Očekuje se da će kombinacija gotovinske injekcije PIF-a i izdavanja prava od 575 miliona funti (685 miliona dolara) prikupiti ukupno 653 miliona funti (773 miliona dolara) za Aston Martin.
PIF, koji već ima učešća u McLarenu i Lucidu, sada poseduje 16,7 odsto Astona, što ga čini drugim najvećim akcionarom. Samo predsednik Lorens Strol, koji ima 18,3 odsto učešća, drži veći deo kolača. Mercedes-Benz, koji je ranije bio drugi po veličini akcionar, ima pad svog učešća sa 11,7 odsto na 9,7 odsto kao rezultat izdavanja prava, iako britanski
Autocar izveštava da će Mercedes-Benz uložiti dodatnih 56 miliona funti (67 miliona dolara) da bi ojačao svoju poziciju.
Akcije Aston Martina su ove godine pale za skoro 73 odsto, a krajem marta je kompanija bila opterećena dugom od 957 miliona funti (1,14 miliona dolara).
Aston Martin će iskoristiti novac da otplati dug i investira u buduće proizvode. Ti novi proizvodi će uključivati prvi električni model kompanije, koji će biti baziran na Mercedes platformi, a očekuje se da će biti lansiran 2025.
„Današnje saopštenje označava najnoviji uspeh u evoluciji Aston Martina, obnavljanje poslovanja i bilansa stanja koje smo nasledili i ubrzanje našeg dugoročnog potencijala rasta“, rekao je predsednik brenda Lorens Strol.
U vesti se ističe i da je Aston Martin odbio investicionu ponudu od 1,3 milijarde funti (1,55 milijardi dolara) Atlas konzorcijuma i grupe koju čine kineska kompanija Geely i Investindustrial, koja je vlasnik Morgana, sugerišući da bi dogovor bio loš za postojeće akcionare.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 2
Pogledaj komentare