09.12.2024.
19:00
Kinezi pronašli način da izbegnu evropske carine?
Glavni kineski proizvođači električnih vozila su možda pronašli način da zaobiđu povećane EU tarife na električne automobile dok nastavljaju da šire svoj udeo na evropskom tržištu.
Euronews izveštava da državne kompanije kao što su BYD, Geely i SAIC pojačavaju svoj izvoz hibrida u EU, uglavnom zato što ne podležu EU carinama.
Za razliku od EV, hibridni automobili koriste i električne baterije i motore sa unutrašnjim sagorevanjem. Drugi kineski proizvođači automobila takođe sele svoje montažne i proizvodne pogone na Stari kontinent kako bi dodatno smanjili troškove i uticaj carina, piše Forbes.
Oštra konkurencija japanskim i evropskim hibridima
Očekuje se da će kineska hibridna vozila predstavljati oštru konkurenciju i japanskim i evropskim modelima, a kompanije kao što su Toyota, Honda i Nissan već doživljavaju pad prodaje delom i zbog toga.
Pogođeni su i evropski proizvođači automobila poput Volkswagena.
Prema podacima njenog udruženja proizvođača putničkih automobila CPCA, Kina je izvezla 65.800 hibridnih automobila u Evropu od jula do oktobra 2024.
To je više nego trostruko veći broj nego što je izvezeno u istom periodu prošle godine.
BYD nudi hibridne modele kao što je Seal U DM-i, koji će biti njegov prvi evropski hibridni model.
Geely ima plug-in hibridne (PHEV) modele, kao što je Galaxy Starship 7 i "lake" hibride, kao što je Geely Azkarra.
SAIC takođe ima mnogo hibridnih vozila kao što su MG6 PHEV, SAIC Roewe Erx5 Super Hybrid Edition SUV, MG3 HEV i MG EHS Plug-in Hybrid.
Hoće li onda biti uvedene i carine na hibride?
EU je nedavno nametnula povećane carine kineskim proizvođačima električnih vozila, zbog optužbi da kineska vlada subvencioniše ove proizvođače. Kako to u startu snižava njihove cene, EU želi da zaštiti evropske proizvođače automobila.
Pored postojećih 10 odsto na automobile koji nisu iz EU, postoje i dodatne carine za kineske automobile. Za BID to je dodatnih 17 odsto, za SAIC 35,3 odsto, a za Geeli 18,8 odsto.
- Kina uzvraća udarac? Preti carinama na luksuzne i sportske automobile iz EU
- Nije više jeftin: Od Kine do Evrope automobil poskupeo 61%
- Zapečaćeno: Evropska unija definitivno uvela carine na kineske električne automobile
Iako ova strategija izbegavanja carina tako što se više fokusira na hibridna vozila može da funkcioniše u kratkom roku, ona bi takođe potencijalno mogla da dovede do novih carina EU protiv kineskih hibrida, posebno ako je uticaj na domaće evropske proizvođače prevelik.
Jedan od glavnih razloga zašto su kineski hibridi sve popularniji u EU je to što su jeftiniji od evropskih hibrida, kao i električnih vozila uopšte. Ovaj faktor troškova postao je još važniji za kupce nakon pandemije, usred tekuće krize troškova života u Evropi, kao i viših kamatnih stopa.
Hibridi kao prelazni modeli
Kineski hibridni modeli takođe nude širi spektar karakteristika, kako za enterijer tako i za eksterijer, koje su privukle veliku pažnju kupaca u Evropi.
Takođe uključuju naprednu automobilsku tehnologiju. Štaviše, nekoliko kineskih proizvođača hibrida je takođe značajno poboljšalo svoju pouzdanost i kvalitet, kao i ocene bezbednosti.
Hibridni modeli često služe kao odskočna daska za potrošače koji žele da u potpunosti pređu na električna vozila, ali oklevaju iz različitih razloga, uključujući nepoznat teren i cenu.
Hibridi su uglavnom jeftiniji od električnih vozila, dok nude praktičnost tradicionalnog motora tokom prelaznog perioda na električna vozila. U nekoliko zemalja, njihovi lupci takođe mogu imati pravo na državne podsticaje.
Komentari 10
Pogledaj komentare Pošalji komentar