Aktuelno 5

16.01.2025.

15:00

U kojim zemljama su dizelaši i dalje popularni

Pošto prodaja novih automobila u Evropskoj uniji direktno utiče na ponudu polovnjaka kod nas, pogledajmo kakvo je stanje u njihovom dvorištu.

Izvor: Polovni automobili/Dragan Romčević

U kojim zemljama su dizelaši i dalje popularni
Shutterstock/ddisq

Podeli:

Večita dilema kod nabavke automobila - da li kupiti benzinca ili dizelaša - danas je komplikovanija nego ikada, naročito zbog toga što je u ponudi sve više vozila sa hibridnim pogonom, piše sajt Polovni automobili. 

Pošto prodaja novih automobila u Evropskoj uniji direktno utiče na ponudu polovnjaka kod nas, pogledajmo kakvo je stanje u dvadesetak zemalja EU, plus Norveška i Švajcarska, a dajemo i podatke iz Velike Britanije.

U kojim zemljama su dizelaši i dalje popularni
Shutterstock/Wellnhofer Designs

Sve podatke prikupilo je "Evropsko udruženje proizvođača automobila" (ACEA).

Kao što vidimo u tabeli ispod, kada su u pitanju električni automobili, ubedljivo vodi Norveška, gde čak 89,3% novoregistrovanih automobila ima električni pogon.

Na drugom mestu po popularnosti električnih je Danska sa 50,4%, na trećem Švedska sa 34,4%, četvrtom Holandija sa 33,2% i petom Finska sa 28,8%.

U kojim zemljama su dizelaši i dalje popularni
Polovni automobili

Najmanje zainteresovani za električne automobile su kupci u Slovačkoj (2,5%), Hrvatskoj (2,7%), Poljskoj (3%), Italiji (4,1%) i Bugarskoj (4,4%).

Benzinci se procentualno ubedljivo najviše traže u Bugarskoj. Čak 77,1% novih prodatih automobila u ovoj zemlji troši benzin. Na drugom mestu su dizelaši sa 15,1%, dok svi ostali zauzimaju nešto manje od 8%.

U kojim zemljama su dizelaši i dalje popularni
Shutterstock/Alexander Chaikin

Zanimljivo je to što su plug-in hibridi veoma slabo zastupljeni u evropskim zemljama. Bukvalno nema zemlje u kojoj se proda više plug-in hibrida nego električnih automobila. Čak su i u Norveškoj plug-in hibridi rame uz rame sa dizelašima! Najviše se prodaju u Švedskoj (23,6%) i Finskoj (20,2%).

I stigli smo do dizelaša - oni su na nivou EU činili samo 12,1% prodaje novih automobila. 
Tokom 2024. godine najpopularniji su bili u:

1) Češka - 21,6%
2) Hrvatska - 19,0%
3) Slovenija - 18,4%
4) Austrija - 17,6%
5) Slovačka - 17,5%
6) Nemačka - 17,4%
7) Bugarska - 15,1%
8) Italija - 13,9%
9) Rumunija - 12,4% 
10) Mađarska - 12,3%

A gde su se najmanje prodavali dizelaši u odnosu na ostale vrste goriva, odnosno pogona? Krenimo redom:

1) Holandija - 1,0%
2) Norveška - 2,3%
3) Danska - 4,2%
4) Finska - 4,8%
5) Belgija - 4,9%

Velika Britanija sa samo 2,8% bila bi na trećem mestu da je trenutno članica EU.

Zanimljivo je i to što su se samo u Norveškoj dizelaši prodavali bolje od benzinaca, što deluje paradoksalno uzimajući u obzir da su u svim ostalim zemljama benzinci bili ubedljivo popularniji.

Sviđalo se to nama ili ne, ovi rezultati će se odraziti i na ponudu polovnjaka u našoj zemlji. Iz godine u godinu će se uvoziti sve manje dizelaša, zato što ih jednostavno neće biti dovoljno na tržištu, pa se može očekivati da će zbog toga biti i skuplji (zakon ponude i potražnje).

Stoga će mnogi ljubitelji dizela, ukoliko žele noviji auto, jednostavno morati da pređu na turbo benzince ili hibride, a tu su naravno i električni, čija će ponuda iz godine u godinu biti sve veća. 

U kojim zemljama su dizelaši i dalje popularni
Shutterstock/Marko Aliaksandr

Na primer, u trenutku pisanja ovog teksta, u oglasima na sajtu Polovni automobili bilo je skoro 500 električnih automobila, od čega npr. 60 marke Tesla i 70 marke Volkswagen. 
Benzinaca je takođe sve manje u odnosu na hibride. Uporedimo podatke iz zemalja iz kojih se najčešće uvoze polovnjaci.

Francuska - benzinci i dizelaši zajedno su osvojili 37,6%, a hibridi, plug-in hibridi i električni čak 58,8%. U Nemačkoj se benzinci i dizelaši bolje drže - zajedno su osvojili 53%, a hibridi, plug-in hibridi i električni 46,5%. U Italiji su snage izjednačene - benzinci i dizelaši 43,2%, dok su hibridi, plug-in hibridi i električni zauzeli 47,4%.

Na sreću, na nivou cele Evropske unije, kao i u zemljama iz kojih kod nas najviše stižu polovni automobili, prodaja u prvih 11 meseci 2024. ostala je na nivou istog perioda prošle godine, što znači da ne bi trebalo da bude ni pada ponude polovnjaka.

U stvari, prodaja je čak blago porasla (za 0,4%), ali nažalost pad je ipak zabeležen u onim zemljama koje su nama najznačajnije - u Francuskoj (-3,7%), Nemačkoj (-0,4%) i Italiji (-0,2%).

Podeli:

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Pregovarali sa Moskvom: Ponovo dobijaju ruski gas?

Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.

21:31

15.1.2025.

20 h

Svet

Ameriku čeka novi Perl Harbur; Samleće ih?

Američki aerodromi u Pacifiku su izuzetno ranjivi usled naprednog kineskog vazduhoplovstva i raketnih sposobnosti, što stvara veliki rizik od ogromnih gubitaka pre nego što potencijalni sukob Pekinga i Vašingtona uopšte i započne.

8:43

15.1.2025.

1 d

Podeli: