29.10.2024.
21:31
Noćna mora svakog vozača: "Fantomski" kvarovi
Kvarovi koje je teško dijagnostikovati.
Svaki vozač koji je ikada imao priliku da to doživi verovatno će reći da je od svih mogućih problema sa automobilom najgori onaj – fantomski. Drugim rečima, onaj koja se javlja povremeno ili često, sa manjim ili većim posledicama, a koji nijedan mehaničar kome poverite svoj automobil ne može precizno dijagnostikovati, a kamoli popraviti.
Takvih kvarova je mali milion, što nas baš i ne treba iznenaditi, pošto je savremeni putnički automobil složena mašina koja vremenom postaje sve složenija.
Kada se tome doda da zahtevi savremenog automobilskog tržišta uključuju sve više opcija koje se uglavnom baziraju na elektronici ili softveru, ali i sve manje vremena za razvoj i pretproizvodno testiranje, čini se da se nećemo osloboditi pomenutih problema u skorije vreme, piše Revijahak.
Nadamo se da grešimo, ali u još gorem scenariju, oni bi mogli biti još češći u našim automobilima u budućnosti.
Ali počnimo redom. Za sve one srećnike koji ih još nisu iskusili, ili nisu sigurni kako takvi problemi izgledaju u praksi, klasičan i ne previše redak primer se manifestuje u uključivanju jedne od lampica upozorenja na instrument tabli.
Pre svega, kada se upali zloglasna lampica "check engine". I odmah treba reći: čak i u slučaju da izgleda da sve radi normalno, a ova lampica ne treperi i nije crvena - što je inače signal za alarm i u tom slučaju ne smete nastaviti vožnju - po pravilu , ovo je znak koji zahteva punu pažnju i ozbiljnost i nikada se ne sme zanemariti.
Razloga za njegovo aktiviranje može biti mnogo, a među njima mogu biti i problemi sa samim pogonom, uključujući nizak pritisak ulja u motoru i nepravilno sagorevanje smeše.
Takođe, postoje situacije kada se automobil predugo vozi veoma velikim brzinama ili vuče prikolicu sa veoma teškim teretom.
Ne manje važno, upaljena lampica može ukazivati na probleme sa menjačem, ali i sa izduvnim sistemom, kao što je katalizator, kao i problemi sa paljenjem ili svećicama i problemi sa pregrevanjem.
Uz to, uzrok paljenja lampice može da se krije u oštećenom senzoru kiseonika ili labavom poklopcu rezervoara za gorivo, ali s druge strane može biti čak i jednostavan – lažni alarm.
A ponekad može doneti i veću glavobolju od konkretnog problema, jer se takav problem bar na tako konkretan način rešava.
S druge strane, nemogućnost otkrivanja pravog problema i njegovog otklanjanja ponekad povlači dodatne frustracije i nervozu, ali i finansijske troškove. A može se desiti i da se uzrok problema nikada ne pronađe, a neki vlasnici automobila čak idu toliko daleko da odustanu od svega i jednostavno se oslobode vozila.
I kako nastaje lažna uzbuna? Ponekad se takve situacije mogu povezati sa starim ili jeftinim zamenskim senzorima, ponekad sa neodgovarajućim senzorima koji se mogu ugraditi u automobil tokom popravke od strane neovlašćenih servisera, a ponekad je moguće da se čak i prilikom originalne ugradnje u automobil pojavi neki nekvalitetni senzor.
U svakom od navedenih slučajeva moguće je da sistem otkrije nepostojeću grešku i alarmira vozača, što onda podrazumeva čitavu proceduru odlaska u servis i traženje pravog uzroka problema... Ovakav krug su, nažalost, iskusili mnogi domaći vozači automobila.
Šta god da je, uzrok problema se mora pronaći i ukloniti što je pre moguće. Koliko god to bilo složeno i skupo, vozač će tako sebi omogućiti bezbednu vožnju i miran san, i to u sopstvenom krevetu, a ne negde pored puta, čekajući šlep službu.
Barem tako kaže teorija, ali u praksi nije tako retko da se i nakon popravke ili otklanjanja pronađenog uzroka ponovo pojavljuje upozorenje o kvaru.
A to može značiti dve stvari: ili je pogrešna popravka urađena na automobilu, ili je bilo više uzroka da se lampica upali, a popravkom je uklonjen samo jedan od njih.
U ovom slučaju, potrebno je vratiti se na posao i temeljno istražiti uzroke kvara. To može biti prilično težak posao, jer se neki od problema ili indikatora javljaju samo u određenim okolnostima, odnosno njihovo ispoljavanje je uslovljeno nekim drugim događajima ili uslovima.
Nepotrebno je reći da je takve situacije izuzetno teško rešiti.
Ima, naravno, još fantomskih kvarova i ne moraju se svi manifestovati u vidu signalne lampice na instrument tabli.
Većina ih je, međutim, izgleda povezana sa varljivom elektronikom, pri čemu krivca ne treba tražiti isključivo u samoj centralnoj jedinici, već je često dovoljno da se problem pojavi u slabijem ili ispražnjenom akumulatoru.
U stvari, i ovo je dovoljno da se u automobilu u nekim slučajevima pojave "gremlini", kao što je nepotrebno aktiviranje alarma, iznenadno otključavanje ili zaključavanje, otvaranje ili zatvaranje prozora bez namere vozača da to uradi...
Jedan od najzanimljivijih primera u tom smislu koji smo imali prilike da iskusimo iz prve ruke ne tako davno: brisači na jednom kompaktnom automobilu francuske proizvodnje tvrdoglavo su nastavili da rade čak i nakon što smo zaustavili vozilo, ugasili motor, izašli iz automobila, zaključali ga centralnim daljinskim zaključavanjem i udaljili se od njega toliko da ga više nije bilo u vidokrugu... A kada smo se vratili do njega, brisači su još radili.
Problem je, kasnije se ispostavilo, bio upravo u akumulatoru, koji je potom zamenjen.
I to je samo jedan primer, jer među fantomske kvarove možemo uvrstiti i sve one klasične "cvrčke" koji se tako često mogu pojaviti, na primer, negde u donjem levom delu komandne table.
Ili problemi sa ventilatorom u kabini koji ne nestaju čak ni nakon zamene celog ventilatora.
Ili svi oni drugi sumnjivi zvuci koji dolaze iz podvozja dok konačno ne odvezete auto u servis da ga neko pogleda. I onda naravno - samo tokom tih 5 minuta probne vožnje sa mehaničarom - ništa neobično se ne čuje odozdo, a vi se osećate kao magarac jer vas mehaničar uverava da je sa autom sve u redu...
- Ovo su najčešće prevare u auto-servisima
- Da li znate koji kvar signalizira ova lampica na instrument tabli? FOTO
I onda, šta učiniti u slučajevima kada mislite da čujete neki neobičan zvuk ili primetite neko neobično ponašanje vozila, što se možda ne dešava stalno već samo povremeno?
Ili kada se ponovo upali ono žuto svetlo na komandnoj tabli, a auto vozi sasvim normalno kao i svaki drugi dan do tada?
Ovo verovatno nije ništa ozbiljno, pomislićete, jer ste već iskusili takve situacije. I sasvim je moguće da je tako, ali da biste zaista bili mirni, potrebno je što ranije odvesti automobil u servis.
Jer, kako god bilo, tamo znaju više od prosečnog vozača i propisno su opremljeni, pa i ako ne nađu grešku, bar ćete dobiti potvrdu svoje "dijagnoze". Čak i ako se desi da vam tamo daju pogrešnu dijagnozu i da se problem ponovo pojavi čak i nakon popravke, što se takođe desilo mnogim vozačima više puta, to će vam potvrditi da problem definitivno postoji i da ga treba rešiti.
Ignorisanje upozorenja o mogućem kvaru, čak i lažnog, sigurno je najgori izbor.
Komentari 27
Pogledaj komentare Pošalji komentar