Vlada Srbije je u julu 2023. usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, i na iznenađenje javnosti na listi izmena našao se i pravni okvir za
testiranje autonomnih vozila na putevima, odnosno automobila bez vozača, čime se Srbija svrstava u sam svetski vrh zemalja koje aktivno rade na razvoju ove tehnologije.
Ipak, ta izmena se odnosi na testiranje na putu i još uvek nije otvorena mogućnost da se to vozilo i kreće po ulicama u Srbiji. Ni Evropa ni svet još nisu odredili tu oblast, piše
Blic.
Šta su autonomna vozila
Autonomno vozilo je proizvedeno ili prepravljeno motorno vozilo, sa automatizovanim sistemom vožnje, koji ispunjava tehničke i druge propisane uslove i koji omogućava kretanje tog vozila u saobraćaju na putu, uz delimično upravljanje od strane vozača, odnosno uz potpuno odsustvo upravljanja od strane vozača. To je zvaničan opis iz člana 2 Zakona koji je izmenjen i dopunjen pre tri meseca. Najprostije rečeno, automobil se kreće, a njime ne upravlja vozač!
Ipak, za sada je sve to na nivou testiranja, a u avgustu je Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo dozvolu za probnu vožnju u Srbiji za dva vozila koja poseduju sistem da se kreću bez intervencije vozača.
Da bi se testiralo autonomno vozilo, potrebna je dozvola MUP-a
S obzirom na to da autonomna vožnja nije dozvoljena u Srbiji, objektivno bi mogao da se uveze auto koji ima opciju za takvo upravljanje vozilom, ali da bi se koristio, odnosno testirao, mora se dobiti dozvola od Ministarstva unutrašnjih poslova.
Savetnik u kabinetu premijerke, Stefan Badža, objasnio je za
Blic da se dozvola za testiranje izdaje u proceduri koja treba da obezbedi detaljnu proveru tehničke ispravnosti i funkcionalnosti vozila i automatizovanog sistema vožnje i proceni bezbednosti i uslova pod kojima je testiranje dozvoljeno.
U procesu učestvuju Agencija za bezbednost saobraćaja i MUP. Svako vozilo se najpre detaljno ispituje od strane Agencije za bezbednost saobraćaja i stručnih organizacija u laboratorijskim uslovima i na poligonu.
Proveravaju se tehnička ispravnost, bezbednost...
Nakon što se vozilo pregleda, proveravaju se njegove konstrukcijske i tehničke karakteristike, tehnička ispravnost i standardi dodatne opreme kao i bezbednost i funkcionalnost automatizovanog sistema vožnje koji upravlja vozilom.
"Konkretni elementi svakog ispitivanja zavise od samog vozila, naročito stepena autonomnosti vozila kao i deklarisanih uslova u kojima automatizovani sistem može da radi. Ispituje se ispravnost i ponašanje vozila u toku rada automatizovanog sistema vožnje u različitim okruženjima i uslovima puta, poštovanje saobraćajnih propisa, ponašanje u interakciji sa drugim učesnicima saobraća i sve to u kombinaciji", rekao je Badža.
Dalje navodi da se utvrđuju ispunjenost uslova u pogledu sajber bezbednosti i funkcionalne stabilnosti i rada softvera, poštovanje bezbednosnih procedura i mnoge druge stvari, gde je rezultat izdavanje uverenja o ispitivanju vozila ako je sve u redu.
Vozila se mogu se testirati pod određenim uslovima
Nakon svih provera, MUP procenjuju mogućnost, lokaciju i uslove pod kojim uslovima je testiranje dozvoljeno.
"Ti uslovi određuju se u odnosu na procenu funkcionalnosti i mogućnosti automatizovanog sistema vožnje i konkretnih uslova saobraćaja i mogu uključivati određeno doba dana, odsustvo konkretnih meteoroloških uslova kao što su magla ili sneg kao i postojanje drugih uslova koji u konkretnom slučaju omogućavaju maksimalnu bezbednost za sve učesnike u saobraćaju", navodi Badža.
Na primer,
moguće je da se vozilo testira na određenoj lokaciji u određenim delovima dana, uz poštovanje ostalih uslova.
Naglasio je da testiranje može biti dozvoljeno za vozila nivoa tri i četiri, ali
uz obavezno prisustvo vozača koji je obučen i koji je spreman da u svakom trenutku preuzme kontrolu nad vozilom i primeni bezbednosne procedure.
Maksimalni period trajanja dozvole za testiranje konkretnog vozila je godinu dana. U tom periodu ispitano vozilo može godinu dana testirati pod uslovima koji su određeni u dozvoli.
U Srbiji će se testirati tehnologija na trećem nivou
Bitno je naglasiti da u Srbiji trenutno ne postoji slobodno upravljanje takvim vozilima, već da se takva vožnja prepoznaje na nivou testiranja.
Kako je za
Blic kazao programer u jednoj kompaniji koja se bavi razvojem softvera za autoindustriju, postoji opšta klasifikacija nivoa razvijenosti autonomnih vozila koja ide od 0 do 5.
On je naglasio da Evropa traži i da je zahtev proizvođača da homologizovana vozila već imaju ugrađene sisteme koji se prepoznaju kao nivo 2, a to su "line assistant" i "distance checker".
To podrazumeva, kako je objasnio, da "kada voziš automobil i previše se približiš drugom, sistem sam zakoči". Takođe, sistem te "drži u traci", kao neka vrsta autopilota.
"Tehnologija 3 i 4 nisu ispitane, otvara se mogućnost da se ovde testira. Autonomna vožnja je pokazala određeni stepen da u nekim situacijama može da bude jako korisna", smatra sagovornik.
"Stepen autonomnosti trećeg nivoa zahteva da vozilo samo u kratkim vremenskim trenucima bude u atonomnom modu, a čim počne da greši, vi morate da reagujete na točak upravljača", kazao je za
RTS prof. dr Dragan Aleksendrić sa Mašinskog fakulteta.
Srbija radi na tome da autonomna vozila budu na putevima u bliskoj budućnosti
Savetnik u kabinetu premijerke Stefan Badža rekao je da rade na tome da autonomna vozila budu na putevima u Srbiji u bliskoj budućnosti.
"Trenutno je u fokusu testiranje autonomnih vozila u realnom saobraćaju. To će omogućiti privlačenje kompanija koje razvijaju ova vozila i angažovanje naših stručnjaka u tim poslovima čime će se uključiti u ovu industriju i steći potrebna iskustva", poručio je on.
U tom delu, naglašava, Srbija je uz rame sa tehnološki veoma naprednim zemljama. Badža je ranije rekao da nas je dosadašnji pristup pozicionirao među naprednije države po ovom pitanju i da ćemo ako tako nastavimo do 2027. godine, na Ekspu, imati autonomna vozila.
Zakon u SAD na pauzi već 6 godina
Zakoni o autonomnim vozilima u Kongresu SAD su u zastoju duže od 6 godina, a predlozi koji svako malo iskaču u raspravi o ovoj tehnologiji bi omogućili proizvođačima da na puteve plasiraju desetine hiljada vozila bez jasno definisanih standarda bezbednosti vozila, što samu implementaciju i koči, piše
Rojters.
Kako je nedavno saopštila Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputevima SAD, uskoro će se odlučiti o peticiji koju je podneo General Motors, koji je tražio dozvolu za raspoređivanje do 2.500 samovozećih vozila godišnje.
Zagovornici kažu da autonomna vozila
imaju potencijal da smanje broj smrtnih slučajeva u saobraćaju, prošire pristup mobilnosti osobama sa invaliditetom kao i smanje potrebe za parkiranje u zakrčenim gradovima i smanje emisije gasova staklene bašte.
Ford već ponudio kupcima u Velikoj Britaniji jedan samovozeći model
Vlasti u Velikoj Birtaniji nedavno su dale zeleno svetlo Fordu da ponudi tržištu jedno vozilo sa nivoom 2 autonomne vožnje. Fordov
Mustang Mach-E je postao tako prvi autonomni auto na putevima Engleske, ali da li je baš tako?
Sam sistem nazvan "BlueCruise" ipak zahteva od vozača da posmatra put. Onog trenutka kada vozač 10 sekundi ne gleda u put, senzori koji prate vozača to prepoznaju i šalju upozorenje.
"Vozač i dalje ima veliku kontrolu, jer se ovo smatra funkcijom za pomoć vozaču ili naprednom funkcijom asistencije vozaču. Vozilo podržava zadatak vožnje, ne preuzima u potpunosti zadatak vožnje, što bi sistem trećeg nivoa bio u stanju da uradi", objasnio je Dav Kaninhem iz Forda.
Napredni modeli autonomne vožnje tek za 10 godina
Na ovogodišnjem forumu "China EV100", Dr. Ju Kaj, osnivač i izvršni direktor "Horizon Robotics" istakao je da je drugi nivo autonomne vožnje zadovoljio očekivanja i potrebe korisnika, ali da će se napredniji nivo 3 i nivo 4 pojaviti na ulicama u potpunosti tek u narednih 10 godina.
"Cilj nije da se zamene ljudski vozači sa autonomnim tehnologijama, već da se unapredi iskustvo vožnje, načini bezbednijim i jednostavnijim, smanjujući stres i umor", istakao je tada on.
Izvor: Blic/Miljana Kljajić, Nikola Vojnović
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 23
Pogledaj komentare