25.12.2024.
15:00
Jedva izbegao zatvor, sad ga neki vide kao spasioca
Zaboravite na kontroverze – bivši generalni direktor upravo je ono što je posrnulom automobilskom konglomeratu trenutno potrebno.
Godine 1998. Chrysler je postao deo nove grupacije Daimler-Chrysler, da bi se zatim utopio u FCA, a sada je deo konglomerata Stellantis.
Kako god da se zvao, čini se da najmanji član velike automobilske trojke iz Detroita stalno vapi za spasiocem. Kod Stellantisa su usponi stratosferski, ali padovi sežu duboko, podseća Motor1.
Li Ajakoka ga je spasio. Serđo Markione ga je spasio. Ali iako je i sam bio štićenik Karlosa Gona, Karlos Tavareš stvari je, izgleda, dodatno pogoršao. Ipak, Stellantis ima sreće – njegov naslednik krije se naočigled svih. Mada, ima naviku da se krije i na drugim mestima.
U kutiji za audio opremu koja je, navodno, bila prevelika za aerodromski rendgen, Karlos Gon pobegao je iz Japana u noći 29. decembra 2019, nakon što je Božić proveo u kućnom pritvoru u toj zemlji.
Međunarodni sudovi optužili su nekada hvaljenog lidera Nissana, Renaulta i Mitsubishija za niz finansijskih zločina, od kojih se neki i dalje razmatraju na sudovima.
Ali Gon je međunarodni automobilski genije. Formalno nije osuđen ni za jedan zločin. Nevin je dok se ne dokaže suprotno. On je najbolji čovek da popravi Stellantis, smatra Motor1.
Danas je lako zaboraviti Gonove neprekidne uspehe u senci njegovog dramatičnog bekstva. Svoju automobilsku karijeru započeo je 1978. kao inženjer na početnom nivou u kompaniji Michelin. Do 1990. već je vodio severnoameričke operacije kompanije.
Ubrzo nakon toga postao je jedan od vodećih rukovodilaca u novoprivatizovanom Renaultu, a nakon njegovog spajanja s Nissanom, u junu 2001. postao je direktor japanskog proizvođača automobila.
Upravo je Gon izvukao Nissan sa ivice propasti. Godine 1999, japanski proizvođač automobila bio je gotovo neprofitabilan, s dugom većim od 20 milijardi dolara. Do 2002. godine dug je nestao. Do 2003. Nissan je imao jedne od najboljih profitnih margina u čitavoj industriji. Do 2005. globalna prodaja kompanije povećala se za više od milion jedinica.
Električni pionir, Nissan Leaf, debitovao je pune dve godine pre Teslinog Modela S. Gon je na vreme uvideo važnost elektrifikacije, što nijedan drugi automobilski izvršni direktor nije učinio na takvom nivou.
Godine 2017. Nissan je prodao dvostruko više električnih vozila od kalifornijskog startapa Ilona Maska, a "šta bi bilo kad bi bilo" za Nissanove napore u elektrifikaciji da se Gon zadržao na čelu kompanije ostaje intrigantno pitanje.
Ubrzo nakon što je Karlos Gon napustio Nissan, kompanija je ušla u spiralu propadanja. Sa izuzetkom 2023. godine, prodaja opada svake godine od kada je 2017. podneo ostavku na mesto generalnog direktora.
Rezultati iz 2023. ipak nisu uspeli da spreče očajnički pokušaj spajanja sa Hondom. Ovo istorijsko savezništvo između dva nezavisna japanska proizvođača automobila nije strateški potez – Nissan se bori za opstanak.
Gon se verovatno nikada neće vratiti japanskim brendovima, ali Stellantis izgleda kao idealna opcija. Tečno govori engleski, francuski i portugalski. Tokom svog mandata u Renaultu i Nissanu, putovao je širom sveta kako bi gasio požare i lovio prilike, s čim je Karlos Tavareš, blago rečeno, imao problema.
Gon ima veliko iskustvo na severnoameričkim, evropskim i azijskim tržištima, pri čemu je ovo poslednje izuzetno relevantno.
On je nesumnjivo jedan od najvizionarskijih i najuspešnijih globalnih lidera u automobilskoj industriji u poslednje dve decenije. Ali ti trijumfi ne znače da bi njegovo postavljanje na čelo Stellantisa bio lak zadatak.
- Električni Fiat 500 na kolenima: Prestaje proizvodnja, poznati svi detalji
- Abarth: Ubiše nam benzince!
- Stellantis smanjuje proizvodnju benzinaca?
Nagodba iz 2019. sa američkom Komisijom za hartije od vrednosti (SEC) zabranila mu je obavljanje funkcije direktora u javnim kompanijama na 10 godina. Takođe, i dalje je optužen za finansijske malverzacije u drugim zemljama.
Za početak, morao bi da dobije pomilovanje od novoizabranog predsednika Trampa – koji bi mu možda bio naklonjen, s obzirom da je i sam "osuđenik" – i da reši tužbe u Francuskoj i Japanu. Njegov izbor bio bi jedan od najhrabrijih poteza u istoriji automobilske industrije, ubeđen je Motor1.
Ovo bi delovalo nerealno u bilo kojoj drugoj eri, ali ne i u trenutnom periodu velike nestabilnosti u automobilskoj industriji. Ovaj izvršni direktor je upravo ono što je Stellantisu potrebno.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar