09.01.2025.
15:35
Test: Toyota Corolla Cross 1.8 Hybrid – prijatelj budžeta
U odnosu na verziju sa 2.0 motorom, Corolla Cross 1.8 hibrid je štedljivija i osetno jeftinija. Uz sve navedeno, subjektivan osećaj razlike u performansama nije veliki.
Veliki pomak u Toyotinoj gami nastao je kada je uz 1.8 hibrid predstavljen 2.0. Tada je njegova prednost bila u činjenici da omogućava bolja međuubrzanja pri velikim putnim brzinama, što je predstavljalo važnu stavku za sve one koji se često voze auto-putem.
Danas je sličan odnos, s tim što su oba motora podjednako unapređena. Sada, najnoviji 1.8 hibrid subjektivno ima gotovo jednake performanse sa starim 2.0 hibridom, dok se najnoviji 2.0 već ozbiljno ističe svojim sportskim karakteristikama a ne samo štednjom.
Tako je 1.8 postao sjajan izbor za sve one kojima znači najveća moguća ušteda na duge staze. Osim niske potrošnje i niskih troškova redovnog održavanja, postao je dovoljno snažan i za veće modele, kao što je Corolla Cross.
Iako dobrim delom deli mehaniku sa Corollom, SUV ekvivalent čuvenog modela ima znatno više prostora u kabini. Posebno se ističe prostor za glavu na zadnjim sedištima.
Umesto tri prsta, koliko osoba prosečne visine ima mesta iznad glave u hečbeku, u SUV modelu ima više od jedne pesnice slobodnog prostora.
Zbog drugačije organizacije prostora više je mesta i za kolena putnika pozadi, dok oni napred takođe imaju dosta više mesta. Slično je i u prtljažniku.
Naravno, sve je stvar ukusa i ličnih potreba, ali je svakako bilo važno da Toyota modelom Corolla Cross upotpuni svoju SUV gamu.
Idealno je popunila prazninu između Yarisa Cross i modela RAV4, mada je tu još jedan model iz sličnog segmenta u pogledu veličine – potpuno novi C-HR.
Za razliku od njega, koji je lajfstajl kupe-krosover, Corolla Cross je konzervativnija i namenjena je onima kojima je praktičnost na prvom mestu.
Naravno, to ne znači da nije privlačna, ali nema najnovija dizajnerska rešenja koje novi C-HR deli sa Priusom i potpuno električnim modelom bZ4X.
U poređenju sa njima, unutrašnjost je svedenija. Zapravo, dobrim delom je dizajn komandne table preuzet sa Corolle Ima velike displeje multimedije i digitalnih instrumenata, kao i idealno pozicioniranu pregradu za odlaganje mobilnog telefona.
Tu je i velika mehanička ručica menjača, koja je po mnogima ergonomski najbolje rešenje, iako ima iste funkcije kao male "džojstik" ručice iz Priusa.
Po opremi, Corolla Cross ne zaostaje za tek predstavljenim Toyota modelima. U to smo mogli da se uverimo kada smo prošli put testirali Corollu Cross 2.0 hibrid AWD u najvišem, "egzekjutiv" paketu.
Panoramski krov, gepek na struju, kožna sedišta sa elektro-podešavanjem za vozača, HD kamera od 360 stepeni i vrhunsko JBL ozvučenje samo su neki od detalja standardne opreme.
Ovaj put, testiramo verziju sa drugim po redu paketom opreme "stajl". Može se reći da je izuzetno bogata ako se u obzir uzmu cena, veličina, odnosno klasa automobila i hibridna tehnologija.
Doduše, čak i najjeftinija verzija ima sve moguće bezbednosne sisteme, koji uključuju poluautonomnu vožnju drugog nivoa sa radarskim tempomatom i održavanjem sredine trake.
Automatsko kočenje radi sa prepoznavanjem pešaka danju i noću i biciklista danju. Za razliku od osnovnog paketa "luna", drugi po redu "stajl" ima još jednu veoma važnu karakteristiku: detektuje nadolazeći saobraćaj ili pešaka sa zadnje strane prilikom isparkiravanja unazad.
Po potrebi može i da zakoči ako vozač ne odreaguje na vreme. Auto će sam zakočiti i prilikom parkiranja unapred ili unazad kako se ne bi oštetila karoserija.
Doduše, visoka trava u ovoj situaciji može da bude problem, ali je zato tu dugme kojim se privremeno deaktiviraju parking senzori ako ste se prethodno uverili da nema druge, čvrste prepreke.
Naravno, kontrola mrtvog ugla se podrazumeva, ali i sistem za upozorenje putnika koji žele da otvore vrata dok nailaze druga vozila.
Od opreme bismo još izdvojili dodatno zatamnjena zadnja stakla, ambijentalno osvetljenje, beskontaktno otključavanje i startovanje kao i grejanje prednjih sedišta i volana.
Kada smo već kod toga, treba reći da grejanje obruča upravljača radi samo u zoni "9:15".
U odnosu na Corollu, sedi se na dosta višoj poziciji, što mnogima olakšava ulazak i izlazak iz vozila. Naravno, bolja je i preglednost.
S druge strane, povišeno odstojanje od tla je dovelo do toga da auto nije oštar na skretanju kao hečbek, limuzina i karavan. Bez obzira na to, upravljivost je i dalje veoma dobra za jedan krosover, sa vrlo umerenim ljuljanjem karoserije.
Još jedna velika razlika u odnosu na niže verzije ali i konkurente je činjenica da je ogibljenje izuzetno meko podešeno.
Uz sjajnu zvučnu izolaciju i odsustvo vibracija, Corolla Cross je jedan od najbolje izolovanih automobila u klasi. To je nešto što svako primeti u vožnji i definitivno utiče na smanjenje svakodnevnog stresa.
Na smanjenje stresa utiču i vozne karakteristike ali i troškovi eksploatacije. Već smo pomenuli da je najnovija verzija 1.8 hibrida snažnija nego do sada.
Umesto 122 ima 140 konjskih snaga. Maksimum je na nižim obrtajima, i to ne samo u pogledu snage već i kada je u pitanju maksimalni obrtni moment.
To je nešto što utiče na komfor u smislu smanjenja buke ali i u pogledu lakoće ubrzanja. Šteta je što nema obrtomera u jednom od prikaza digitalnih instrumenata, ali "po sluhu" možemo da procenimo da obrtaji nikako ne prelaze 2000 prilikom umerenih ubrzanja.
Motor se tada gotovo uopšte ne čuje. Jedino kada zahtevate maksimalnu snagu možete da čujete pun zvuk četvorocilindarskog benzinca i to na kratko.
Vrlo brzo dostiže željenu brzinu pa biste svakako morali da popustite sa gasom. Dakle, nema ni traga glasnijem radu motora koji je bio specifičan za rane modele Toyotinih hibrida.
Primetili smo i da auto mnogo snažnije ubrzava samo na struju, kao i da je trenutak paljenja benzinca dosta kasniji.
To je nešto po čemu se 1.8 približio 2.0 hibridu. Po gradu smo bez problema dostizali 80 posto vožnje sa isključenim benzincem, što je ranije bila vrednost koju bismo dostigli ako se baš potrudimo.
Duži su i intervali vožnje na struju, a lakše je i održavanje konstantne brzine u smislu da dozvoljava čak i lagana međuubrzanja bez startovanja SUS motora. Istina, potrošnja nije naročito smanjena, ali je rezultat od 4,2 l/100 km sa prosečnih 23 km/h za svaku pohvalu.
Primera radi, Corolla Cross 2.0 hibrid AWD-i nam je u sličnim okolnostima i sa sličnom spoljašnjom temperaturom trošila nešto preko pola litre više.
I to je sjajan rezultat, pogotovo ako se ima u vidu da raspolaže sa skoro 60 "konja" više i da ima dodatni, zadnji elektromotor koji omogućava pogon na sva četiri točka.
Vožnja hibrida magistralnim putem je tek nešto manje ekonomična od gradske vožnje. Čak i pri 80 km/h ume redovno da isključuje benzinca, vozeći se samo na struju.
Sa druge strane, auto-put zahteva gotovo neprestan rad SUS motora, pa se pri 130 km/h potrošnja kreće između 6,7 i 7,5 l/100 km u zavisnosti od pravca vetra.
To je rezultat koji se poklapa sa deklarisanom vrednošću od 6,9 l/100 km u vožnji auto-putem, baš kao što nam se gradski prosek skoro poklopio sa fabričkih 4,0 l/100 km po WLTP standardima.
Pomenuli smo i bolja međuubrzanja pri visokim brzinama; Corolla Cross 1.8 hibrid izuzetno brzo stiže sa 130 na 150 km/h, tako da su preticanja opuštena i bezbedna.
Do sada smo navikli da su hibridi uvek bili skuplji u odnosu na ekvivalentne modele sa klasičnim SUS motorima.
U poslednje vreme Toyota je omogućila kupcima da uživaju u hibridnoj tehnologiji po zanemarljivo višoj ceni, ako je uopšte viša, s obzirom da je oprema Corolle Cross izuzetno bogata.
Čak su cene ovog modela pale u odnosu na proleće 2024. kada smo radili test Corolle Cross sa pogonom na sva četiri točka.
Sada, sa 1.8 hibridom može da se nabavi po ceni od 33.990 evra, u šta je uračunat popust od dve hiljade evra.
Test primerak je 2.500 evra skuplji, s obzirom da ima viši i dosta bogatiji paket opreme.
Za one koji do sada nisu imali iskustva sa Toyotinim hibridima, treba reći i da su troškovi redovnog održavanja izuzetno niski.
Nema velikih servisa, zamene kvačila, zamajca, a i kočnice se neuporedivo manje troše zbog rekuperacije, odnosno kočenja elektromotorom.
Obezbeđeno je i do deset godina garancije, uključujući i desetogodišju garanciju na hibridnu bateriju.
Navigacija u "klaudu"
Toyota Corolla Cross omogućava bežično Epl kar plej povezivanje i Android auto preko kabla sa mobilnim telefonom.
Navikli smo da koristimo navigaciju sa telefona pre svega zbog praćenja saobraćaja uživo.
U Toyoti to nije neophodno, jer fabrička navigacija sve to obezbeđuje i bez povezivanja telefona.
Na mapi možete da vidite ne samo gustinu saobraćaja, već vas upozorava na gužve pred vama, nudeći alternativnu rutu.
Sve ovo funkcioniše i u Srbiji, uključujući ažuran prikaz zatvorenih ulica i deonica puteva na kojima su radovi.
Koliko prelazi samo na struju?
Iako je prošlo više od četvrt veka kako su Toyotini hibridi na tržištu, i dalje nas mnogi pitaju koliko može da pređe na struju.
Baterija se ne puni kablom, već se dopunjava u vožnji kada pustite gas ili pritisnete kočnicu. Tada se kinetička energija pretvara u električnu, a tokom same vožnje se naizmenično ili istovremeno koriste struja i benzin.
Tu je i čuveno "EV" dugme koje zaista obezbeđuje vožnju samo na struju, ali u meri u kojoj to omogućava stanje napunjenosti baterije.
Najčešće je to do dva kilometra i zapravo služi da onemogućite paljenje benzinca u momentima u kojima bi se inače upalio. Na primer, "EV" je zgodan kada želite neprimetno da se ušunjate na parking ili u dvorište.
"Sport" režim menja karakter
Kao i ostali Toyotini hibridi, Corolla Cross ima izbor režima vožnje. "Sport" zaista menja karakter jer je odziv na gas agresivniji.
Štaviše, kada nagazite pun gas iz stanja mirovanja, nova generacija 1.8 hibrida nas je podsetila na 2.0 sa mnogo više snage.
Nikako nije spor, tako da je preporuka da lično testirate njegovih 140 hibridnih "konja" pre nego pomislite da je to možda (pre)malo za vas.
Toyota Corolla Cross 1.8 Hybrid Style: Specifikacije
Motor: zapremina 1798 ccm, snaga 72 kW (98 KS) pri 5200 o/min, maks. o. moment 142 Nm pri 3600 o/min, menjač automatski, e-CVT
El. motor: sinhroni, sa stalnim magnetom, snaga 70 kW (94 KS), maks. o. moment 185 Nm
Ukupna snaga sistema: 103 kW (140 KS)
Baterija: litijum-jonska, 56 ćelija, nominalni napon 3,7 V, kapacitet 4,08 Ah
Dimenzije: D/Š/V 4460/1825/1620 mm, međuos. rastojanje 2640 mm, prtljažnik 425/1337 l, rezervoar 43 l, masa 1450 kg, pneumatici 225/50 R18
Performanse: maks. brzina 180 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 9,4 s, potrošnja 4,0-6,9 l/100 km, emisija CO2 112-121 g/km
Oprema
Standard: automatsko kočenje, adaptivni tempomat, održavanje sredine trake, kamera za vožnju unazad, alu-felne 18“, dodatno zatamnjena zadnja stakla, LED dinamički migavci, LED farovi, krovni nosači, grejanje prednjih sedišta i volana, beskontaktno otključavanje i startovanje, prednji i zadnji parking senzori, kontrola mrtvog ugla i nadolazećeg saobraćaja sa zadnje strane i automatskim kočenjem, automatsko zaustavljanje vozila ako vozač ne reaguje, automatska duga svetla, automatska dvozonska klima, el. parkirna kočnica, bežični punjač telefona, multimedija 10,5“, digitalni instrumenti 12,3“, bežični Apple Car Play, žični Android Auto
Opcije: panoramski krov
Cena (testirane verzije): 36.490 evra
Komentari 16
Pogledaj komentare Pošalji komentar