08.12.2024.
16:01
Ovo zimi u automobilu ne možete izbeći, ali možete sebi olakšati život
Ova pojava počinje već na jesen, a tokom zimskih meseci gotovo nemoguće ju je izbeći.
Za zamagljivanje i orošavanje stakala u automobilu glavni krivci su razlika u temperaturi, jer se hladno staklo susreće sa toplim i vlažnim vazduhom u vozilu, zatim visok nivo vlage u automobilu i nedovoljna ventilacija.
Počinje već na jesen, a tokom zimskih meseci ju je gotovo nemoguće izbeći. Reč je o zamagljivanju stakala na automobilima.
Zamagljivanje stakala u hladnijem periodu godine rezultat je kondenzacije – procesa u kojem se vodena para iz vazduha pretvara u kapljice vode kada dođe u kontakt sa hladnom površinom, poput stakla.
To se dešava jer se vazduh unutar automobila, koji je često topao i vlažan zbog disanja putnika ili vlage sa odeće i obuće, susreće sa hladnim staklima, koja su zbog spoljašnje temperature hladnija od vazduha.
Dakle, za zamagljivanje i orošavanje stakala krivi su temperaturna razlika, visoka vlažnost u automobilu (disanje, mokra odeća i kišobrani uneti u kabinu povećavaju nivo vlage) i nedovoljna ventilacija, jer vlaga ostaje zarobljena u vozilu ako nije dobro provetreno.
Iako ne možete uvek sprečiti sve ove faktore, možete učiniti nekoliko stvari kako bi se stakla ređe i manje maglila.
Pre svega, obezbedite dobru ventilaciju. Pojačajte protok vazduha i usmerite ga prema staklima.
Ako imate klima-uređaj, obavezno ga koristite jer on uklanja vlagu iz vazduha. Proverite da li je recirkulacija vazduha isključena – koristite dovod svežeg spoljašnjeg vazduha.
Kako biste smanjili temperaturnu razliku između stakla i unutrašnjosti vozila, zagrejte stakla. Uključite grejače zadnjeg stakla, a ako ih imate, koristite grejače prednjeg stakla i retrovizora. Toplota smanjuje temperaturnu razliku, čime se sprečava kondenzacija.
Smanjenje vlage u automobilu takođe je ključno. Redovno čistite podne prostirke kako biste uklonili vlagu od snega, kiše ili blata.
Koristite sredstva za upijanje vlage, poput posebnih vrećica sa silika-gelom ili improvizovanih rešenja, kao što su pirinač ili pesak za mačke stavljen u staru čarapu.
Proverite zaptivke i kedere na vratima i prozorima da biste sprečili ulazak vode u vozilo.
Takođe, možete koristiti sredstva protiv zamagljivanja. Na stakla nanesite specijalne premaze koji smanjuju nakupljanje vlage.
- Kako sačuvati brisače tokom jeseni i zime?
- Čuvajte i sebe i druge: Na šta da obratite pažnju u zimskim uslovima
- Zovu ga još i "crni led": Kad i gde se najčešće stvara
- Kako da znamo da akumulatoru više nema pomoći?
U prodavnicama možete pronaći sprejeve protiv zamagljivanja, a kao alternativu možete koristiti kućne trikove poput sapuna ili pene za brijanje – nanesite tanak sloj na staklo i obrišite mekanom suvom krpom.
Na kraju, redovno održavajte ventilacioni sistem automobila. Proverite stanje kabinskog filtera, jer zapušeni filteri mogu smanjiti protok vazduha i povećati vlagu u kabini.
Uz ove korake, stakla u vašem automobilu bi trebalo da ostanu čista – ili bar čistija. Dobra vidljivost je ključ za bezbednu vožnju tokom hladnih zimskih dana.
Komentari 9
Pogledaj komentare Pošalji komentar