Veliki delovi Nemačke pogođeni su jakim snežnim padavinama, crnim ledom, ledenom kišom i jakim vetrovima, koji su zemlju pogodili tokom prethodne noći i danas, saopštila je nemačka meteorološka služba (DVD).
1066 - Krunisan je Harold II, poslednji engleski anglo-saksonski kralj. Poginuo je iste godine kod Hestingsa u bici protiv pretendenta na engleski presto normanskog vojvode Vilijama Osvajača (William).
Veliki delovi Nemačke pogođeni su jakim snežnim padavinama, crnim ledom, ledenom kišom i jakim vetrovima, koji su zemlju pogodili tokom prethodne noći i danas, saopštila je nemačka meteorološka služba (DVD).
U narodnoj medicini sok od kupusa preporučuje se u terapiji čira na želucu i taj lekoviti napitak trebalo bi uzimati između obroka, a ukoliko izaziva smetnje prilikom varenja, sat posle jela.
Pre devet godina, turska pevačica Mutlu Kaja, tada 19-godišnjakinja, upucana je u glavu. Needeljama je bila u komi, a zbog povreda koje je zadobila završila je u invalidskim kolicima.
Kako je vrednost bitkoina prešla 100.000 američkih dolara, a alati veštačke inteligencije ušli u naše džepove i telefone, šta očekujemo u 2025. godini?
Komentari 15
Pogledaj komentare