Upotrebom električnih automobila smanjuju se emisije CO2 i azotnih oksida, zbog čega ih mnogi doživljavaju kao spasioce naše planete.
Možda su za zdravlje planete zaista blagotvorni, ali prema objavljenoj studiji Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) uzrokuju drugi problem - opasniji su za zdravlje ljudi.
Električni automobili sa većom autonomijom emituju više sitnih lebdećih čestica koje nastaju kao posledica trošenja guma i kočnica, odnosno erozijom materijala od kojeg su kočnice napravljene.
Ta sitna prašina (PM2.5)
opasna je za sistem organa za disanje kod ljudi. Zašto je tako? Masa električnih automobila mnogo je veća nego onih sa dizel ili benzinskim motorima.
Na primer, Volkswagen Golf 8 težak je oko 1.300 kg u osnovnoj verziji, a električni Volkswagen ID.3 (slične veličine) čak 1.600 kg.
Iako električni automobili za usporavanje koriste i sam elektromotor, tu masu treba zaustaviti, pa je više i trenja između guma i puta, zbog čega rastu i emisije sitnih čestica, piše
Večernji list.
Sa jedne strane, električna vozila emituju do 9 odsto manje čestica PM10, ali kod PM2.5,
koje su opasnije za zdravlje, situacija se menja.
Električna vozila sa autonomijom u vožnji do 160 km (kakvih je relativno malo) emituju do 13 odsto manje čestica od benzinaca i dizelaša, ali već vozila sa autonomijom oko 480 km
emituju osam odsto više jer njihova masa, zbog većih baterija, značajno raste.
Uz sve to ide i povećano trošenje guma.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 25
Pogledaj komentare