Automobili

Sreda, 15.11.2023.

16:45

Električna vozila pod lupom: Pred Evropom izazovna vremena, u Srbiji EV "statistička greška"

U Srbiji je registrovano oko 2,9 miliona vozila, od čega najveći deo čine "dizelaši". Sa druge strane, električna vozila čine manje od jedan odsto voznog parka u Srbiji.

Izvor: Jovan Đurić

Električna vozila pod lupom: Pred Evropom izazovna vremena, u Srbiji EV
Foto: Shutterstock/Imfoto

Automobila koji idu na dizel u Srbiji je, prema podacima zaključno sa 2022. godinom, bilo je oko 1,76 miliona, rekao je Milan Lončar iz AMSS-a na 10. simpozijumu "Emobility", u organizaciji slovenačkog "Emobility-ja", i srpskog "Vozim na struju".

Iza dizelaša, idu benzinci - njih je registrovano nešto više od 906.000, dok je vozila koja idu na tečni prirodni gas (LPG) oko 190.000. Daleko iza, nalaze se vozila koja pokreće komprimovani prirodni gas - njih je svega oko 14.400.

Ono što je izdvojeno kao posebna kategorija, međutim, i što pokazuje da Srbija (još) izgleda nije u potpunosti spremna za električna vozila, jeste to što je, prema podacima do 1. novembra ove godine, registrovano samo 2.136 EV.

Ruku na srce, statistiku bi mogli da izvade hibridna vozila, kojih je do 1. novembra ove godine registrovano oko 17.800, što ne zvuči toliko loše.

Kada govorimo o "polovnjacima", u 2023. godini je iz uvoza stiglo oko 1.750 polovnih hibrida, kao i svega 443 polovna EV.

Kakvo je stanje u Evropi?

Kada pogledamo nešto širu sliku, proizvodnja i čitav ekosistem koji prati električna vozila u Evropi idu nabolje, ali evropski proizvođači EV moraće ozbiljno da zasuču rukave kako bi zadržali svoje mesto pod suncem i izborili se sa izazovima koji su sve brojniji. Na ovaj način, najbolje bi se mogla sumirati zapažanja govornika nakon prvog dana simpozijuma.

Problemi označeni u ovom sektoru kao ključni, mogu se izdvojiti u nekoliko kategorija. Prvo, tu su propisi EU koji su podložni promenama i ne pružaju dovoljnu stabilnost radi planiranja (npr. ublažavanje Euro 7 norme).

Zatim, sami proizvođači moraju biti uvek spremni na prilagođavanje. I na kraju, ali ne i najmanje bitno - neophodno je poraditi na razvoju infrastrukture. Pritom se ne misli samo na punjače, već, na primer, i na dobro pripremljene električne mreže koje mogu da izdrže sve veća opterećenja.

Da se na ovome u Evropi ipak ozbiljno radi, i da postoji motiv za to, potvrđuje i jedna zanimljivost: Poljska je druga zemlja na svetu po proizvodnji litijom-jonskih baterija, koje su "srce i duša" električnih vozila, ali i mnogih elektronskih uređaja koje svakodnevno koristimo.

Istina, Kina zauzima najveći deo globalnog tržišta, ali Poljska je sledeća. Zatim slede SAD, Mađarska i Top 5 zaključuje Nemačka.

Maćej Mazur je predsednik AVERE, krovne organizacije koja okuplja stručnjake za elektromobilnost iz čitave Evrope, i direktor Poljske asocijacije za alternativna goriva (PSPA).

Za B92.net, Mazur upozorava da bi ova laskava titula najvećih u Evropi uskoro mogla da isklizne iz ruku Poljaka i pređe u Nemačku, ali da je to svejedno veliki uspeh za ovu centralnoevropsku zemlju.

Mazur: Vozila iz Kine predstavljaju izazov za Evropu

Na fotografiji Maæej Mazur. Foto: B92.net/J.Ð.
Govoreći o tome kakvo je trenutno stanje u Evropi po pitanju električnih vozila, Mazur ističe da slede izazovi, ali da se zacrtani ciljevi ipak mogu ostvariti. Kao primer, navodi procenu da će do 2025. godine u Evropi biti 1.000.000 javnih punjača za električna vozila.

Na pitanje o tome šta misli o sve jačem pokušaju upliva kineskih brendova u Evropu, Mazur kaže da bi bilo prejako reći da su Evropljani "uplašeni", ali da to svakako predstavlja veliki izazov.

"Ranije, mislili smo da vozila koja dolaze iz Kine nemaju neophodan kvalitet, i da su pravljena jeftino. Sada, međutim, Kinezi imaju i kvantitet i kvalitet, i to je nešto na šta bi trebalo obratiti pažnju", kaže Mazur za B92.net.

Prema njegovim rečima, jedna od grešaka koju evropski proizvođači prave, jeste to što se i dalje baziraju u određenoj meri na luksuzna vozila.

"Jasno je da će se prodajom takvih vozila više zaraditi, ali istovremeno se na ovaj način ostavlja veliki prostor koji kineski proizvođači mogu da popune, tako što će napraviti pristupačnom ponudu srednje klase", ističe Mazur.

"Najveća nada Evrope da ostane konkurentna na tržištu, jeste da ceo ekosistem radi zajedno, od onih koji proizvode punjače, preko proizvođača baterija, mrežnih operatera, i, naravno, do samih proizvođača automobila", zaključio je Mazur.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Oglasio se Fico: Slovačka ide na Ukrajinu

Slovačka će usvojiti oštre recipročne mere protiv Ukrajine ako se ne reše problemi koji su nastali nakon što Kijev nije produžio sporazum sa Moskvom o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu, izjavio je slovački premijer Robert Fico.

14:23

10.1.2025.

1 d

Svet

Kanada upozorila Trampa: "Izbiće rat"

Kanadski ministar energetike Džonatan Vilkinson danas je odbacio tvrdnje novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da Americi nije potrebno ništa iz Kanade i upozorio na potencijalne uzvratne trgovinske mere iz Otave, uključujući izvozne takse na naftu.

8:02

10.1.2025.

1 d

Svet

Banke priznale: "Ukidamo"

Globalne banke će ukinuti 200.000 radnih mesta u narednih tri do pet godina pošto će veštačka inteligencija (AI) preuzimati zadatke koje sada obavljaju ljudi.

9:19

10.1.2025.

1 d

Podeli: