Ne pomažu ni kazne: Lažiranje kilometraže u Srbiji veliki problem
Manipulacija brojačem kilometara česta je praksa na tržištu polovnih vozila, prouzrokujući finansijske gubitke kako prevarenim kupcima, tako i državama.
Kompanija carVertical, specijalizovana za automobilske podatke, sprovela je istraživanje u 22 zemlje Evrope i Sjedinjenih Američkih Država kako bi saznala kako lokalne vlade tretiraju prevaru s kilometražom i kakva zakonodavstva se primenjuju.
Izgleda da se stavovi prema prevari s brojačem kilometara značajno razlikuju među različitim zemljama: od nedostatka zakonodavstva do maksimalne novčane kazne od 300.000 evra u Francuskoj i do 8 godina zatvora u Hrvatskoj.
Stopa prevara visoka u Srbiji, uprkos mogućim kaznama
Srbija nema poseban zakon koji direktno adresira prevaru s brojačem kilometara. Međutim, Krivični zakonik uključuje krivično delo prevare, koje se jasno odnosi na ovu vrstu radnje. Ako neko uspe da prevari kupca u vezi sa vrednošću vozila, smatra se krivim i podleže kaznama, uključujući novčane kazne i moguću zatvorsku kaznu.
Međutim, konačna odluka sudije može zavisiti od mnogo faktora i, u većem broju slučajeva, prevaranti izbegnu ozbiljne kazne. Ovo važi ne samo za Srbiju, već i za druge zemlje.
Rumunija takođe nema specifične zakone za manipulaciju brojačem kilometara. Lokalni zakoni obuhvataju sve vrste prevara, a manipulacija kilometražom je jedna od njih. U Mađarskoj, prevaranti mogu biti kažnjeni zatvorom do 1 godine.
Za poređenje, 7,8% vozila proverenih u Rumuniji na carVertical-u imalo je prevaru s brojačem kilometara, 5,3% - u Srbiji, i 6,1% u Mađarskoj, što ukazuje da trenutno zakonodavstvo ne odvraća počinioce od manipulacije kilometražom.
"Veoma je važno uspostaviti dobru praksu s pravnog aspekta. Pravosudne vlasti bi verovatno smanjile stope prevare u slučaju uspešnog presedana, što je ključno za tržište polovnih automobila. Dobar presedan je upravo ono što svaka zemlja treba u vezi s transparentnošću na tržištu polovnih automobila", kaže Matas Buzelis, glavni komunikacioni stručnjak u carVertical-u i stručnjak za automobilsku industriju.
Ne postoji jedinstven sistem zakona za prevaru s brojačem kilometara
Većina ispitanih zemalja primenjuje novčane kazne, pa čak i zatvorske kazne za prevaru s brojačem kilometara, ali nisu sve ozbiljne u vezi sa ovim zločinom.
U Poljskoj, prevaranti mogu dobiti zatvorsku kaznu do 5 godina, u Češkoj - 2 godine, Litvaniji - 2 godine, Francuskoj - 2 godine, Španiji - 3,5 godina, Italiji - 3 godine, i Nemačkoj - 1 godinu. Međutim, ovo su maksimalne kazne koje retko ko zapravo dobija, s novčanim kaznama koje su češće.
Stroža zakonodavstva ne nužno rezultiraju manjim brojem prevara, jer je manipulacija brojačem kilometara takođe regionalni problem: u istočnoj Evropi je češća nego u zapadnoj zbog nižih prihoda i velikog broja uvezenih automobila.
Na primer, u Letoniji, kazne za povećanje ili smanjenje kilometraže na brojaču su samo 100 evra za fizička lica i 1.000 evra za pravna lica.
Letonija je šampion u manipulaciji brojačem kilometara na kontinentu - 12,9% svih vozila proverenih na carVertical-u imalo je manipulisane kilometraže, a nijedna osoba nije optužena za prevaru s brojačem kilometara od 2020. godine.
"Ne postoji jedinstven sistem zakona za prevaru s brojačem kilometara. Ako bi svi građani svake članice EU imali isto zakonodavstvo za prevaru, to bi dovelo do dugoročnog rešenja ovog problema. U međuvremenu, neke zemlje to ne shvataju ozbiljno kao druge, i to je jedan od paradoksa s kojim se suočavaju globalne organizacije", kaže Buzelis.
Teško je dokazati prevaru s brojačem kilometara pred sudom
Iako je manipulacija brojačem kilometara tehnički nelegalna u mnogim zemljama, dokazivanje takvih slučajeva može biti problematično.
Transakcije koje se odvijaju preko granica stvaraju okruženje sa asimetrijom informacija između kupaca i prodavaca automobila, otvarajući mogućnosti za povećanje kilometraže u jednoj zemlji, a zatim prodaju u drugoj sa lažnom kilometražom.
Adekvatno zakonodavstvo u vezi s prevarom s brojačem kilometara moglo bi smanjiti stopu ovakvih zločina i podstaći efikasniji prenos podataka o transakcijama automobila između zemalja.
Pošto zakoni pojedinih zemalja često ne uspevaju zaštititi prava svojih građana, kupci bi uvek trebalo da provere istoriju automobila pre nego što kupe polovni automobil. Inače, mogu postati jedan od hiljada žrtava prevare s brojačem kilometara širom Evrope.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Evrozona beleži preokret u ekonomskom razvoju. Zemlje koje su zbog krize pre 15 godina bile ekonomski zaostale sad imaju bolje pokazatelje od tradicionalno velikih ekonomija, poput Nemačke i Francuske.
Petarde, vatrometi i baklje nezaobilazni su deo proslava na našim prostorima, posebno u toku novogodišnjih i božićnih praznika. Iako se koriste za zabavu, pirotehnička sredstva su jako opasna u rukama dece, što su i dokazali nesrećni slučajevi proteklih dana.
Naši građani bi tokom ove godine, najverovatnije na proleće, mogli da se suoče sa novinama koje se tiču ulaska u EU, a njih donosi elektronski sistem ETIAS za prijavljivanje za ulazak u EU.
Nakon saznanja da su vođe blokade Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, braća Lazar i Luka Stojaković, poreklom iz Hrvatske, mediji opozicije našli su opravdanje i za to. Postavlja se pitanje, otkud toliko Hrvata na protestima u Srbiji?
1066 - Krunisan je Harold II, poslednji engleski anglo-saksonski kralj. Poginuo je iste godine kod Hestingsa u bici protiv pretendenta na engleski presto normanskog vojvode Vilijama Osvajača (William).
Veliki delovi Nemačke pogođeni su jakim snežnim padavinama, crnim ledom, ledenom kišom i jakim vetrovima, koji su zemlju pogodili tokom prethodne noći i danas, saopštila je nemačka meteorološka služba (DVD).
1066 - Krunisan je Harold II, poslednji engleski anglo-saksonski kralj. Poginuo je iste godine kod Hestingsa u bici protiv pretendenta na engleski presto normanskog vojvode Vilijama Osvajača (William).
Veliki delovi Nemačke pogođeni su jakim snežnim padavinama, crnim ledom, ledenom kišom i jakim vetrovima, koji su zemlju pogodili tokom prethodne noći i danas, saopštila je nemačka meteorološka služba (DVD).
U narodnoj medicini sok od kupusa preporučuje se u terapiji čira na želucu i taj lekoviti napitak trebalo bi uzimati između obroka, a ukoliko izaziva smetnje prilikom varenja, sat posle jela.
On New Year's Day, Russian gas stopped flowing through Ukraine to Europe. Kyiv is calling it a "historic" moment because the refusal to extend the transit contract with Russia's Gazprom has stopped the flow of money financing the invasion of Ukraine.
A convict serving a sentence in Arles prison has captured and is holding hostage several members of the prison staff, French media reported today, stating that police intervention units are ready to intervene.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, proposed that Sunday be declared a Day of Mourning in the whole of Serbia because of the massacre that took place in Cetinje.
The head of the Clinical Center of Montenegro, Aleksandar Radović, told TVCG that the wounded patients are stable and that three patients were disconnected from the breathing machine yesterday.
Mediji i stručnjaci često kritikuju nemačku auto-industriju zbog sporog prelaska na električnu mobilnost, ali glavni "krivci" su sami kupci – oni i dalje žele benzince.
Već samo sedenje u automobilu za muškarce predstavlja nepovoljan položaj za prostatu koja je veoma osetljiva na pothlađivanje i hronične upale mokraćne bešike.
Komentari 22
Pogledaj komentare