12.01.2025.
11:45
Do juče praktično nisu postojali na mapi auto-industrije. Sada osvajaju svet
Po prvi put, više kineskih automobila moglo bi stići na evropsko tržište nego obrnuto.
Kina sada proizvodi i izvozi većinu svetskih automobila i postala je tehnološki lider u proizvodnji električnih automobila. Ako automobilske kompanije žele da budu uspešne, sada je pravo vreme da se ugledaju na Kinu, jer inovacije i novi trendovi dolaze upravo odatle, piše Dojče vele.
Prema studiji kompanije PwC, tradicionalno dominantni izvoz evropskih automobila u Kinu, od kojih je većina nemačke proizvodnje, mogao bi ove godine da posustane. Po prvi put, više kineskih automobila moglo bi stići na evropsko tržište nego obrnuto.
Više od deset miliona električnih i hibridnih automobila
Kineske kompanije iz automobilske industrije i proizvođači baterija sve više jačaju svoje prisustvo u Evropi. Istovremeno, automobilsko tržište je u krizi, uz smanjenje tržišnog udela evropskih brendova na kineskom tržištu.
"Po prvi put, Kina je u jednoj godini proizvela više od deset miliona elektrifikovanih automobila, uključujući hibride," izjavio je predsednik Si Đinping u svom novogodišnjem govoru. N
a taj način, Narodna Republika Kina je za samo nekoliko godina postala automobilska sila od globalnog značaja.
Pad tržišnog udela VW-a i Mercedesa
"Ako se vratimo deset godina unazad, sećam se razgovora sa predstavnicima nemačkih i američkih automobilskih kompanija koji su se smejali", kaže analitičar Einar Tangen iz Instituta Taihe, trusta mozgova sa sedištem u Pekingu.
"Govorili su: 'Kinezi žele da proizvode električna vozila. O moj Bože! Kako je to glupo. Bacaju novac. Šta oni znaju o proizvodnji automobila?""
Danas, deset godina kasnije, upravo ti isti predstavnici sada se pitaju kako da odgovore na ono što je Kina postigla.
Konkurencija električnih automobila iz Kine posebno stvara probleme nemačkoj automobilskoj industriji, koja već ima poteškoće. Decenijama su nemački proizvođači automobila, posebno Volkswagen, dominirali na kineskom tržištu, ali njihov tržišni udeo sada opada.
- Dajte ga ovamo: Ovaj kineski automobil preskače rupe na putu VIDEO
- Kad se udruže Šveđani i Kinezi: Lynk & Co 900 – snaga u luksuznom pakovanju FOTO
- Propala kineska automobilska marka rasprodala automobile po ceni od 2.500 evra!
- U Evropu je stigao novi kineski SUV: Ima autonomiju od skoro 1.000 km! FOTO
Kupci u Kini sve više preferiraju električne modele, dok motori sa unutrašnjim sagorevanjem gube na popularnosti, a domaći brendovi dobijaju prednost.
BMW, Mercedes i Volkswagen grupa, koja uključuje i brendove Audi i Porsche, sada pokušavaju da sustignu kinesku konkurenciju. Njihova strategija uključuje istraživanje i razvoj u Kini, često u saradnji sa kineskim tehnološkim kompanijama.
Važno je biti online
Kineske kompanije su poslednjih godina na sajmovima automobila pokazale šta mogu – inovativne automobile koji su povezani sa pametnim telefonima.
"Sve što radi na mobilnom telefonu, mora funkcionisati i u automobilu", kaže predstavnik kineskog brenda Neta, osnovanog 2018. godine.
Aplikacije sa pametnog telefona povezane su sa ekranom osetljivim na dodir u vozilu. Cilj nije samo proizvoditi električne automobile, već i one koji su pametni, zabavni i pristupačni.
Poput brenda Neta, mnogi drugi startapovi u sektoru proizvodnje automobila osnovani su u poslednjih nekoliko godina. Kineske vlasti i partijsko rukovodstvo u velikoj meri su subvencionisali industriju, što je dovelo do intenzivne konkurencije.
Kako bi privukli kupce, proizvođači na kineskom tržištu ratuju cenama tako što ih snižavaju. Taj cenovni rat ne preživljavaju sve kompanije, ali predstavlja veliki izazov i za skuplje nemačke proizvođače automobila.
Evropa kao novi cilj
Kineske kompanije postaju sve ozbiljnija konkurencija i na drugim tržištima. Prošle godine, Evropska unija dogovorila je dodatne carine na uvoz električnih automobila iz Kine.
Prema istrazi Evropske komisije, visoke subvencije kineske vlade omogućavaju masovnu proizvodnju električnih automobila, koji se zatim prodaju na evropskom tržištu po niskim cenama – na štetu evropskih proizvođača.
Osim toga, kineske kompanije sve više proizvode i u Evropi. Chery već nekoliko meseci proizvodi automobile u Španiji, Leapmotor u Poljskoj, dok tržišni lider u Kini, BYD, gradi svoju prvu fabriku u Mađarskoj.
Najveći svetski kineski proizvođač baterija za električne automobile, CATL, planira svoju treću fabriku u Evropi – pored postojećih u Nemačkoj i Mađarskoj, sada i u Španiji.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar