Garaža 0

20.11.2024.

14:10

Mnogi vozači zimi greše u jednoj stvari

Vožnja sa nedovoljno naduvanim gumama tokom zime, u uslovima snežnih padavina, značajno povećava rizik od saobraćajnih nezgoda.

Izvor: Autoklub

Mnogi vozači zimi greše u jednoj stvari
Shutterstock/Bilanol

Podeli:

U područjima sa većim količinama snega na putevima tokom zime, postoji uvreženo mišljenje da su nedovoljno naduvane gume bolje za vožnju po snegu jer ostvaruju veći kontakt s podlogom.

Iako to tehnički nije potpuno netačno (ponekad može pomoći kod izvlačenja iz dubokog peska), namerno vožnja sa niskim pritiskom u gumama nikada nije sigurna, pa ni na snegu i pri niskim temperaturama.

Vožnja sa nedovoljno naduvanim gumama tokom zime, u uslovima snežnih padavina, značajno povećava rizik od saobraćajnih nezgoda povezanih sa gumama, pokazala je studija američke Nacionalne uprave za bezbednost na putevima.

Dakle, pravilno naduvane gume su mnogo bolje za vožnju kroz sneg, štede gorivo i, što nije manje važno, duže traju.

Preporučeni pritisak u gumama

Automobilske gume većine modela se obično naduvavaju na pritisak od 2 do 2,4 bara, a preporučeni pritisak za vaš automobil obično se nalazi na nalepnici negde na vozilu (najčešće na unutrašnjoj strani vrata ili na okviru).

Ovaj pritisak treba održavati tokom cele godine, jer ne postoje posebne preporuke za zimu ili leto, piše Autoklub.

Uticaj temperature na pritisak

Međutim, spoljna temperatura ipak utiče na pritisak u gumama. Zimi, kada temperature padnu ispod nule, potrebno je češće proveravati i dopunjavati gume vazduhom nego tokom letnjih meseci kako biste održali idealan pritisak, koji je jedan od ključnih faktora za sigurnost vožnje.

U praksi, mnogi proizvođači guma procenjuju da pritisak opada za oko 0,06 bara na svakih 10 stepeni pada spoljne temperature.

Takođe, duže stajanje automobila na mestu tokom zime često dovodi do delimično ispumpanih guma.

Korisni saveti

Ako vaš automobil ima sistem za nadzor pritiska u gumama, svetlosno upozorenje će se aktivirati pri padu pritiska od najmanje 25%. Ovaj dodatak je naročito koristan za praćenje stanja guma tokom hladnih dana.

Ako nemate takav senzor, gume treba proveriti nakon što je automobil bio parkiran nekoliko sati (vožnja zagreva vazduh u gumama i time povećava pritisak), kako biste dobili što precizniju vrednost u odnosu na preporučeni pritisak.

Obavezno proverite preporuke za prednje i zadnje gume, jer se prednje gume, zbog mase motora ispod haube, obično pumpaju oko 0,2 bara više od zadnjih, navodi Autoklub.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: