28.11.2024.
18:05
Spasavaju domaće: Traže oproštaj kazni za svoje proizvođače vozila zbog većih emisija CO₂
Nemačka automobilska industrija, nekada najjača i najmodernija na svetu, suočava se s ozbiljnim izazovima.
Nemačka ima mnogo toga na kocki, pa savezna vlada pokušava da uradi sve što je moguće kako bi spasila situaciju.
Robert Habek, koji je, pored funkcije ministra ekonomije i zaštite klime, kandidat Zelene stranke za mesto nemačkog kancelara na sledećim izborima, ne želi da nameće kazne nemačkoj automobilskoj industriji zbog prekoračenja ograničenja emisija koje je postavila EU – barem ne sledeće godine.
"Radi se o omogućavanju pragmatične tranzicije", kaže Habek, zagovarajući kompromis.
Prema pisanju lista Die Zeit, Habek razmatra mogućnost da se eventualni nedostaci proizvođača u smanjenju emisija CO₂ tokom 2025. godine (prelazak dozvoljene granice) kompenzuju kvotama planiranim za 2026. i 2027. godinu.
-
Hvataju se za glavu: Auto-kompanije bi 2025. mogle da plate milijarde evra kazni
-
Italija zahteva od EU: Hitno preispitajte odluku o zabrani benzinaca i dizelaša 2035.
Ovaj predlog vicekancelara imao bi za cilj da smanji pritisak na proizvođače automobila, ali bez gubitka podsticaja za prodaju električnih automobila.
Kako navodi političar Zelene stranke, ova mera bi i dalje obavezivala proizvođače da smanje emisije u svom voznom parku, ali bi ih spasila od plaćanja milijardi kazni u trenutnoj teškoj situaciji.
Nemački kancelar Olaf Šolc takođe podržava odlaganje sankcija. On je pozvao Evropsku komisiju da ne kažnjava proizvođače koji prekorače granice emisija CO₂ u 2025. godine.
Podsećamo da je ACEA (Evropsko udruženje proizvođača automobila) takođe zatražila odlaganje primene uredbe koja nalaže smanjenje emisije CO₂ na 93,6 grama sa 2025. na 2027. godinu.
Razlog za ovaj zahtev leži u činjenici da bi, kako bi se ispunila ova brojka, bilo potrebno da između 20-22% svih prodatih automobila bude potpuno električno.
Međutim, u oktobru ove godine tržišni udeo električnih vozila za 2024. godinu iznosio je samo 13,1%.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar