Aktuelno 10

26.01.2025.

20:40

BMW se udružuje sa kineskim proizvođačima u borbi protiv EU carina

BYD, Geely, SAIC i BMW osporavaju odluku EU o uvođenju carina do 35,3 odsto na automobile koji iz Kine ulaze Uniju.

Izvor: B92.net

BMW se udružuje sa kineskim proizvođačima u borbi protiv EU carina
Shutterstock/NothingIsEverything

Podeli:

Četiri proizvođača automobila iz Evrope i Kine udružila su snage kako bi osporili carine EU na uvoz automobila iz Kine u region. BMW, BYD, Geely i SAIC podneli su žalbe u utorak ove nedelje, samo dan pre isteka roka.

Kvartet se protivi carinama koje su uvedene prošle godine nakon istrage Evropske komisije o državnim subvencijama u kineskoj automobilskoj industriji, prenosi Rojters. Evropska komisija je zaključila da su subvencije nekim proizvođačima automobila iz Kine dale nepoštenu finansijsku prednost pri prodaji vozila u Evropi.

Istražitelji su naveli da je pomoć dolazila u različitim oblicima, od povoljnih kredita do subvencionisanih baterija. Pošto su neki proizvođači automobila dobijali više pomoći od drugih ili su bili manje transparentni tokom istrage, iznosi carina variraju.

BYD automobili pogođeni su relativno niskom carinom od 17 odsto, ali to je dodatak na standardnu carinu od 10 odsto za robu koja se uvozi u EU.

Geely automobili imaju carinu od 18,8 odsto, dok je SAIC najviše pogođen, sa carinom od čak 35,3 odsto.

BMW-ov slučaj

A šta je sa BMW-om? Iako bi carine na kineske proizvođače automobila mogle da pomognu prodaji BMW-ovih vozila pod sopstvenim brendom u EU, predstavljaju veliki problem za brend Mini koji je u vlasništvu bavarske kompanije.

Mini sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem i dalje se proizvodi u fabrici u Oksfordu, ali novi električni Mini Cooper hečbek i SUV Aceman se (za sada) prave u Kini. Proizvodnja u Velikoj Britaniji planirana je tek za 2026, zbog čega je lansiranje oba modela u SAD odloženo.

BMW se udružuje sa kineskim proizvođačima u borbi protiv EU carina
Mini

Primera radi, na Mini Aceman, koji je proizveden u Kini, plaća se carina od 20,7 odsto u EU.

Do sada nije bilo izveštaja da su drugi evropski proizvođači automobila koji prave vozila u Kini i zatim ih izvoze, kao što je Cupra iz VW grupe, preduzeli pravne mere protiv carina. Međutim, čak je i Mercedes, koji ne uvozi svoje kineske električne automobile u Evropu, ranije izrazio neslaganje sa carinama.

Kineske kompanije traže rešenja

Nekoliko kineskih kompanija razmatra načine da zaobiđu ove carine tako što bi proizvodnju svojih električnih vozila preselili u ili blizu Evrope.

BMW se udružuje sa kineskim proizvođačima u borbi protiv EU carina
BYD

Chery već pravi automobile u bivšoj Nissanovoj fabrici u Španiji, BYD planira fabrike u Mađarskoj i Turskoj, a ranije ovog meseca objavljeno je da kineski zvaničnici razmatraju preuzimanje Volkswagenovih evropskih fabrika koje VW grupi nisu potrebne - delimično i zbog pada prodaje VW-a na kineskom tržištu.

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp: Kazniću ih

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da će njegova administracija odmah uvesti carine od 25 posto na kolumbijsku robu koja dolazi u SAD.

20:49

26.1.2025.

16 h

Podeli: