Aktuelno 59

13.01.2025.

13:13

Tamna strana dizel motora

Dizel motori su nekada bili sinonim za štedljivost, dobre performanse i dugovečnost. Međutim, stvari se menjaju.

Izvor: Kliks

Tamna strana dizel motora
Shutterstock/Photology1971

Podeli:

Ekološki trendovi i sve kompleksnija tehnologija postali su najveći dželati "dizelaša", i ujedno mnoge vlasnike su doveli do faze da ih zamrze.

Mehaničari će često reći da su dizelaši do euro 3 i eventualno euro 4 norme bili ujedno sinonim za jednostavnije i povoljnije održavanje, ali moderni trendovi i tehnologije uticali su na to da njihova prednost u štedljivosti i troškovima održavanja postane upitna. 

Evo nekoliko ključnih razloga zašto dizeli više nisu toliko štedljivi, a njihovo održavanje je postalo mnogo skuplje i komplikovanije.

Složenost moderne tehnologije

Propisi o emisijama postali su sve stroži, pa su proizvođači morali da dodaju kompleksne sisteme poput filtera čestica (DPF/FAP), SCR sistema koji koristi AdBlue i EGR ventile za recirkulaciju izduvnih gasova.

Ovi sistemi poboljšavaju ekološke performanse, ali povećavaju troškove proizvodnje, održavanja i popravki, jer su delovi u zadnjih 10 godina evoluirali i postali još kompleksniji i skuplji.

Takođe, moderni dizelski motori zahtevaju visokokvalitetno gorivo. Loše gorivo može oštetiti dizne, pumpe visokog pritiska i druge komponente, što vodi ka skupim popravkama. Nekada su cene dizela bile znatno niže od benzina, a danas su razlike u ceni goriva minimalne.

Složeniji motori i skuplje komponente

Sistem ubrizgavanja pod visokim pritiskom (Common-rail) sistemi radi pod pritiscima koji dostižu 2.000 bara ili više, što zahteva tehnološki precizne komponente. Zamena ili reparacija dizni ili pumpe visokog pritiska je izrazito skupa.

Takođe, dizelski motori često koriste turbopunjače za povećanje efikasnosti, ali oni su skloni kvarovima, posebno kod nepravilnog održavanja. 

Često je problem i zamor materijala na ogromnim kilometražama uvezenih automobila, koji se kupuju sa 200.000 ili više pređenih kilometara, kada i nastupaju anomalije.

Skuplje održavanje i veća stopa kvarova

DPF/FAP filter se može začepiti, naročito kod vožnje na kratkim relacijama i u gradskim uslovima. Zamena ovog filtera može koštati nekoliko hiljada evra, pa se češće pristupa čišćenju postojećeg dela. Međutim, takvi zahvati su često kratkog daha, pogotovo na kompleksnijim euro 6 motorima.

Tu je i osetljiva elektronika, jer savremeni dizeli koriste sofisticirane elektronske sisteme za regulaciju rada motora, što ih čini osetljivijima na kvarove, ali pšroblem su i ređi servisi mada su u praksi kod polovnih vozila izjednačeni sa benzincima.

Iako dizel motori teoretski troše manje goriva, realni uslovi vožnje sa čestim korišćenjem vozila u gradskim gužvama smanjuju njihovu efikasnost. Moderni benzinski i hibridni automobili smanjili su razliku u potrošnji, čineći dizelaše manje privlačnima. Benzinci su povoljniji pri održavanju - iako ne svi.

Podeli:

59 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

10 h

Podeli: