Garaža 10

13.08.2024.

8:30

Da li menjate redovno filter kabine vozila? Ako to ne radite, rizikujete mnogo

Svaki treći automobil ima problem sa bakterijama, buđi, česticama, polenom i štetnim gasovima

Izvor: Revijahak, B92

Da li menjate redovno filter kabine vozila? Ako to ne radite, rizikujete mnogo
Shutterstock/wellphoto

Podeli:

Nemački proizvođač filtera Mann+Hummel tvrdi da vlasnici vozila i servisne redionice zanemaruju neophodnu redovnu zamenu filtera za čestice u kabini, što dovodi do opasnih nivoa zagađenja vazduha.

To ukazuje najnovije industrijsko istraživanje koje sugeriše da je svaki treći automobil kontaminiran bakterijama, buđi, česticama, polenom i štetnim gasovima.

U Nemačkoj, kompanija daje veliki doprinos reviziji novih smernica VDI (Udruženje nemačkih inženjera) i ZDK (Nemačko udruženje za za trgovinu motornim vozilima) za dugoročno obezbeđenje zdravog vazduha u automobilima.

Shutterstock/Reshetnikov_art

Sistemi za kontrolu klime u modernim vozilima su sada norma i smatraju se neophodnim za vožnju po vrućem vremenu. Ipak, vitalni filteri potrebni da bi se obezbedio dobar kvalitet vazduha se zanemaruju, kažu u kompaniji.

Servisni intervali se često ne poštuju jer ih većina vozača automobila ne zna.

Shutterstock/Filippo Carlot

Prljavi filteri za vazduh u kabini i loše održavani sistema klimatizacije mogu izazvati rizik po zdravlje. Nova smernica ima za cilj da ovo ispravi.

Reguliše higijenske zahteve za tehnologiju ventilacije u putničkim i teretnim automobilima.

Vlaga se takođe povećava u jako zaprljanim filterima. Ovo stvara plodno tlo za klice i kontaminira filter i neposrednu okolinu, čak i kada sistem klimatizacije nije aktivan.

Protok vazduha takođe sve više opada. Ako to utiče na snagu ventilatora, povećava se rizik od nezgoda jer se stakla brže zamagljuju i na njima se stvara opasan zaslepljujući, masni film.

Shutterstock/PeatPing

David Kerl, specijalista za biofunkcionalne filterske materijale u kompaniji Mann+Hummel, kaže:

"Zaista je važno redovno menjati filter za vazduh u kabini, jednom godišnje ili na svakih 15.000 km."

Preporučuje filter biofunkcionalnog tipa i dodaje:

"Filtriranjem buđi, klica, bakterija i polena stvara se čist i zdrav vazduh za putnike u vozilu, a štiti i sistem klimatizacije od zagađenja. Ovo produžava životni vek sistema za klimatizaciju jer sprečava stvaranje naslaga na finoj strukturi isparivača i takođe održava puni kapacitet hlađenja i grejanja sistema."

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Obilan sneg stiže u Srbiju

Da li ste spremni za sneg u Srbiji? Početak ove nedelje doneo nam je stabilno i toplije vreme, ali uskoro stiže vremenski preokret.

15:46

18.12.2024.

21 h

Podeli: